Meddig érvényes a tandjíak eltörléséről (is) szóló 2008-as sikeres népszavazás?
A népszavazás sajnos nem kötelező érvényű, az csak azt jelenti, hogy a parlamentnek tárgyalnia kell az ügyet, attól még dönthet úgy, hogy megmarad az eredeti döntése mellett (ha jól emlékszem, olyan is volt, hogy megváltoztatott az eredeti javaslatban 1 szót, hogy ne legyen érvényes az a kezdeményezés, amiben még az eredeti megszövegezésről gyűjtötték az aláírást...) Különben meg addig érvényes, amíg a kormány ezt látja jónak. Azóta már kormányváltás is volt...
Ha még egyszer összegyűlnének az aláírások, meglenne a népszavazás és lenne a népnek egy határozott véleménye, a fidesz azt is leszarná, nyugi.
"A népszavazás sajnos nem kötelező érvényű, az csak azt jelenti, hogy a parlamentnek tárgyalnia kell az ügyet, attól még dönthet úgy, hogy megmarad az eredeti döntése mellett"
- Amiről Te beszélsz, az a népi kezdeményezés. A Népszavazás igenis kötelező érvényű a jelenleg hatályos alkotmány szerint.
" Népszavazás igenis kötelező érvényű"
Ez így van! 3 évig!
És melyik nem az?
A hatályos Alkotmányban ez áll:
28/B. § (1) Országos népszavazás és népi kezdeményezés tárgya az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdés lehet.
(2) Az országos népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló törvény elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.
28/C. § (1) Országos népszavazást döntéshozatal vagy véleménynyilvánítás céljából lehet tartani, a népszavazás elrendelésére kötelezően vagy mérlegelés alapján kerül sor.
(2) Országos népszavazást kell tartani legalább 200 000 választópolgár kezdeményezésére.
(3) Ha az országos népszavazást el kell rendelni, az eredményes népszavazás alapján hozott döntés az Országgyűlésre kötelező.
(4) Mérlegelés alapján országos népszavazást a köztársasági elnök, a Kormány, az országgyűlési képviselők egyharmada vagy 100 000 választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés rendelhet el.
(5) Nem lehet országos népszavazást tartani:
a) a költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról, a központi adónemekről és illetékekről, a vámokról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvények tartalmáról,
b) hatályos nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségekről, illetve az e kötelezettségeket tartalmazó törvények tartalmáról,
c) az Alkotmány népszavazásról, népi kezdeményezésről szóló rendelkezéseiről,
d) az Országgyűlés hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítási (-átalakítási, -megszüntetési) kérdésekről,
e) az Országgyűlés feloszlásáról,
f) a Kormány programjáról,
g) hadiállapot kinyilvánításáról, rendkívüli állapot és szükségállapot kihirdetéséről,
h) a Magyar Honvédség külföldi vagy országon belüli alkalmazásáról,
i) a helyi önkormányzat képviselő-testületének feloszlatásáról,
j) a közkegyelem gyakorlásáról.
(6) Az ügydöntő országos népszavazás eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele, de legalább az összes választópolgár több mint egynegyede a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.
28/D. § Országos népi kezdeményezést legalább 50 000 választópolgár nyújthat be. Az országos népi kezdeményezés arra irányulhat, hogy az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdést az Országgyűlés tűzze a napirendjére. Az országos népi kezdeményezésben megfogalmazott kérdést az Országgyűlés köteles megtárgyalni.
A 3-as pontot kiemelném: "Ha az országos népszavazást el kell rendelni, az eredményes népszavazás alapján hozott döntés az Országgyűlésre kötelező."
Három éve senki nem mondta, hogy az eredményt ne lenne kötelező elfogadni.
Az új alkotmány ezt írja: "(1) Legalább kétszázezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendel el. A köztársasági elnök, a Kormány vagy százezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendelhet el. Az érvényes és eredményes népszavazáson hozott döntés az Országgyűlésre kötelező."
Vagyis ugyanazt.
Az alkotmáynértelmezést bízd az alkotmánybírókra.
a népszavazás fajtái:
ügydöntő népszavazás: a hozott döntés az Országgyűlésre kötelező
véleménynyilvánító népszavazás: az állampolgárok közreműködését biztosítja az Országgyűlés döntéseinek meghozatalában, de nem kötelezi az Országgyűlést meghatározott tartalmú döntésre
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!