Mit szóltok ahhoz, hogy az állam szerződést kötne a felsőoktatásba jelentkezőkkel? Akkor miért nem már mindenkivel aki szakmunkásnak ment vagy érettségit szerzett?
Vagy miért nem teremtik meg azokat a körülményeket, hogy ne keljen elmenni, ha nyugati szinten akarunk élni? EZ kvázi a röghöz kötés. Az emberek szenvedjenek azért mert MO.-on nem lehet tisztességesen megélni úgy, hogy élelmen és albérleten kívül másra már ne is fussa és ne tudjon gyűjteni.
1. NEM A DIPLOMÁSOK SZEMÉLYISÉGI JOGAIT KÉNE MOCSKOS MÓDON , A 21. SZÁZADBAN KORLÁTOZNI, HANEM FELEANNYI VAGY MÉG KEVESEBB EGYYETEMISTÁT FELVENNI A FELSŐOKTATÁSBA !!!
Mérnökökből, orvosokból nem képeznek sokat, de elárasztja az országot a sok büfészakos . Minek kell tonnaszámra képezni kommunikáció szakosokat,menedzsereket, százféle közgazdasági szakembert tízszer annyi bölcsészt, jogászt,mint ahányra szükség van ?
Előbb ezt mondja már meg valaki , mert ha nem lenne háromszor annyi ember a felsőoktatásban, mint amennyire szükség van, nem lenne probléma.
2. Az orvosin meg az erős képzéssel rendelkező mérnökszakokon - pl. BME ugyanannyi vagy kevesebb az ösztöndíj , mint az utolsó mucsaröcsögei főiskolákon.
Azért ne szórakozzzunk már, hogy a BME-n vagy a SOTE-n halálra tanulja magát valaki , hogy jó átlaga legyen , és ha a legjobbak között van, akkor kap ugyanannyi ösztöndíjat, mint egy sz.r vidéki főiskola huszadrangú képzésének a hallgatója.
Mindig ledöbbenek ,amiket ilyet hallok a környezetemben vagy olvasok a neten, hogy egy gagyi főiskolán ,ahol alig kell teljesíteni,ráadásul semmi értelme nincs a diplomaszerzésnek, mert 10-szer annyi embert képeznek, mint amennyire szükség van, 20-25ezer ft-os ösztöndíjakat lehet szerezni.
3. Többen hivatkoznak arra, hogy bezzeg külföldön milyen drága a felsőoktatás. Ne szórakozzunk már :
- egy ismerősöm Amszterdamban él és tanul, neki kevesebb a tandíja, mint itthon az egyetemek többségén !
- Ausztriában, Skóciában... stb. INGYENES a felsőoktatás MINDEN EU állampolgárnak , tehát a magyaroknak is.
- Jópár európai országban nézegettem már a tandíjak összegét és sok helyen kb. annyi vagy 20-25%-kal több, ,mint nálunk.
- Mindig jön valaki az USÁval . Elmondanám, hogy az USÁban
is sok ingyenes vagy majdnem ingyenes egyetem van -és nem a zseniknek, hanem épp az átlagos diákoknak. Egy ismerősöm a családjábal kkiköltözött 6 éve. 3 egyetemista gyereke van, mindhárom (szinte) ingyen járta végig az ottani egyetemet. Igaz, a nívó egyetemek drágák, de a sima állami egyetem igenis nyitott volt még számukra is, pedig nem amerikaiak...
1. semmiféle személyiségi jog korlátozásról szó sincsen. egyszerűen állambácsi egy adott szolgáltatásért ezentúl ellentételezést kér. így van ez a nyugdíjjal, az egészségügyi ellátással, a családi pótlékkal stb.
csak most kivételesen nem előre kéri, hanem utólag.
egyébként ezzel a résszel egyetértek.
2. ezt nem igazán tudod sehogy sem feloldani.
3. a többiről nem tudok nyilatkozni, de az USA-t nem kellene belekeverni. sem egyik, sem másik oldalon. az ő oktatási rendszerük teljesen más alapokon épül fel. nemigazán ez a téma, ezért nem mennék bele, de a nekünk most a lényeg az, hogy az átlag amcsi diák az alap és a középszintű képzésben annyi tudást sem szed össze, mint minálunk egy normál diák az általános iskolában. ezért szinte a vécépucoló is a felsőoktatásban sajátítja el szakmája fortélyait. az általad emlegetett ingyenes iskolák ezek, ezért nem igazán állíthatóak párhuzamba a magyar felsőoktatással. ami meg igen, az fizetős.
Azt mondjátok már meg, hogy az államnak akkor, amikor elkezdett beengedni fűt-fát a felsőoktatásba, akkor bezzeg nem volt baja a tandíjakkal, amit neki kellett fizetnie ?
Akkor az volt az ideológia, hogy mindenki legyen tanult meg művelt és mindenki számára legyen, most meg az, hogy a felsőokatás egy szolgáltatás kérem szépen, ezért perkáljon mindenki , mint a köles.
Nekem önmagában azzal semmi bajom nem lenne, hogy minél több fiatal tanuljon, de ha egyszer nem vagyunk olyan jóléti állam, ami ezt képes finanszírozni, akkor ne rakjunk be a felsőktatásba háromszor annyi diákot.
Érdekes, azon senki nem akad fenn, hogy a mai napig élhet bárki pl. azzal a lehetőséggel, hogy ha más elsőévesként jelentkezik egy másik egyetemre, és vállalja a második szak elkezdését a köv. tanévtől, akkor állambácsi mindkét egyetemi diplomáját finanszírozza. Kezdetnek akár erről a luxusról is lemondhatnánk, ahelyett, hogy olyanok helyzetét lehetetlenítjük el, akik legalább egy nyomorék diplomát össze szeretnének kaparni .
Aztán folytatásképp elgondolkodhatnánk azon, hogy legalább azok ne járhassanak már ingyen egyetemre ,akik az általánost is kettessel végezték el - ellenben ha valaki világéletében tehetséges, okos, szorgalmas, jóképességű diák volt és TÉNYLEG van értelme pénzt invesztálni a taníttatásába, mert jó szakember lesz, az hadd dönthesse már el saját maga,hogy hol akar dolgozni vagy élni.
A volt általános iskolai osztálytársaim, akik már akkor is kettes-hármas tanulók voltak, elvégezték a biológia szakot meg a magyar szakot, egyetemen. Ingyen. Ezen is el lehet gondolkozni.
alapvetően teljesen igazad van.
DE! MOST van egy probléma. az elvándorlás. ezt meg kell oldani. MOST kell megoldani, nem 10 év múlva, mert kb. ennyi, ameddig egy átfogó reform beérik.
ha erre van ötleted, kivitelezhető ötleted, akkor hajrá. ha nincs, akkor ez van, ezt kell szeretni. vagy csak elviselni.
a dolog eleve el van b@szva. olyan nincs, hogy mindenki jól jár. csak annyi a kérdés, hogy ki fog szívni. pár száz vagy pár ezer ember, aki ténylegesen ki akarna és tudna menni (a többieknek igazából mindegy), vagy pár millió, mert szétesik ennél is jobban a gazdaság.
Ok, még egy dolgot teszek csak hozzá :
szerintetek mennyibe fog ez fájni, hogy kiépítsék ezt a disszidálók elleni kis rendszert ?! Gondolom, nem két forintba. Már ha ki lehet.
Szerintem a legtöbb szakmában ki se lehet.. akkor meg az lesz a baj, hogy a mérnök mér tudott "elszökni", az orvost meg mér tudták lebuktatni, hogy elment Svédországba.
igazából nem olyan vészes a dolog.
valószínűleg nem azt fogják nézni, hogy kimegy-e külföldre, hanem azt, hogy teljesít-e Magyarországon egy elvárt adófizetési szintet. ha igen, akkor minden rendben.
ehhez meg csak az Apeh amúgy is meglévő adatbázisát kell kicsit kiegészíteni.
Hát ezt tulajdonképpen a külföldön dolgozó szakmunkások esetében is megtehetik.
A szakmunkások manapság belföldön is, külföldön is sokkal jobban keresnek, mint a diplomások.
Én mindenesetre maximálisan ellenzem az egészet, akárkiről legyen is szó.
Remélem, akkor a Brüsszelben dolgozó politikusainkat is kötelezik, hogy perkáljanak kicsit a hazának. Illetve a politikusok gyerekei is fizetnek, ha külföldre merészkednek.
sőt, a rendszer tulajdonképpen meg is van. a diákhitel központ. azok a fizetésedből számolják a minimális fizetendő törlesztő részletet.
nekem (amíg még fizetnem kellett) szépen küldték évről évre, hogy mennyi, annak megfelelően, ahogy a fizetésem változott, pedig én sosem közöltem velük, hogy mennyit keresek és a cégem azt sem tudta, hogy volt diákhitelem, úgyhogy csak az Apehtól tudhatták.
ez a rendszer tökéletesen alkalmas egy ilyen nyomkövetésre is.
(persze ettől lehet, hogy kiírnak rá egy jó zsíros beszerzést valami havercégnek)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!