Mennyiben lehet igaza Gazdag László közgazdásznak az alábbi cikkben?
Néhány részlet:
"Aki ma „versenyképes adórendszerről” (értsd: versenyképesen alacsony adószintről) beszél, valamint az olcsó béreket tekinti a másik versenyelőnynek, nem tudja, mit beszél. Csak a nemzetközi munkamegosztásba való gyarmati jellegű kapcsolódásunkat konzerváljuk az ilyen ostoba gazdaságfilozófiával!
Az egy főre jutó GDP Magyarországon ma az EU–27-ek átlagának 62%-a, míg a reálbérszínvonal a 22%-a. Ennyit a „túlfogyasztó” magyar lakosságról, a „megalapozatlan béremelésekről”
Volt kísérlet egy évtizeddel ezelőtt a bérfelzárkóztatásra: az I. Orbán kormány (1998–2002) minimálbéremelése (három lépésben) 19 600-ról 50 000 Ft-ra, majd a Medgyessy-kormány 50%-os közalkalmazotti béremelése (800 000 embert érintett!) 2002 szeptemberében. Nézzük meg ezek valós gazdasági hatásait! Az I. Orbán-kormány az inflációt 18%-kal veszi át, 9,8%-kal adja tovább – a nagyarányúminimálbér-emelések ellenére. A Medgyessy-kormány ezt a pénzromlási ütemet mérsékli 4-4,2%-ra, szintén a nagy béremelés ellenére. Bebizonyosodott, hogy nincs bérinfláció.
A két nagyarányú béremelés után (I. Orbán-kormány és Medgyessy kormány) az államháztartás hiánya is csökken, a 2001. évi 9,2%-ról 2004 végére (Medgyessyt 2004 szeptemberében buktatják meg) 6,4%-ra. Ebből látható, hogy nem a száznapos program az újbóli eladósodás oka! A GDP-arányos államadósság 2002–2004 között elkezd fölfelé kúszni (45%-ról 59%-ra), de nem a béremelések miatt, hanem azért, mert elfogyott a privatizálandó vagyon, illetve Medgyessy nem is akarta folytatni a megmaradt nemzeti vagyon kiárusítását. A kamatos kamat törvényeiből következett az újabb lassú adósságnövekedés.
Az adósságnövekedés majd a Gyurcsány-kormány idején lódul meg, és 59%-ról fölugrik az 1992-es csúcs közelébe, 80% fölé. Csak 2006-ban 1700 milliárd forinttal (tízmilliárd dollárral) nő az államadósság, de a nemzeti adósság (lakosság, önkormányzatok, vállalatok) újabb 1700 milliárd forint növekedést mutat ebben az évben: Magyarország adósságállománya egyetlen év alatt 20 milliárd dollárral nőtt! Közben 2007-ben megkezdődik a kapkodás („Őszöd-szindróma”), indul az újabb megszorítócsomag, a reálbérszint „dinamikusan” csökken, elenyészik a 2002 után elért eredmény. Az újabb eladósodási hullám oka a voluntarista gazdaságpolitika, a felelőtlen állami gazdasági szerepvállalás: pénzügyileg megalapozatlan autópálya- és metróépítési program, illetve a gazdaságnak nyújtott állami támogatás megnyolcszorozódása 2001-hez képest.
A lényeg: nem a béremelések, nem a száznapos program az újabb eladósodás igazi oka! A bérek emelkedése jótékony hatással volt a gazdaságra és az államháztartásra! Megnövekedett a profit és így a fejlesztési erőforrás a vállalkozói szférában, növekvő szja- és áfabevételek az államkasszában, növekvő tb-járulék-bevétel stb.
George W. Bush 1500 milliárd dollárnyi adócsökkentése (az amerikai GNP 15%-a!) ugyanilyen pénzügyi expanziót idézett elő, és ez a luftballon pukkadt ki az amerikai jelzálogpiacon, előidézve a világválságot! Szegény Obama most ezzel az évi 1500 milliárd dollár hiánnyal küszködik, holott az amerikai egészségügyi rendszer átalakításához éppen ez hiányzik.
Hasonló a hatása az Orbán-kormány meggondolatlan adócsökkentésének: 800 milliárd forint lyukat ütött a költségvetésben, ez a mostani fejvesztett kapkodás oka!
Ha emelkednek a bérek, a lakosság újra tud törleszteni, rezsit fizetni, sőt, ha elegendően nagy a béremelkedés üteme, akkor tud megtakarítani is."
minden szava aranyat ér..
gyakorlatilag ez a jóléti állam receptje amiről ír..
ha indulna valahol politikusként én biztosan rá szavaznék..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!