Miért van mostanában olyan sok öngyilkoság? Talán a gazdasági bizonytalanság közrejátszik?
ma 00:21
"Válaszod" sajnos csak bégetés.
ma 00:46
Nehéz elfogadni, hogy sem a 90-es évek eleji, sem a mostani gazdasági válság nem tette gyakoribbá az öngyilkosságot, nem "tett rá egy lapáttal"?
azért azt ne próbáld meg állítani, hogy egy válság és utóhatása nem rontja az emberek közérzetét...
már csak azért is, mert állandóan ezt sulykolja minden és mindenki.
nem azt állítottam, hogy emiatt akkor 200%-ban megugrik az öngyilkossági ráta, de lehet rá hatása.
te ezt kategorikusan kizárod...
azt továbbá elég nhéz tagadn
ja és leállhatnál már ezzel a kioktató stílussal, nem nagyon működik...
Az öngyilkosság nem betegség, hanem cselekmény, amihez mentális zavarok, régebb óta fennálló kezeletlen problémák, külső körülmények, vagy frissen bekövetkezett, az egyén korábbi életét (értékrendjét) súlyosan megrendítő események, krízisek járulnak hozzá. A pszichológia szerint nincs öngyilkosságra immunis személy.
Az öngyilkosok több mint kétharmada depressziós. A depresszív állapotot tartós búskomorság, elesettség, szomorúság, apátia, halálvágy jellemzi.
Öngyilkosság veszélyét növelő kockázati tényezők[
55 év feletti életkor
Férfi neműség
Fájdalmas vagy rokkantsággal járó betegség
Egyedüllét, magány
Tartozás vagy nincstelenség, munkanélküliség
Gyász
Megalázottság vagy szégyenérzet
Depresszió, főleg pszichózissal vagy szorongással párosulva
Kábítószerezés és/vagy alkoholizmus
Korábbi öngyilkossági kísérletek
Családban elkövetett öngyilkosság
Családban elszenvedett fizikai vagy nemi erőszak
Az öngyilkossági ráta Magyarországon igen magas (százezer lakosra 25 fő jut), ez 2005-ben világviszonylatban a hatodik,[2] és az EU-átlagot (17 fő/százezer lakos) is meghaladja.
Hazánkban az öngyilkosságok száma 1988 óta folyamatosan csökken (ezt én nem is vitattam, de a csökkenés ellenére is sok)
. A rendszerváltás több lehetőséget teremtett egyrészt a lelki egészség javítására , a kezelésekre és a megelőzésre("szabadabb élet", lelkisegély-szolgálatok, mentálhigiénés központok, a pszichológia előtérbe kerülése), másrészt más deviáns viselkedések megvalósítása felé, elsősorban ezek járultak hozzá a javuló statisztikákhoz.
Hazánkban rendszeres adatszolgáltatás 1900 óta létezik. Eszerint az első növekedési hullám 1932-ig (35,1) tart, majd csökken egészen 1942-ig (24,1). A háború befejezéséig ismét növekszik, majd 1956-ig (19,4) csökkenés figyelhető meg, a század legalacsonyabb arányaival. Ezután folyamatos növekedés látható, a század legmagasabb értéke 1983-ban 45,3. 1988 óta folyamatos csökkenést regisztráltak.
Az öngyilkosok körülbelül 70%-a férfi. Jellemző, hogy számuk az évek szerint nagyobb kilengéseket mutat, mint a nőké, továbbá a nők esetében lassabb, de stabilabb csökkenés figyelhető meg, így 1994-re mindössze 24,8% volt a nők aránya. Egy hipotézis szerint a férfiak tette inkább magyarázható külső, aktuális változásokkal, a nőké pedig mélyebb, kulturális vagy tradicionális értékek alakulásával.
Depresszió, főleg pszichózissal vagy szorongással párosulva
A szomorúság megmaradása a depresszió egyéb tüneteinek elmúlta után is
14 éves kor alatt 1:100 000 a befejezett öngyilkosságok aránya, míg 14-19 éves kor között 10:100 000 az arány, az öngyilkosság miatt bekövetkező halálozás a korosztály esetében a második-harmadik halálok hazánkban. ) A fiúk ebben az életkorban négyszer gyakrabban követnek el öngyilkosságot, mint ellenkező nemű társaik, azonban a lányok esetében több a szuicid kísérlet. A család és a kortárscsoport öngyilkosságot, mint megoldási módot elfogadó jelenléte mellett a média szerepe is jelentős a serdülőkori szuicidiumok bekövetkezésében, a favorizált „sztárok” mintanyújtó hatása az elkövetés módszerét is befolyásolja. Serdülőkorban előfordulnak csoportos, kiterjesztett öngyilkosságok is, melyek valamely deviáns szubkultúrához kapcsolódva rituális jellegűek is lehetnek, általában valamilyen pszichopatológiai kórkép áll a hátterükben.
Az életkor előrehaladtával növekszik az öngyilkosság gyakorisága. A férfiaknál 45-54 éves és 65 év feletti korcsoportban, míg a nőknél elsősorban 65 év felett figyelhető meg.
Nemtől függetlenül a házasok követnek el legritkábban öngyilkosságot, és az özvegyek illetve az elváltak a leggyakrabban. Ezek a különbségek markánsabbak a férfiaknál.
Módszer szerint
Hazai sajátosság az önakasztás gyakorisága, jóllehet a férfiaknál ennél is többen választják a mérgezést. Az 1995-ös Demográfiai Évkönyv adatai szerint hazánkban az elkövetők 62,3%-a önakasztás, 20,9%-a mérgezés, 6,3%-a magasból leugrás, 2,6%-a lőfegyver vagy robbanás, 2,3%-a vízbefulladás, 1,9% vágóeszköz, 1,2% áramütés miatt vesztette életét.
Lehet, hogy van köze hozzá.
Inkább "teszem felelőssé" én, személy szerint a médiát, ahol folyamatosa azt nyomják (filmek és főleg reklámokban), hogy milyennek kellene lenned, pl: külsőleg menő ruha, ápolt, karcsú/izmos test, stb. És elhitetik velünk, ha ettől eltérsz, ratyi vagy. Igaz ez arra, hogy legyen menő autód, lakásod, telefonod, stb. Mert EZEKTŐL leszel VALAKI. Szóval csak VEGYÉL VEGYÉL VEGYÉL = ja...fogyasztói társadalom.
Egy-egy termékhez egy életérzést is párosítanak, hogy akkor leszel ilyen menő, fasza csávó, sikeres, stb. ha olyanod lesz, mint a TV-ben.
Tiszta manipulálás!!!
Aztán van a sok csóró magyar, akik ezen a "nyugati színvonalon" akar élni, csak éppen az itteni életszínvonal, fizetések, a béka segge alatt. Ettől az örökös nyomástól aztán HELLÓ
Szerintem.
Ez segített?
ma 07:58
Ha pontosabb adatod van az öngyilkosságok alakulásáról, akkor közöld. Ha nincs, akkor mi értelme van a bégetésednek?
03:14
"azért azt ne próbáld meg állítani, hogy egy válság és utóhatása nem rontja az emberek közérzetét..."
Nem azt állítottam, hogy egy válság nem rontja az emberek közérzetét, hanem azt, hogy a válság nem növeli az öngyilkosságok számát. Ennyire nem megy az olvasás?
"nem azt állítottam, hogy emiatt akkor 200%-ban megugrik az öngyilkossági ráta, de lehet rá hatása."
Szóval LEHET rá hatása. Csak hát sok minden LEHET. Lehet hétfejű sárkány meg csodatévő aranyhal is, pl. a mesékben. A valóságban pedig az VAN (nem lehet, hanem van), hogy a legutóbbi két nagy gazdasági visszaesés idején nem nőtt az öngyilkosok száma.
Természetesen sok minden "lehet", és a szépirodalom meg a mese nagyon jó dolgok, de most éppen a valóságról beszélünk.
"Nem azt állítottam, hogy egy válság nem rontja az emberek közérzetét, hanem azt, hogy a válság nem növeli az öngyilkosságok számát"
Játék a szavakkal
A rossz közérzet depresszióhoz és egyéb mentális betegségek kialakulásához vezet. Innen pedig egy lehetséges "út" az öngyilkosság
Ennyire ki akarsz oktatni és nem sikerül?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!