Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Megoldható lenne a jövőben,...

Megoldható lenne a jövőben, hogy ne legyen állam és minden szolgáltatást (igazságszolgáltatás, oktatás, egészségügy is) cégek szolgáltassanak?

Figyelt kérdés

Én valahogy úgy képzelném ezt el, hogy nem kéne adózni, viszont mindenért fizetni kéne (óvodáért, kisiskolás oktatásért, orvosi rutinvizsgálatért is) viszont sokféle cég biztosítana óvodákat, rendelőket, és te magad választhatnád meg, hogy melyikbe mész, melyiknek fizetsz. (természetesen árverseny dúlna köztük, hogy melyik tud minnél olcsóbban minnél jobb szolgáltatásokat biztosítani, ez elősegítené a fejlődést).


Az igazságszolgáltatás úgy lenne megoldva, mint most a maffia: Nem lenne egyetemes igazságszolgáltatás, hanem minden ember védelmi pénzt fizetne valamilyen igazságszolgáltató cégnek, cserébe a cégtől rendőri védelmet kapna és a cég megtorolná a védelmi pénzt fizető ellen elkövetett bűnt pl. bezárná a saját magánbörtönébe a bűnözőt. Olyan is lehet, hogy valaki nem fizet védelmi pénzt egy igazságszolgáltató cégnek sem, neki viszont a saját maga védelméről kéne gondoskodia fegyverekkel és esetleg a háza erőddé alakításával.


Az utak használatáért útdíjat fizetnél annak a cégnek, amely területén laksz, amennyiben nem fizetnéd be, a cég verőlegényei megakadályozhatják, hogy kilépj a házadból az utcára. Természetesen lennének ehhez még fizetős útszakaszok gépjárművezetők számára, amik ahhoz hasonlóan működnének, mint most a fizetős autópályák.


2011. júl. 11. 17:51
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
97%

Tudod mi lenne akkor? A cégek állami kontroll nélkül összefognának, kartellezni kezdenének, és végül eljutnának arra a pontra, hogy te beledöglesz a levegővételbe is.


Egyetlen cég sem jótékonysági intézmény. A kontrollt az állam tölti be (jó esetben). A cégek célja a profit, többé-kevésbé emberséges módon. Viszont, ha megszűnne a felső kontroll, a kevésbé törtető cégek szép lassan kiszorulnának, és maradnának azok, akik gátlástalanok. És ebbe a védtelen ember belerokkanna.

2011. júl. 11. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
80%
Ezt hívják anarchiának.
2011. júl. 11. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Akkor az lenne mint most Afrikában a törzsek között (polgárháború), vagy Mexikóban a drogkartellek között (azok is halomra ölik egymást).

Az igazságszolgáltatásnak mindenképp állami monopóliumnak kellene lennie, különben a középkorban lennénk, ahol a földesúr mondja meg az embereknek, hogy mit lehet és mit nem, de neki még azt is lehet...


Az egészségügybe és oktatásba belefér a magántőke, de csak úgy, ha erős állami kontroll alatt marad, vagy pedig a magán rendszer mellett van egy párhuzamos, "alap" állami rendszer is. Mert különben az is lehet, hogy kijön a mentő és mondaná, hogy fizess 5 milliót, különben megdöglesz.

2011. júl. 11. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
50%

Sokan szeretnének ilyen állam nélküli "államformát".

Lennének ennek előnyei is, de mégtöbb lenne a vesztese ennek a rendszernek.

Így van egyfajta "szolidalitás", ami abban merül ki, hogy a sikeresebbek áldozatokat hoznak a kevésbé sikeresek, rászorulók, stb érdekében.

Bizonyos feladatokat a közösség érdekében az állam lát el.

A vita ott folyik, hogy mit bízzanak az államra, és mit a magánszférára.

Egyesek egészen pici államot képzelnek el, mások nagyobb államot, kisebb egyéni "szférával".

Az állami túlhatalom a múlt században megbukott, a túlzott egyéni "magánhatalom" rendszere, a piac korlátlan önszabályozásának elképzelése pedig éppen ezekben az években látszik megbukni.

A "döntés" még várat magára, részben ezért is húzodik a jelenlegi válság...

2011. júl. 11. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

Az igazságszolgáltatás rész tetszett a legjobban! :O

Ez az, amit biztosan soha nem szoktak beleérteni abba, hogy csökkentsük az állam szerepét.

2011. júl. 11. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

18:16 jól írja, de pontosítsunk egy kicsit, ilyen már létezik Szomáliában, ahol nincs államhatalom és a hadurak szabadcsapatai randalíroznak. A kérdező igazán kipróbálhatná milyen is az élet egy ilyen helyen.

Valami hasonló volt a vadnyugaton is, adót sem kellett akkoriban az amerikaiaknak fizetniük, viszont mindent maguknak kellett megoldaniuk.

A magáncégektől sok jót ne várj, a haszonért bármire képesek, ezt tanítja a történelem és a gazdaságtörténet, ezért van szükség erős államhatalomra, amely megrendszabályozza őket a többség érdekében.

2011. júl. 11. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
És hogy is lenne ez, ha én fizetek többet ugyanannak az igazságszolgáltató cégnek, mint akivel konfliktusom van, akkor nekem lesz igazam? Hűűű ez nagyon igazságos lenne...
2011. júl. 11. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Aki több zsoldost tud megfizetni, annak van "igaza"...
2011. júl. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

"Az állami túlhatalom a múlt században megbukott, a túlzott egyéni "magánhatalom" rendszere, a piac korlátlan önszabályozásának elképzelése pedig éppen ezekben az években látszik megbukni."


Hol vannak szabályozatlan piacok? Másrészt az állam "túlhatalmát" nem állíthatod szembe a deregulációval, mert nincs túl sok értelme.


Az igazságszolgáltatásos résszel azért nem lehet egyetérteni, mert egyrészt az lenne, amiket előttem írtak, másrészt mi célból lenne ez jó, hogy az állam azt is delegálná? Amúgy sokan agyalnak ilyesmiken, sőt lehet olyanokat is olvasni, hogy a halálbüntetést pénzügyi okokból kéne visszaállítani.


Az állam amúgy nem per definitionem nem képes megfelelően ellátni ezeket az általad említett a funkciókat. Ugyanakkor meg lehet nézni a magániskolák és az állami iskolába járó diákok közti különbséget...

2011. júl. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Ezt így nem, nem volna semmi értelme. Inkább úgy, hogy a termelést és az ipart egy teljesen automatizált számítógépes rendszer veszi át, beleértve a szállítás teljes automatizálását is. Például az építőipart tekintve: számítógép vezérelte gyárban, a jelenleginél sokkal kifinomultabb, kidolgozottabb gépek gyártanák az alapanyagokat, amiket számítógép által irányított szállítóeszközök visznek oda ahol építkezés van, ott pedig számítógép által vezérelt gépek építik fel az épületet. Maga az épület is automatizált, önállóan vezérli a karbantartást és a takarítást.


Az élelmiszeriparban pedig automatizált üvegházakban termelné a növényeket a számítógépes rendszer. Ugyan így az állattenyészés is automatizált.


Az állam szerepe így nagyon lecsökkenne, és folyamatosan csökkenne, mindaddig, amíg el nem lesz érve az a szint, hogy nincs már szükség rá.


Ennek már lenne értelme. Sőt, ez az egyetlen esély a fennmaradásra.

Természetesen nem menne egyik napról a másikra, az emberi munka szerepe tehát csak fokozatosan lenne csökkentve, a cél viszont természetesen a teljes megszűnése.


Mi alapján részesednének az emberek a javakból? Ez nem jelent semmilyen problémát, ha egy nap alatt akár a szükséges javak százszorosát is elő lehet állítani.


Ez a fajta korlátlan hozzáférés mindenhez nem idézne elő ész nélküli pazarlást, mert az emberiség fokozatosan hozzáidomulna szellemileg ehhez a berendezkedéshez.

2011. júl. 11. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!