Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Valamirevaló magyar település...

Valamirevaló magyar település nem létezhet Trianon emlékmű nélkül?

Figyelt kérdés

20 éve kidobták a főtérről Lenint, és Szent István szobrokat állítottak mindenfelé (Nagyon helyesen).

2010 óta meg itt a Trianon őrület.


A másik véglet meg drogos énekesről (aki azt se tudta hol van magyarország) teret elnevezni!


2011. júl. 8. 20:01
 1/10 anonim ***** válasza:
49%

Nálunk nincs.


És bár történelem szakot végeztem, szerintem azért már "elég" Trianonból. Persze nagy csapás volt, fájdalom, de most olyan 20-30 évesek gyűlölködnek miatta, aki fel sem tudják fogni, mit is jelentett az akkor élőknek.

Utálják miatta a franciákat, románokat.... nem a ma élők tehetnek róla, és nem is az akkori emberek, hanem a politikai vezetés, a tárgyaláson résztvevők.

2011. júl. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
33%
Szerintem olyan 2006 táján jelentek meg a turbó nemzetiek.
2011. júl. 8. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 rémuralom ***** válasza:
84%

Na most ez egy eléggé összetett kérdés volt. Lenin nem értem, hogy jött Trianonhoz (kortársak voltak, legfeljebb ezt tudom elképzelni összekötő kapocsként - Szent István és Elvis Presley esetében meg már ezt sem). Mivel a kérdés alapvetően a Trianon-emlékművekre vonatkozik, ezért a többit most hanyagoljuk.


Egyfelől, (tudom, ez közhely) Trianon a magyar nemzet legnagyobb tragédiája. Nem az egyik legnagyobb, hanem a legnagyobb. A tatárjárást simán kihevertük, Mohács után még csak-csak megvoltunk, Trianonban azonban kivégeztettük magunkat. Magunkat, merthogy ezt mi csináltuk magunknak. Ráadásul azóta sem mozdítottuk a kisujjunkat sem azért, hogy valamit visszakapjunk, mindig csak siránkozni tudtunk.

Tehát, ilyen tragédiákat nem szabad elfelejteni, de nem elég csupán emlékműveket állítani és azokat minden év június 4-én megkoszorúzni, hanem végre a romantikus ködöt eloszlatva meg kell keresni az igazságot (ahelyett, hogy folyton köcsögrománozunk), és levonni belőle a tanulságot, hogy soha még egyszer ilyen ne fordulhasson elő.


Másfelől, ez az egy-két éves Trianon-őrület abszolút politikai célzatú. Ez egyszerűen undorító. A különböző, magukat nemzeti radikálisnak nevező pártok, mozgalmak, kocsmai asztaltársaságok körében már régóta fő téma (gyakorlatilag az egész eszméjük eköré épül). Ez azonban az évek folyamán mindig megmaradt tüntetések, kocsmai beszélgetések szintjén.

Aztán 2009-ben jöttek az EP-választások, ahol a Jobbik bekerült a köztudatba. A Fidesz persze elkezdett attól félni, hogy hátha ezek miatt nem alakíthatnak kormányt (persze azóta láthatjuk, hogy ezt a "veszélyt" sikeresen elhárították), ezért mindent megtett azért, hogy a Jobbik szavazóit elhappolja. Akár a legradikálisabb Trianon-mániásokat is, ezeket pedig ugye csak a Trianon-kérdés felvállalásával lehet megnyerni (ha meg lehet egyáltalán, de egy próbát mindenképpen megért). A Trianon-kérdést és a határon túli magyarok kérdését tokkal-vonóval lenyúlták a Jobbiktól. Ennek tudható be, hogy tulajdonképpen minden fideszes polgármesterrel bíró városban Trianon-emlékművet állítottak az utóbbi egy évben. Ezt sok helyütt annyira elsiették, hogy semmi ötlet nincs benne, és látszólag pénzt sem sokat áldoztak rá (se egy "Nagy-Magyarország"-alakú márványkő, se egy "életfa", csak egy nemzetiszínű szalaggal átkötött kopjafa, amelybe azt a bizonyos dátumot vésték bele). Ez árulkodik arról is, hogy mennyire fontos nekik a kérdés valójában.


Összességében tehát elmondható, hogy ez a mai Trianon-őrület az összes szerveződés részéről undorító módon politikai célokra használtatik ki, és ez teljesen eltakarja a lényegét: hogy legjobb "felhasználása" ugyanaz lenne, mint az összes többi történelmi eseménynek - le lehetne vonni belőle a tanulságot. Mint a La Fontaine-mesék végén: moralité?

2011. júl. 8. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
64%
Szerintem meg mindenki állítson szobrot, ha akar, és megteheti. Téged talán zavarnak? Az utókor majd levonja a tanulságot, de minden nép, még a rómaiak is állítottak szobrokat. Hogy mi a téma? Az tök mindegy.
2011. júl. 8. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem meg nem Trianon a legnagyobb tragédia történelmünkben! Mohácsot hogyan is vészeltük át? 15 évre rá három darabkára szakadtunk, az akkori Magyar Királyság jóval kisebb volt, mint a mai Magyarország. Erdély a törökök vazalusa volt, és szinte állandó belső harcokkal irtották a népet arrafelé. A Magyar Királyságban a be betörő törökök ritkítgatták a lakosságot. Ironikus, de éppenséggel azon a területen élt viszonylag békésen a magyar lakosság, amely a török birodalomhoz tartozott, persze csak akkor ha éppen nem volt hadjárat, háború (az ilyen békés korszakok akkoriban nem tartottak tovább 10 évnél). Ez az állapot 150 évig tartott, amikor is felszabadult az ország, de ezt a felszabadulást a keresztény hadseregek rablásai, gyilkolászásai kísérték. Tulajodnképpen ebben az időben fogyatkoztunk meg mi magyarok annyira, hogy többé nem tudtunk többségi nemzetet alkotni a "Habsburg Birodalom" azon részén, amit a Trianoni térképeken láthatunk. Trianon 91 éve volt... 150 vs 91, az a 150 év háborúkkal, népirtásokkal tarkítva szinte végig, ez a 91 - ugyan voltak népirtások (főleg Délvidéken) de ezek mértéke (természetesen magyar szemmel nézve bicskanyitogató) eltörpül a 16-17. században lezajlottakhoz képest. Más kérdés persze az, hogy akkoriban azért fogyott a magyar, mert irtották, ma meg azért, mert asszimilálódik... ám míg a halottakat nem lehetett anno feltámasztani, addig az asszimilációt vissza lehet(ne) fordítani. Csak ahhoz nem ez a politika a megfelelő...
2011. júl. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%
Utolsó: Van benne nem kevés igazság. Akkor a magyarok hittek, hogy küzdhetnek a török ellen a szabadságért. Ma már lemondtak az elszakadt területekről. Pedig olyan korban élünk, amikor az autonómia, és az, hogy államok függetlennek kiáltják magukat nem idegen dolgok. Csak a mi felfogásunk nem vezet sehova.
2011. júl. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Szerintem akkor sem hittek benne jobban mint ma. Elég elolvasni néhány regényt, amely abban a korszakban játszódik le. Tulajdonképpen akkoriban egy nagyobb győzelem volt, amelyet magyar fegyverek vívtak ki - ez volt eger megvédése 1552-ben. De mi történt utána? Húsz évvel később úgyis elfoglalták. Ez a történet lejátszódott Trianon óta is: bécsi döntések. Mi történt utána? Ugyanúgy elcsatolták tőlünk... ha jártas vagy a 17. századi történésekben és az akkori magyar politikában, látni fogod, hogy ide-oda húztunk, hol a törökök felé, hol pedig a bécsi udvar felé. Két pogány közt ugyebár. Az akkori magyar társadalmat a "szegénylegénység" jellemezte, azaz elvadult lakosság, melynek férfiállománya - mellőzve a romantikus történeteket - vagy erdei rabló volt, vagy pedig katonai rabló, amely történetesen a magyar lakosságot is kifosztotta, ha nem kapta meg az ezred a fejadagokat. Nem hinném, hogy a többségük annyira hitt volna valamiben, ah egyszer német máskor pedig török zászlók mellé szegődött. Persze voltak műveltebbek közöttük, akik szerettek volna kezdeni valamit, ám ezek a kezdeményezések akkoriban is bukással végződtek, akárcsak manapság. 1686-ban a legtöbb magyar (kuruc)katona már keresztény oldalon harcolt a törökök ellen. Ki is verték őket pár éven belül, de visszakapta az ország a mohácsnál elvesztett státuszát? Nem. Jött a Rákóczi szabadságharc, amely balul sült el. Bánta a lakosság nagyon? Nem, mert örült hogy béke van. Jellemző napjainkra is ez a jelenség.
2011. júl. 8. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
40%

Ez a trianonkodás szerintem inkább azért fontos, mert egy összetartozni törekvő csoportnak szüksége van történelmi fordulópontokra, viszonyítási, igazodási lehetőségekre.

Erre a szerepre leginkább a nagy történelmi események, nemzeti sorstragédiák alkalmasak, illetve a nagy nemzeti sikerek, (amelyek nálunk elmaradtak).

Ezért van az amerikaiaknál "hálaadás". Nálunk is lehetne, hogyha sikerült volna elszakadnunk valahonnan a saját erőnkből.

Sajnos nem sikerült, és ezért van egy Trianonunk a nemzeti "félmúltból".

Nem megérteni akarjákm mert nem filozófus a többség, de nem is tanulságot próbálnak levonni.

Egyszerűen elég jelentős ahhoz, hogy a saját önmeghatározásukat segítsék vele, és ez valakiknek fontos.

Sokaknak egyszerű következtetés, hogy mi vagyunk az áldozatok egyedül, és mi jobbak vagyunk, mert a bitangok vettek el tőlünk, és nem mi őtőlük.

2011. júl. 9. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Szerintem nálunk ilyen nincs, pedig megyeszékhelyen lakom. Vagy Pécsen van? Én még nem találkoztam vele.
2011. júl. 9. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
tyű de le lettem pontozva, a sok duli-fuli trianonos, mint az ovisok :-)
2011. júl. 9. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!