Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyivel több alapvető...

Mennyivel több alapvető élelmiszert és benzint lehetett venni egy átlagfizetésből 1986-ban a maihoz képest?

Figyelt kérdés
2011. jún. 21. 10:44
 1/7 anonim válasza:
31%
Igazábol többet,de nem olyan hatalmas mértékben,régen ugyan kevesebb volt a benzin,és az élelmiszerek ára is,de sokkal többet ért a pénz,ugyértem példának értékével,az akkori 10,000 most érne 100,000 et,ha érted hogy hogy gondolom.
2011. jún. 21. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Három egész kettőezer-százharminchat tízezredszer többet.
2011. jún. 21. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
jóval több élelmiszert, viszont kevesebb benzint.
2011. jún. 21. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem hasonlíthatóak össze a mai élelmiszerárak az akkoriakkal több ok miatt sem

KGST ország voltunk ,így velük kereskedtünk elsősorbaní nyugati ternmékekre(de még a jugoszlávra is) nagyobb vámok voltak,mint ma(ma uniósra talán nincs is)rengeteg hiánycikk volt és sokkal több hazai gyártású termék.Így pl a banán az én gyerekkoromban luxuscikknek számított,de volt hazai gyártású cukor-,édesipar.Olyan extremitások voltak,hogy citrompótló,a citrom hiáénya miatt és ekkorra volt jellemző,hogy egyesek gyűjtötték a nyugati dobozos sört(vagy csak a dobozát),mert az ritkaság volt.nem volt nyugati csoki,sör,narancs stb.Nem piacgazdaság,hanem tervgazdaság volt,így felülről szabottak voltak az árak,a termelés és az is ki mit hol termeszt,tenyészt.Alapvető élelmisze egy nem könnyen körülírható fogalom.Lehget szűken a liszt,tojás,zsír,cukor.De bőven már a felvágottak,csokoládé,déli gyümölcs is.Sokan mondják,hogy abban az időben megvehettek mindent,megvolt mindenük.Ez részben igaz:azok a dolgok,amik akkor kaphatóak voltak.Így nem volt senkinek Volksvagenje,de volt néhány embernek zsigulija,nem ittunk Beck's sört,de ittunk Kinizsit,nem volt Milka csoki,de volt Kajla,nem ettünk banánt(mert méregdrága volt)de vettünk almát,nem mentünk Horvátországba,Bécsbe,de mentünk Velencei tóra SZOT üdülőbe,nem hordtunk adidast,de volt Métánk,Seniorunk.Én nem éreztem akkor jobban magam.Ma azon az életszínvonalon,amiben akkor éltem,ma vidáman megélek.Alacsonyra szorított igények,szűk kínálat,sokszor nem minőségi termékek garmadája.

2011. jún. 21. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Még annyit,hogy ha az életszínvonalt szeretnéd összehasonlítani,akkor nem ez a legjobb módja.lehetne úgy is,hogy az akkori fizetés hanyadrészét költötte kosztra,de akkor ott a másik fele,hogy mennyi kellett a többi szükségletre(rezsi pl)Más dolgokat ettek az emberek akkoriban:manapság nem iszunk pl szörpöket(szerencsére),sokkal nagyobb mennyiségben ettek zsírosabb dolgokat,zsíros húsokat,nem volt ilyen jelentős a szárnyasok közt pulykahús fogyasztása.a csirke/tyúk után a kacsa-liba állt második helyen.Szinte nem ettünk tengeri halakat,déli gyümölcsöt.Nem voltak trendformáló táplálkozási szokások(teljes kiörlés mánia,probiotikus dolgok),de nem ittunk olyan hülyeségeket,mint reggeli ital,frissföl.A hentesüzletekben a töpörtyű volt az egyik legolcsóbb termék,mert zsírosak voltak a disznók,ma a tepertő sokszor drágább,mint a színhús,mert ritka,nem hízlalják olyan zsírossá,nem azokat a fajtákat részesítik előnyben.A sertéstarjával küzdöttek a hentesek,mert alig akarták vinni,ma nyaranta az egyik legkeresettebb kerti sütkörészéshez.Nem volt piaci verseny,anak minden előnyével s hátrányával.Így ma elvileg a jobb,olcsóbb termék a keresettebb,viszont sokszor a kevésbé tisztességes piaci szereplő terméke/cége győzedelmeskedik.Lásd tesco gazdaságpolitika vagy danone üzletpolitikája: két cég,amelyik nem a jó minősége miatt van versenyelőnyben.Remélem valamelyest tudtam válaszolni,még ha konkrét számadatokat nem is közöltem,a benzines dolgot meg nem tudom,az nem az én asztalom.
2011. jún. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 doboszoli ***** válasza:

Ha jól emlékszem a benzin olyan 40 forint körül volt, a havi fizetésem ágazatvezetőként ötezer körül.(akkor jónak számított)

Tessék számolni.

2011. jún. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Teljesen változó. Az átlagfizetés kb. 7000 Ft volt.


1 kg kenyér 9,60 Ft, 1 l szuperbenzin 22 Ft volt.


Tehát 1 havi fizetésből 729 kg kenyeret vagy 318 l benzint lehetett venni. Ez kicsit több kenyér, mint ma, és kb. ugyanannyi benzin.


A havi fizetésből 12,5 kg Omnia kávét lehetett venni. Ma 50-60 kg-ot lehetne.


Ugyanebből a fizetésből 700 doboz füstszűrő nélküli Kossuthot lehetett kapni. Ma csak 250 doboz jönne ki a havi fizetésből.

2011. jún. 21. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!