Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen választási rendszert...

Milyen választási rendszert vezetnél be?

Figyelt kérdés
Na megvan az Alaptörvény, most jön a választási rendszerről szóló törvény.Ti milyet csinálnátok? Egyéni? Listás? Vegyes?Ha vegyes pontosan hogyan?Legyen küszöb? Ne legyen? Egyfordulós? Két fordulós? Legyen választójoga határon túliaknak? Pontosan hogyan? Legyen kedvezményes kisebbségi mandátum? Azt hogy osszák ki? Ötleteket várok.:)
2011. ápr. 20. 16:32
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
83%

Itt van egy jó elemzés, nagyjából lefedi, hogy miért NEM szeretném, ha tisztán listás lenne: [link]

Szerintem: vegyes legyen és arányos, még ha vannak is egyenlőtlenségek, mindig jobb, mintha a Fidesz vagy bármilyen más párt és "dogmái" eltörölhetetlenek lennének. (sajnos fennáll ez a helyzet a mai politikai kultúrából kifolyólag)

Hasonló legyen, mint most. (még mindig ez a kisebb rossz).

Legyen küszöb: bár én levinném a régi 4%-ra.

Kétfordulós.

Választójog: felőlem legyen, bár én adózáshoz kötném (csak akkor mondjuk az itthoniakra is kiterjeszteném ezt:)

A kisebbségi mandátum nem nagyon érdekel.

Viszont a parlament létszámát tényleg nem ártana csökkenteni.

2011. ápr. 20. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
36%
ez a választási rendszer jó.
2011. ápr. 20. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 bumbi02 ***** válasza:
50%

szerintem a legreálisabb az egyéni választókerületes ... mert ha rászavazok egy párt listára mert van ott 1-2 értelmes, annak ellenére beviszik a 10 másik hülyét is magukkal. Ergo egyszerübb és ésszerübb lenne ha csak személyekre lehetne szavazni, és az alapján. Persze ezek a személyek egy közös pártprogrammal tudnának lobbizni,meg minden, de a lista szerintem hülyeség.


amúgy meg azzal hogy a Fidesz 90 mandátumot osztana ki egyéni választókerületekből, azt is jelenti hogy 90 választókerület lenne a 176 helyett.. Ergo valakinek át kell szabnia a kerületek határait. És ha a Fidesz szabja át, simán kalkulálja hogy hogyan csűrje csavarja hogy többsége maradjon (mondjuk 5 területből eddig 3 helyen nyert másik 2en veszített, egy kerületet csinál az egészből amit ő nyer meg.)

2011. ápr. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Én is az egyéni körzetest támogatom, mégpedig azért, mert akkor előtérbe kerülnének a személyek a választásokon és sokkal inkább érdeke lenne az egyéni képviselőnek, hogy a saját körzete érdekében lobbizon a parlamentben. Egyfordulós lenne, küszöb értelemszerűen nem lenne, határontúliak se szavazhatnának, hiszen idegen ország területén nem lehet választókerületet kijelölni.
2011. ápr. 20. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

200 fős parlament, 160 egyéni mandátummal, 30 listással, 10 kisebbségivel, kompenzációs lista nem lenne.


Esetleg efölé még lehet rakni egy felsőházat szakmai szervezetek, szakszervezetek és munkaadói szervezetek, egyházak, kulturális és tudományos testületek stb. stb. részvételével, de annak a felépítése egy bonyolult és hosszú folyamat lenne.

2011. ápr. 21. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
88%

17:17


"És ha a Fidesz szabja át, simán kalkulálja hogy hogyan csűrje csavarja hogy többsége maradjon"


Mondd, bumbika, a legutóbbi választáson melyek voltak az erős szoci körzetek, amiket a gonosz Fidesz most szét fog szabdalni?

2011. ápr. 21. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

"Mondd, bumbika, a legutóbbi választáson melyek voltak az erős szoci körzetek, amiket a gonosz Fidesz most szét fog szabdalni?"


Tavaly nem sok ilyen volt, de ez változhat. Ahogy erős jobbikosok is simán létrejöhetnek északon, hisz csökken a Fidesz népszerűsége. Nem mindegy pl. , hogy Angyalföldet kettévágják-e, vagy éppen azt a körzetet, amelyikben Tiszavasvári van, és tavaly is viszonylag kevés híja volt, hogy a Jobbik egyénit nyerjen. Nagyon nem mindegy, hogy hogy rajzolják be azt a (várhatóan) 90 körzetet! (Persze, ha nagyon pofátlanul rajzolják, az vissza is üthet, ha a választók ezt észreveszik, mert lehet, hogy amit nyernek a pofátlan rajzolással, azt elvesztik azzal, hogy kevesebben fognak rájuk szavazni emiatt, például listán is, ott meg ugye nincs csűrés-csavarás, ott mindenki annyit kap, amennyit kapott.)

2011. ápr. 21. 07:31
 8/19 anonim ***** válasza:
Változhat. De akkor az új határokkal is változhat.
2011. ápr. 21. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

07:31


"Tavaly nem sok ilyen volt, de ez változhat."


És amikor mondjuk 2012-ben nekiállnak leosztani a körzeteket, akkor előre látni fogják, hogy melyek _lennének_ 2014-ben a szoci körzetek?


"Nagyon nem mindegy, hogy hogy rajzolják be azt a (várhatóan) 90 körzetet!"


Hú, nagyon nem mindegy, hogy 1 vagy 2 egyéni körzetet szerez-e az MSZP :))))

2011. ápr. 21. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

"És amikor mondjuk 2012-ben nekiállnak leosztani a körzeteket, akkor előre látni fogják, hogy melyek _lennének_ 2014-ben a szoci körzetek?"


Nem.De azért lehet sejteni a korábbi eredményekből, hogy melyik környékeken mire van esély, meg csinálhat a Fidesz saját méréseket, van rá embere, meg pénze. És sajnos nem vagyok biztos benne, hogy a körzeteteket is be fogják rajzolni 2012-ben. Nem lennék meglepve, ha csak a törvényt fogadnák el 2012-ben, de a körzetek határait csak 2013 végén, rosszabb esetben csak 2014 januárjában rajzolgatnák be, hogy az ellenzéki pártok még csak véletlenül se tudjanak előbb készülni rá.

2011. ápr. 22. 07:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!