Szerintetek nem némely magyar szakemberekben van hiba?
Nem értem mi a problémád. Ez a rendszer működik egész nyugat-európában.
9/10év iskola után aki nem akar diplomát szerezni, az elhelyezkedik egy cégnél "tanulóidőre" régen inas volt. Ott tanulja ki a szakmát. tehát a szakmunkásképzés nem iskolában történik, hanem munka közben, a cégeknél.
Ez alatt kap valamennyi "tanulópénzt is". a mestervizsga után dolgozhat mint szakmunkás.
Teljesen felesleges szakmunkásokat iskolapadban tanítani, akikaztán újra megtanulhatnak mindent az első munkahelyükön.
8 általánossal sehogy nem tudnak majd elhelyezkedni. Imádom egyébként a "Nyugat-európai példákat kár, hogy a Kelet-európai példákkal nem szembesülnek ezek a szakemberek. Magyarországon kb 55% a foglalkoztatottság, ami kirívóan alacsony Európában. Ennek az oka az, hogy rengeteg a szakképzetlen, és nagyon gyenge a kkv szektor. A szakképzetlen munkavállalókat olyan ágazatok tudnák felszívni, mint a mezőgazdaság vagy az építőipar, hitelt egyikre se lehet kapni, mert nem preferált ágazatok. Ha a helyzet nem változik, márpedig nem fog, az a rengeteg alul képzett, aki kikerül az utcára gyakorlatilag potenciális megélhetési bűnöző lesz, akiket kriminalizálni fognak, magyarul lesittelik őket. Ez óriási költséget jelent, nem beszélve a társadalombomlasztó hatásáról.
Nyugat-Európában a munkaerőpiac nem olyan helyzetben van mint itt, ráadásul sokkal kevesebb úgy általában az iskolázatlan, valamint sokkal több az őket felszívni képes munkáltató. Nem szabad összehasonlítani az almát a körtével.
Éppen azt nem érted meg, hogy nyugat-európában a szakképzés nem iskolában folyik, hanem "inasévek" alatt.
A cégek meghirdetnek tanulóhelyeket és a kik nem akarnak diplomázni elhelyezkednek.megtanulják a szakmát, leteszik a mestervizsgát.
Régen 12-16 éves gyerekeket felvettek inasnak valami csekély fizetést kapott a munkájáért már akkor is és közben kitanult egy szakmát .Nem pedig az iskola padot koptatta teljesen hiábavalóan.Pár év után segéddé lépett elő amikor már rendes fizetés járt neki és már majdnem mindent rá lehetett bízni.Ilyenkor küldték el más vidékekre is, h további ismereteket szerezzen a szakmájában.Pár év után amikor hazatért bejelentkezhetett a CÉH-nél, h mestervizsgát szeretne tenni és mesterként szeretne boldogulni a továbbiakban az élet göröngyös útjain.Nos ehhez csakis akkor volt jó esélye ha a szakmáján kívül egyéb ismeretekre , műveltségre és némi élettapasztalatra is szert sikerült tennie inasként és segédként az anyagi alapokon kívül.
Hogy ez rendjén volt akkor az vitathatatlan , de hogy ezt most miképp lehetne megvalósítani arra kellenének rendes projektek és nem ötletelés és évenkénti reformok.
Az aki nem lentről jön és nem inasként kezdi a gyakorlati részekkel ,hanem ehelyett csak elméletben sajátít el dolgokat soha nem lesz hiteles szakember semmiben.
Az kevés ha csak pár napra kiküldjük őket a valóságba bár a semminél valamivel több.Sokan vannak köztünk akik burokban születtek és burokban élnek és amikor túlkésőn találkoznak akkor csak nézik, h mi veszi körül őket és nem értik.
...amikor túlkésőn találkoznak a valósággal, csak néznek...
Bocsi kimaradt egy szó.
"Tartanak tréningeket, ahol vállalatvezetőket vezető politikusokat visznek egy hétre élni, hajléktalanok, minimálbéres munkások, betegek, stb. közé."
Egy hét alatt lófaxnyit sem tanul meg az életről.
Ebben specielnincs igazad,lehet hogy szakemberek, kamarai elnökök, mit tudomén kik sok hülyeséget beszélnek,de ebben az esetben pont igazuk van.
Mindenki kritizálta évekig a gyakorlattól elszakadt szakmunkásképzést.
Most,hogy visszahoznák a tényleg gyakorlati oktatást, mindenki sipol. Szerintem igazából te sem érted, hogy mit kritizálsz,miről van szó. Gondold már egyszer végig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!