Mi a történelmi magyar alkotmány?
Történelmi alkotmány a jogfolytonos magyar alkotmány 1949 -ig.
Részben írott, részben íratlan szabályok, és törvények öszessége.
Általában mint a "szent korona alkotmánya" hiívatkoznak rá, mert a történeti alkotmány szerint a korona az országot jelképezi, és mint jogforrás, tőle eredeztethető az alkotmány.
Fontos eleme, hogy a korona jelképezi az országot, és a népet, és mint ilyen jogforrás, jelképezi a népfelség elvét.
Az új "blabla" helyett régi "blabla".
Az alkotmány lényege ez:
"Önnek joga van: tulajdonképpen semmihez...."
A következő választ találtam, ez felold egy rakás félreértelmezést, tévedést. Ld. lentebb:
"1. A magyar történelmi alkotmány egységes joganyag? Egy charta?
Nem.
Nem egybefüggő alkotmánylevél, hanem törvények sora, a hozzájuk kötődő történelmi-kulturális háttérrel.
A polgári korszak közkeletű értelmezése szerint az alkotmány olyan alkotmánylevél, amely politikailag a társadalom és a közhatalom viszonyát fejezi ki, megállapítja a hatalom korlátait, kifejezi a jogilag szabályozott és korlátozott hatalom követelményét, a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom szétválasztását, elismeri és szavatolja az állampolgárok szabadságjogait.
Ilyen a most hatályos alaptörvény, az 1949. évi XX. törvény, amelyet az 1989. évi XXXI. törvény – az „októberi alkotmány” – teljesen átalakított az állam és kormányforma megváltoztatásával, az alapjogok deklarálásával egy új liberális alaptörvényt hozott létre.
A történeti alkotmány alkalmas az alkotmányossági követelmények, - mint a népszuverenitás elve és a népképviselet, a hatalmi ágak szétválasztásának és egyensúlyának az önkényuralmat kizáró elve, a törvények uralma, a jogállam megvalósulása és a törvény előtti egyenlőséget kifejező egyenjogúság elve rugalmas és hatékony teljesítésére, mégsem azonos egy alkotmánylevéllel.
2. Akkor mi tehát a történelmi magyar alkotmány?
Azok a legjobb és legerősebb törvények, melyek már írásba foglalásuk előtt mintegy élve gyökeret vertek
A nemzet és ország alapvető viszonyait rendező törvények, a sarkalatos törvények és az alaptörvények összessége. Köre történelmileg nem teljesen azonos, mert nem minden a maga korában alapvető jellegű törvény tartozik jelen megítélésünk szerint ebbe a körbe. Például a miniszteri felelősségről szóló 1848. évi III. törvénycikk 32. §-a a miniszteri felelősségről a jelenkornak is mutat példát és értelmezési hátteret, míg az 1867. évi XII: törvény a kiegyezésről nem bír az előbbihez hasonló tartalommal.
Széchenyi szerint ide sorolható törvények:
Vérszerződés, Arany Bulla, koronázási eskü, hitlevél, Pragmatica Sanctio, az 1790-91-es törvények, a vallásszabadságról szóló törvény, a nyelvről szóló törvények, az 1848. évi áprilisi törvények,
Széchenyi után ilyen az 1867. évi XII: törvény a kiegyezésről,
1920. évi I. törvénycikk az alkotmányosság helyreállításáról és az állami főhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről;
1921. évi XLVII. törvénycikk IV. Károly Ő Felsége uralkodói jogainak és a Habsburg Ház trónörökösödésének megszüntetéséről;
1926. évi XXII. törvénycikk az országgyűlés felsőházáról;
1947. évi XVIII. törvénycikk a Párisban 1947. évi február hó 10. napján kelt békeszerződés becikkelyezése tárgyában.
Toldi Ferenc A magyar Birodalom Alaptörvényei c. 1861-ben kiadott művében közöltek addig az időpontig megegyeznek az előző felsorolással, azonban a hatályos alaptörvényeket az időszerűség követelményének figyelembe vételével az alkotmány helyreállító országgyűlésnek újra meg kell határoznia. A történeti alkotmányba bekerülhetnek 1989-től alkotott törvények, mint az 1989. évi alkotmánymódosítás, valójában új liberális alkotmány, egyes elemeiben. Ehhez azonban arra hivatott népképviseleti szerv népszavazással megerősített döntésére van szükség.
Így kijelenthető, hogy a történelmi magyar alkotmány olyan élő, organikus joganyag, amely Magyarországnak a Szent Korona tanban gyökerező, történelmileg alakult törvényhozási folyamatban létrejött sarkalatos és alaptörvényeit öleli fel. " (Dr. Zétényi Zsolt)
shenk válasza:
"Sokan beszélnek róla, kevesen ismerik. Még hogy komcsi alkotmány! Egyes cikkelyei sok-száz év után elavulhatnak, de soha nem írják újra. Módosítják, de csak óvatosan, és - ha kell - hozzá tesznek. Akik teljesen új alkotmányt akarnak, mondván, hogy a régi a múlt rendszer szemete, felettébb gyanús, kártékony elemek."
Most a történelmi magyar alkotmányról vagy a jelenlegiről beszélsz? A kettő a válaszodban összekeveredik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!