Vélemények Károlyiról?
Szerintem csak egyszerűen naiv, és idealista volt, aki azt hitte, hogy a fegyverletétel fejében majd azonnal leállnak a Magyarország elleni támadások...
Persze az elhibázott döntéseknek aztán az egész ország megitta a levét. De én azért nem feltételezem róla, hogy szándékosan ártani akart volna, szerintem egyszerűen csak hülye volt.
Pedro
attól függ melyik Károlyiról..Károlyi Sándor kuruc vezetőröl aki Rákóczi távollétében letette a fegyvert, vagy Károlyi Mihályról, aki a háború elvesztése után leszerelte a magyar sereget, vagy pedig Károlyi Gyuláról, Bethlen kormányát követő miniszterelnökröl?
Károlyi Mihály leszerelte a magyar csapatokat, lehetne hibáztatni hogyha nem teszi akkor ellenállunk és nem vesztünk semmit, de ne áltassuk magunkat, elvesztettük a háborút, azzal hogy egy ideig óráig ellenálltunk volna, csak időhúzási opciója lett volna, mint egy politikusunk mondta, nekünk nincs sivatagunk mint a törököknek hogy ellentmondjunk a békének..
Pedro véleményét teljesen osztom.
Károlyi tehetségtelen, buta és gyáva politikus volt, hatalmas tragédia nekünk, hogy 1918 őszén, az összeomláskor az ő kezébe került az ország sorsának irányítása.
Képtelen volt felismerni, hogy a háború utáni újjárendezést a népek önrendelkezése alapján meghirdető wlisoni pontok 1918 novemberébe már a kukába kerültek. Károlyi naivan azt hitte, hogy ha ő magát és kormányát nyíltan pacifistának és antantbarátnak nyilvánítja, akkor az antant döntéshozói szemében ugyanolyan "jófiúnak" fog számítani, mint Benes vagy Masaryk.
Károlyi 1918 november-december folyamán 1,2 millió, a frontról visszatérő katonát szerelt le és eresztett szélnek, soraikban pedig eltűrte a bolsevista bomlasztást. Ezek kb. egyharmadából ütőképes hadsereget lehetett volna szervezni és legalább a magyar többségű területek védelmét meg lehetett volna kísérelni. Egy 300-400 ezer fős magyar haderő egyértelműen katonai fölényben lett volna a ránk támadó szerb-román-cseh csapatok fölött. Károlyi megbocsáthatatlan hibája, hogy az ország védelmét meg sem kísérelte, holott erre bizonyíthatóan meg lett volna a lehetősége.
Az szintén óriási hibájának róható fel, hogy hatalmának az antant általi elismertetését mindennél fontosabbnak tartotta, ezért 1918. nov. 13-án a önként Belgrádba utazott és az ott megkötött katonai konvenció értelmében önként hozzájárult, hogy Magyarország egész déli és keleti része antant megszállás alá kerüljön. Holott erre a megállapodásra semmi külső körülmény nem kényszerítette, a Monarchia által aláírt páduai fegyverszünet a magyar határokra is érvényes volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!