Melyik nyugdíjtrendszert jobb választani: magánt vagy az államit az én helyzetemben?
A konkrét helyzetemre érdekelne a válasz:
11 éves munkaviszonyom volt, és ebből 7 évig magánnyugdíjpénztári tagság is, tehát az állami és a mnyp-ban is volt levonva. Azután nem volt állásom, család, gyerekek...stb és most külföldön próbálkozom.
Az állam így se, úgy se tud nyugdíjat fizetni, mire a most 20, 30 évesek nyugdíjasok lesznek, a jelenlegi rendszer miatt. (Mert akkorra kevesebb a dolgozó, mint a nyugdíjas, és nincs miből kigazdálkodni.) Ez szól a magán mellett.
Az állam viszont felette áll a magánnyugdíjpénztáraknak (is), mint minden szervezetnek az országon belül, és ha annyira rosszul megy neki, onnan kell elvennie, ahol van, hogy kiegyenlítse a hiányt, vagy? Tehát akkor ellehetetlenít(het)i a pénzügyi szervezetek (bankok...stb.), így a magánnyugdíjpénztárak helyzetét, ami így veszteséges lesz.
Akkor most vagy itt, vagy ott hagyom elveszni? Melyik választással jövök ki jobban? Bízom benne, hogy nálam okosabbak is olvassák, akik jó tanácsot adnak, megindokolva miért. Előre is köszönöm!
A keresőben ma egész délután kérdéseket olvastam erről. Pár érv a MAGÁN MELLETT, aminek van alapja, bár még ebből sem tudtam eddig eldönteni:
Aki azt mondaja hogy az állam stabilabb az ugye azt is figyelembevette, hogy ezek a biztosítók nem csak kis hazánkban tevékenykednek, valamint hogy a biztosító is biztosította magát egy biztosítónál... Ezek a biztosítók pedig havonta több pénzzel gazdálkodnak, mint Magyarország egy egész évben... Nem tudom mivel lenne stabilabb egy csődközelben lévő állam egy Európai szintű biztosító konzorciummal szemben...
Jelenleg - tudomásom szerint - 20 év munkaviszony után kaphat valaki állami nyugdíjat. Tehát, ha valakinek megvan a 20 éves munkaviszonya 2011. dec. 31-ig és magánnyugdíjpénztár tag marad, akkor nyugdíjba vonulása esetén - ha a szabályokat addig nem változtatják meg - állami nyugdíjra is jogosult lesz + kapja a magánnyugdíj-pénztárban felhalmozott pénzt is. Ha valakinek nincs meg a 20 éves munkaviszonya, akkor az államtól semmit nem fog kapni (állítólag valamiféle szociális járadékra azért így is jogosult lesz), csak a magánnyugdíj-pénztárban lévő összeget, ill. az egyéb öngondoskodása során felhalmozott pénzt kaphatja majd meg.
A netfolio.hu-n van egy kalkulátor, talán az segít a döntésben.
Mielőtt rátaláltam volna arra a honlapra, én már előzetes számítások alapján jobban járok a mnyp-ral, mint az államival. Ez a kalkulátor csak meg erősített, h maradjak mnyp tag.
Ha külföldön maradsz huzamossabb ideig, akkor semmiképp nem választanám az államit. Vagy ha már most gondolsz a leendő gyermekeidre, akik, ha bármi történne veled nyugdíj előtt, örökölnék a mnyp-i befizetésedet. Csak ők és nem a több ezer ismeretlen ember...
Igazából azok mennek vissza az államiba, akiknek kevés a fizetésük. Vagy azért, mert feketén dolgoznak vagy azért, mert csak minimálbérre vannak bejelentve. Vagy sajnos tényleg olyan helyen dolgoznak és olyan a munkájuk, ahol tényleg nem kapnak sokat.
Ahol csak tudsz olvass utána, hogy jól dönts.
Ha bukik a magánnypt:
- Nem túl nagy összeg van a magánnyugdíj-számlámon, tehát ha maradok, nem sokat veszítettem.
- Ha átmegyek az államiba, a kevéske hozamot megkapom, azaz akkor legalább ennyit nyertem belőle.
Ha a kormánynak nincs joga a magánnyugdíjpt-t eltiporni, és maradni fog:
- ha maradok a magánba, nyertem, mert akkor ez egy olyan megtakarítási forma, amivel jobban járok, ez tiszta, így még mernék hozzátenni is. (Mivel értékpapírokba fektetve a pénzt megnövelik az értékét, ezt tuti megkapom, örökölhető...stb.)
- ha átmegyek az állami, akkor tuti nem kapok sehonnan nyugdíjat, mert ott ehhez nincs meg a 20 év munkaviszonyom.
Egyébként az előzetes felmérések szerint a magánnypt-ban maradnak többen. Ennek ellentmond, hogy távol Magyaro-tól, eddig bárki ismerősömtől kérdeztem SENKI nem tájékozódott ezügyben a neten, még akinek van, az se (!!), akinek meg nincs, pl. idősebb korosztály, eleve marad, így átsorolják őket az államiba és kész. Tehát ha a többséget átsorolják, a magánnypt eleve gyengül, a kormánynak még több lehetősége lesz elnyomni, a magánnypt-nak az érvei még kevesebbet nyomnak a latba, ha bármilyen államfeletti szerv előtt kiállnak a tagokért...
Egy masik forumrol:
"Néhány napja egy vezető mnyp üzeltkötőjével volt egy nem hivatalos ( értsd:őszinte) beszélgetés.
A lényeg kivonatosan:
- Ő már senkinek nem javasolja/javasolta a maradást.
- A maradók várható alacsony száma miatt nem tartja életképesnek (fenntarthatónak) a második pillért.
- Hiszi(k), hogy az Orbán-kormány rendeletileg szünteti majd meg ezt a formár, ha saját magától nem szűnik meg.
- A maradék pénztárak összeolvadását személyi okok miatt nem tartja valószínünek és kivihetőnek.
- Ő(k) (a munkatársak) már munkahyelyet keresnek a későbbi időkre.
Érdekességként említette, hogy egyéb, nem kimondottan nyugdíjjal összefüggő befektetéseket, megtakarításokat is szüntetnek meg, mondanak fel a kuncsaftok."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!