Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Melyik nyugdíjtrendszert jobb...

Melyik nyugdíjtrendszert jobb választani: magánt vagy az államit az én helyzetemben?

Figyelt kérdés

A konkrét helyzetemre érdekelne a válasz:

11 éves munkaviszonyom volt, és ebből 7 évig magánnyugdíjpénztári tagság is, tehát az állami és a mnyp-ban is volt levonva. Azután nem volt állásom, család, gyerekek...stb és most külföldön próbálkozom.

Az állam így se, úgy se tud nyugdíjat fizetni, mire a most 20, 30 évesek nyugdíjasok lesznek, a jelenlegi rendszer miatt. (Mert akkorra kevesebb a dolgozó, mint a nyugdíjas, és nincs miből kigazdálkodni.) Ez szól a magán mellett.

Az állam viszont felette áll a magánnyugdíjpénztáraknak (is), mint minden szervezetnek az országon belül, és ha annyira rosszul megy neki, onnan kell elvennie, ahol van, hogy kiegyenlítse a hiányt, vagy? Tehát akkor ellehetetlenít(het)i a pénzügyi szervezetek (bankok...stb.), így a magánnyugdíjpénztárak helyzetét, ami így veszteséges lesz.

Akkor most vagy itt, vagy ott hagyom elveszni? Melyik választással jövök ki jobban? Bízom benne, hogy nálam okosabbak is olvassák, akik jó tanácsot adnak, megindokolva miért. Előre is köszönöm!


A keresőben ma egész délután kérdéseket olvastam erről. Pár érv a MAGÁN MELLETT, aminek van alapja, bár még ebből sem tudtam eddig eldönteni:


Aki azt mondaja hogy az állam stabilabb az ugye azt is figyelembevette, hogy ezek a biztosítók nem csak kis hazánkban tevékenykednek, valamint hogy a biztosító is biztosította magát egy biztosítónál... Ezek a biztosítók pedig havonta több pénzzel gazdálkodnak, mint Magyarország egy egész évben... Nem tudom mivel lenne stabilabb egy csődközelben lévő állam egy Európai szintű biztosító konzorciummal szemben...


Jelenleg - tudomásom szerint - 20 év munkaviszony után kaphat valaki állami nyugdíjat. Tehát, ha valakinek megvan a 20 éves munkaviszonya 2011. dec. 31-ig és magánnyugdíjpénztár tag marad, akkor nyugdíjba vonulása esetén - ha a szabályokat addig nem változtatják meg - állami nyugdíjra is jogosult lesz + kapja a magánnyugdíj-pénztárban felhalmozott pénzt is. Ha valakinek nincs meg a 20 éves munkaviszonya, akkor az államtól semmit nem fog kapni (állítólag valamiféle szociális járadékra azért így is jogosult lesz), csak a magánnyugdíj-pénztárban lévő összeget, ill. az egyéb öngondoskodása során felhalmozott pénzt kaphatja majd meg.


2011. jan. 10. 20:31
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Pár érv, szintén az itt írtakból, az ÁLLAMI MELLETT:


Magánnyugdíjpénztárban nem szabad maradni.

A nyugdíjalapod így jön össze:

- a fizetésed 1,5 (jövőre 2) %-át fizeted az államiba

- a fizetésed 8 %-át fizeted a magánba

- a fizetésed 24 %-ának megfelelő összeget fizet a munkáltató az államiba.

Eddig úgy volt, hogy a 8 után kapod a magánnyugdíjat, a többi után az államit.

Az új törvény szerint meg jövőre a fizetésed 8 %-a megy a magánba, a 26 %-a megy az államiba. De ha a magánban maradsz, akkor bár a 26-ot továbbra is fizeted/fizeti utánad a munkáltatód, viszont nem kapsz érte majd se nyugdíjat, se semmilyen egyéb juttatást. Vagyis, ha a magán netán duplán vagy triplán teljesít, akkor sem kapod fele nyugdíjat sem, mint ha visszalépsz.


Az állami ugyanis nem biztosít hozamot. Az index.hu-n elérhető egy kalkulátor, mindenki töltse ki, és meglátja mennyire számíthat. Mostani értéken az átlagbér 200e, az átlag nyugdíj 90e. Ez csak romlani fog, köszönhetően a demográfiai helyzetnek. Havi 200e 10%-át eltéve 40 évig, éves csak(!) 2% reálhozammal számolva 14 millát összegyűjtesz. (Vesd össze a pénztárak válsággal rontott hozamával!) 14 millából pedig 90ezret 15 évig ki tudsz venni úgy, hogy közben már nem számítasz kamatra. Persze miért ne számítanál.. Tehát a nudli kis 10%-nyi befizetésedből kapsz annyit, mint a mai demográfiai helyzetben kapnál az állami nyugdíjtól. Háromszor annyi befizetésből.

Persze a hozam jobb lesz, nem lesz mindig válság, tehát még jobban jársz a magánnal.

Persze a demográfiai helyzet romlik, az állami nyugdíjnak csökkennie kell, tehát még jobban jársz a magánnal.


Ez alapján a jövőben az állam bármilyen törvényt hozhat, amivel ellehetetleníti a pénztárat:

[link]

Ebből: "Azok a magánnyugdíjpénztár-tagok, akik a kötelező nyugdíjjárulékon felül kiegészítő befizetéseket tettek az elmúlt években, a jelenlegi állapot szerint csak a befizetések összegét vehetik fel, az azokból elért hozamot nem - írta a Magyar Nemzet. ...

2011. jan. 10. 20:34
 2/13 anonim ***** válasza:
64%
Mindenképp csakis az államit választanám.
2011. jan. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
66%

én meg csakis a magánt. :-)

már választottam is.


csak az öngondoskodás a nyerő hosszú távon.


Az állam kénye kedvének kiszolgáltatva lenni öregkoromra, nem tűnik jó perspektívának.

2011. jan. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm eddigi válaszaitokat, ez úgy értendő, hogy a helyemben?

És bocsánat, hogy hosszúra sikerült, bár inkább az érvek miatt, az elején a lényeg: Csak a konkrét helyzetemre érdekelne a válasz!!!

2011. jan. 10. 21:18
 5/13 A kérdező kommentje:

A kérdésem csak kb. az első 10 sor.

Akit nem érdekel, ne olvassa el utána, amit hasznosnak gondoltam MAGÁN MELLETTi és ÁLLAMI MELLETTi érveket. (Hasznos, de mégsem tudtam még megállapítani, akkor most mi jobb nekem.)

2011. jan. 10. 21:21
 6/13 anonim ***** válasza:
Állami+_önkéntes_ mnyp, nem a mostani.
2011. jan. 11. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Érdekes, hogy többen az államit írták.

Aludtam rá egyet, és most úgy gondolom, hogy mivel 11 éves magyar munkaviszonyom van (mostantól külföldön keresek), és az állam 20 éves munkaviszonytól fizet, akkor ott semmi esély, akkor mégis a magán lenne jobb?

2011. jan. 11. 14:49
 8/13 A kérdező kommentje:
Vagy mégis az állami? (Mert akkor a magánból legalább az eddigi hozamot megkapom, így ennyit "nyertem" az eddigiből, a magánnyugdíjpénztárakat meg úgyis ellehetetleníti az állam, így onnan ne számítsak nyugdíjra, a 20 év miatt + demográfiai helyzet miatt pedig az államiból se számítsak nyugdíjra?)
2011. jan. 11. 18:00
 9/13 anonim ***** válasza:
Az öngondoskodásnak semmi köze a magánnyugdíjpénztárhoz. Sőt ellenkezik vele.
2011. jan. 15. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Hát a magánnyugdíjpénztárakat örökre zárd ki az életedből. Az hogy állami vagy más mellett döntesz az már a te dolgod. De a magánnyugdíjpénztárakat egy életre felejtsd el.
2011. jan. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!