Miért veszítette el a választásokat 1998-ban az MSZP, és 2002-ben a Fidesz?
1998-ban a Horn-kormány és az SZDSZ neoliberális gazdaságpolitikája volt a fő ok, amely a választópolgárok széles rétegei számára nagyon durva életszínvonal- és jövedelemcsökkenéssel járt együtt.
2002-ben az MSZP pénzt szórt a nép közé, egyszeri 19 000 Ft a nyugdíjasoknak, 13. havi nyugdíj, 50% béremelés a közalkalmazottaknak. Naná, hogy sokan rá szavaztak.
akkor hogy lehet, hogy 2006-ban nagyobb fölénnyel nyertek, mint 2002-ben?
azért nem hiszem, hogy az MSZP a legrosszabb, a fidesz meg a kisangyalka...
98: A sok posványban ülő magyar azt hitte a nem történik semmi egyszer csak eljön a Kánaán és már akkor is szeretett valaki parádézni. Politikailag boldog -boldogtalan visszalépet a fidesz javára.
2002: Az átlagembert ott szívatták ahol érték, Kedvezményezett lett a földtúró és a szegény éhező vállalkozó. Egyébként ez volt a legnagyobb részvételű szavazás...nem véletlenül.
Mindkét választás hajszálon múlott.
1998-ban februárig vezetett a felméréseken az MSZP. Akkor zuhant nagyot a népszerűsége, amikor bejelentették, hogy fel akarják építeni a nagymarosi vízlépcsőt.
2002-ben az MSZP-nek nagyon sikeres kampányai voltak, pl. a "23 millió román munkavállaló" és a "Kövér László fel akarja akasztani a nyugdíjasokat" című.
Mindkét esetben újraválasztották volna a kormánypártokat, ha az utolsó pillanatban nem vétenek a kormánypártok kommunikációs hibákat és az ellenzéknek nincs néhány jó ötlete.
Az ellenzék egyébként 98-ban és 02-ben is elsősorban azzal kampányolt, hogy változás kell, és ideje, hogy a nép is érezze a gazdasági sikerek eredményeit. Medgyessy kampánya különösen erre épült, konkrét béremelési ígéretei voltak, amiket aztán be is tartott.
ma 12:38
Hornék idején 1997-ben és 1998-ban már nőtt az életszínvonal. Nyilvánvaló gazdasági fellendülés ment végbe.
A lakosság közérzete 1995-96-ban volt a mélyponton, ekkor egyébként az MSZP népszerűsége valahol 20% körül, az SZDSZ-é 10% körül volt, tehát a kormánypártok rosszul álltak. 1998 elejére az MSZP-nek és SZDSZ-nek együtt már majdnem 50%-a volt, és a legtöbb elemző biztos volt a győzelmükben.
Gondolom, fiatal vagy, és első kézből nincsenek emlékeid abból az időből.
ma 12:40
Még jó, hogy 2006-ban nyert az MSZP. Minden idők legnagyobb osztogatókampánya (2005. második fele) és a 2006. januári áfacsökkentés után itt tényleg kánaán volt. Egészen júniusig.
Már leírták elegen az okokat
annyit hozzátennék, hogy mindig az erőszakos retorika az, ami legjobban taszítja az átlagszavazót (van akit persze nem, de az most más). Így tudott 2006-ban nyerni az MSZP!
A választóknak egyszerű és legfőképpen pozitív üzenetekre van szükségük ahhoz, hogy megszavazzanak valakit! Az osztogatás mindig vonzóbb,mint a megszoritósdi!
Továbbá Orbánék most sem biztos, hogy ilyen fölénnyel nyernek, ha nincs Gyurcsány és a beszéde, plusz a mindennapi hírek a korrupciós botrányokról!
A válasz írója 53%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 13:42
"Gondolom, fiatal vagy, és első kézből nincsenek emlékeid abból az időből."
Ebben tévedsz.
A reálkeresetek 1995-ben -12,5, 1996-ban, -5 százalékos csökkenésen mentek át, amelyet az 1997-ben megtapasztalt 4,9 %-os emelkedés aligha tudott kompenzálni. A nyugdíjak reálértéke 1995-ben -10, 1996-ban -8,8 százalékkal esett vissza, majd 1997-ben 1 (!) %-al emelkedett. Ehhez képest az MSZP Horn Gyula arcképével díszített plakátjain az volt olvasható: "Tartsuk a jó irányt!" A választók többsége ezt aligha érzékelte jó iránynak.
2006-ban a Fidesz követett el nagy baklövést azzal, hogy a nyilvánvalóan hamis "Rosszabbul élünk mint négy éve!" szlogenre építette fel a kampányát. Nyilvánvaló volt a tévedés, Medgyessyék osztogató politikája következtében többnyire jobban éltek az emberek 2006-ban, mint négy évvel korábban.
Ehhez jött Gyurcsányék 2006 elején elfogadott öt éves adócsökkentési terve (itt van a fiókomban az ezt ismertető levél, amit az adóbevallásomhoz kaptam 2006-ban), valamint Gyurcsánynak azok a komoly arccal tett kijelentései, miszerint ott vannak a fiókjában a kész, részleteiben kidolgozott reformtervei a választások utánra. Az adócsökkentést rögtön a választások után visszavonták, a reformtervek pedig egyáltalán nem is léteztek. Őszöd révén ez aztán a közvélemény előtt is világossá vált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!