Miért nem tudja a kormány megemelni a fizetéseket? Hogy működik?
Nem teljesen értek hozzá, viszont érdekel.
Mi kell ahhoz, hogy emelni tudják? Valamiből el kell venni? Vagy hogy van ez, hogy tudnak változtatni ezeken a dolgokon?
Az igazán jóléti országokban, amint látod, nincs minimálbér mert ott nincs szükség rá, a kereslet a munkaerőre magas. Ilyen országok Dánia, Ausztria, Svájc, Lichtenstein, Norvégia, Svédország, Finnország.
A minimálbér azért van, hogy megvédje a legszegényebbeket a kizsákmányolástól. De Magyarországon ennek sincs jelentősége, mivel a közmunkás program is azért jött létre, hogy a minimálbért se kelljen megfizetni. Sokan diplomával is közmunkabért, illetve minimálbér alatt kapnak.
Tehát végső soron az igazán szegény országokban, mint Magyarország, az állam sem tud beleavatkozni a minimálbérbe. Mivel még közmunka sem jut mindenkinek.
"Valamiből el kell venni?"
Igen. Mészáros Lőrinc órabére 72 millió forint átlagban. (ha alszik akkor is)
Ezt lehetne csökkenteni, hogy másnak több jusson, de nem fogják.
"ha alszik akkor is"
Sokat keres Mészáros és tudjuk hogy hogyan, de azért ne essünk át a ló túloldalára. Egy közmunkás bérét is le lehet bontani 24 órára, és akkor ő is kap pénzt "ha alszik akkor is"...
"Valamiből el kell venni?"
A kormánynak van pénze és van egy költségvetése. Gondold úgy, hogy van egy nagy raktár, amiben bent áll a lóvé, és minden évben készítenek a raktárosok egy papírt arról, hogy mennyi lóvé jön be, és a bent lévőből mennyit költhetnek el és mire. A pénz főként adók formájában folyik be, kifele meg főként a közszolgáltatásokon és állami kedvezményeken keresztül. Tehát az állam végső soron csak újraosztja amit beszedett, és ideális helyzetben nem is raktároz, mert a kiadásai és a bevételei egyensúlyban vannak, az elsődleges feladata pedig a pénz újraosztása, nem a tartalékolás. Na ha emelik az adót, és több pénz folyik be a kasszába, akkor többet is tudnak adni, pl. emelni tudják a béreket. De nyilván csak a közalkalmazottak bérét, hiszen az ő munkáltatójuk az állam. Aki valamilyen cégnél dolgozik, az a cégtől kap fizetést, és a cégnél kell jobb feltételeket kiharcolnia, ebbe nem tud az állam beleszólni, maximum csak minimálbér formájában. A minimálbér elvileg egy olyan minimális összeg, amiből még meg lehet élni. Magyarországon nem éri el ezt a szintet, de ez egy ilyen különleges ország.
Ha csökkented a minimálbért, akkor az emberek kevesebb fizetést kapnak (pontosabban azok, akik minimálbérért dolgoznak). Ha emeled, akkor a munkáltatónak többe kerülnek a munkásai, amit ki kell gazdálkodni. Drágábban fogja eladni a termékeit, azt drágábban fogják megvásárolni, így más cégek alkalmazottainak is több pénzre lesz szüksége. Ők is emelést kérnek, az ő cégük is drágábban gyárt és így tovább. Ez inflációhoz, tehát tartós áremelkedéshez vezet, ami rossz a gazdaságnak, tehát ész nélkül nem lehet minimálbért emelni. Meg kell találni egy arany középutat ahol a munkások is elég fizetést kapnak és a gazdaság sem sínyli meg a magas béreket. A közalkalmazottaknál meg abban kell egyensúlyt találni, hogy a munkás is megbecsült bért kapjon, de az államkasszából ez ne vigyen el túl sok pénzt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!