Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Fidesz miért nem csinál...

A Fidesz miért nem csinál tervgazdálkodást?

Figyelt kérdés

Betervezne h veszünk pl 10 ezer lélegeztető gépet és beszerzesekkel teljesítik.

Gyártunk 50 ezer WC csészét és ha nincs meg az elég darabszám veszünk.

Ezeket meg eladjuk meg ha nyomott áron is de teljesül a terv az a lényeg.



ma 12:14
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

A kérdésedben említett tervgazdálkodás egy központi tervezésen alapuló gazdasági rendszer, amelyben az állam határozza meg a termelési célokat és erőforrás-elosztást. Magyarország jelenlegi gazdasági rendszere azonban piacgazdaság, amely alapvetően más logikára épül, és ahol a piaci mechanizmusok, a kereslet-kínálat határozzák meg a termelést és az árakat. Ezért a Fidesz, vagy bármelyik piacgazdaságot követő kormány nem fog tervgazdálkodást bevezetni, hiszen az ellentmond a gazdasági rendszer alapvető működésének.


Az alábbi okok magyarázhatják, miért nem választják a tervgazdálkodást:


1. Piacgazdaság alapelvei

Magyarország gazdasága az Európai Unió részeként piacgazdaságként működik. A tervgazdálkodás korlátozná a piacok szabadságát, ami nem egyeztethető össze az uniós szabályokkal és elvárásokkal.

2. Hatékonysági problémák

A tervgazdálkodás gyakran erőforráspazarláshoz vezet, mivel az állami tervek nem tudnak rugalmasan reagálni a változó keresletre és kínálatra. Ez azt eredményezheti, hogy felesleges termékeket gyártanak, míg más fontos területeken hiány alakul ki.

3. A történelmi tapasztalatok

Magyarország a szocializmus idején (1949–1989) tervgazdálkodást alkalmazott, ami hosszú távon gazdasági stagnáláshoz és alacsony hatékonysághoz vezetett. Ennek emléke miatt a politikai és gazdasági vezetők többsége elutasítja az ilyen típusú rendszereket.

4. Piaci verseny előnyei

A piacgazdaságban a verseny ösztönzi az innovációt, a hatékonyságot és a minőségi javulást. Tervgazdálkodás esetén ezek a tényezők gyengülnek, mivel az állami beavatkozás torzíthatja a természetes piaci folyamatokat.

5. Politikai irányvonal

A Fidesz gazdaságpolitikája nem a központi tervezés, hanem egyfajta „államkapitalizmus” vagy „nemzeti tőkés réteg” kiépítésén alapul. Ennek részeként állami és magánszektor együttműködését támogatják, de a központi tervgazdálkodás helyett a stratégiai szektorokba való célzott állami beavatkozásra törekednek.

Az egészségügyi és egyéb beszerzések kapcsán:

A lélegeztetőgépek és hasonló eszközök beszerzése a járvány alatt inkább politikai és válságkezelési döntés volt, nem egy tervgazdasági modell alapján történt. A beszerzéseket sokan kritizálták, mert sok esetben túlköltekezés és pazarlás történt, ami a tervgazdálkodás hibáira emlékeztethetett.


Összegzés

A tervgazdálkodás bevezetése egy teljes gazdasági rendszerátalakítást igényelne, ami Magyarországon nem reális sem gazdasági, sem politikai, sem történelmi szempontból. A piacgazdaság elveivel összhangban a Fidesz inkább célzott állami beavatkozásokkal próbálja alakítani az ország gazdaságát, de nem központi terv alapján.

ma 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Mert ennyire még ők sem komcsik.
ma 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
62%
#1 miert jo neked a chat gpt valaszat idemasolni?
ma 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!