Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A kormányunk miért nem tesz...

A kormányunk miért nem tesz meg mindent az orosz gáz függőség csökkentésért?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a geotermikus adottságaink kihasználására!
2009. jan. 8. 20:16
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
A válasz nagyon egyszerű: nincs rá pénz. Vedd számításban, hogy egy geotermikus rendszer kiépítése még kis léptékben is igen kültséges, hátmég ha azt egy város ellátására akarod használni. Kezdetnek kell egy új csőhálózat, hiszen nem mindenhol van távfűtés, csak a lakások töredékébe lehetne eljutatni a melegvizet alapból. Plusz a probléma, hogy megfelelő vízhozamú kutat/kutakat kell taláni. Emelett meg kell oldalni a környeztszennyezés problémáját is, ugyanis rengeteg vizet szedsz ki a földből, amit vagy egy felszini folyóba engedsz, és akkor hősszenyezés van, vagy viszasajtolsz a földbe, és akkor jól lehűtöd a vizet, amivel fűteni akarsz. Szóval hiába mondják egyesek, hogy alternatív energiaforrás így meg úgy, ha annyira könnyen elérhető és felhasználható volna, már rég átáltunk volna rá.
2009. jan. 8. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanazért, amiért az előző század elején Tesla váltóáramos elképzeléseit sem fogadták tárt karokkal...


Mert már van egy kiépült rendszer, ami persze óriási költségek árán épült ki, és annak vannak haszonélvezői, akiknek természetesen az az érdekük, hogy ez a helyzet változatlanul fennmaradhasson. Mivel pedig ők a kormányunknál sokkal hatalmasabbak, ezért megvannak rá az eszközeik, hogy gondoskodhassanak is a helyzet fenntartásáról, lévén nekik így jó, ahogy van.


A geotermikus energia csak nekünk lenne jó, az egyszerű, hétköznapi embereknek, de az meg ugye kit érdekel. Nekünk elvégre nincs sokszázmilliárd eurós vagyonunk, amivel megkezdhetnénk a kiépítését, vagy legalább lobbizhatnánk érte a Parlamentben. Pénz beszél, nép ugat, tudod.


Ez a baj az egész rendszerrel - értem ezt az egész monetáris rendszerre -, hogy ami mindenkinek jó lenne, az általában pont azoknak nem érdeke, akiknél a legtöbb pénz és a legtöbb hatalom van. Ugyanígy, ami környezetbarát, takarékos, és fenntartható, az szintén nem érdeke azoknak, akiknél a legtöbb pénz, és a legtöbb hatalom van.


Ajánlom figyelmedbe a következő linket, nagyon sok mindenre választ ad - még ha nem is konkrétan erről a helyzetről szól, de a háttérben működő mechanizmusokat nagyon szépen megmutatja:


[link]

2009. jan. 8. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Első válaszoló: nagyrészt igazad van (tény, hogy országszinten kevés rá a pénz), de a végkövetkeztetés téves. Nem azért nem álltunk át rá, mert nem olyan elérhető (vagyis, akkor is erősen kérdéses lenne az átállás, ha még lenne is rá pénz). A földbe való visszasajtolással semmi gond nincs, mivel azután kerül vissza, hogy a fűtési feladatot már ellátta. Ezt jól mutatja az is, hogy itt Baranyában egy község már neki is látott egy geotermikus beruházásnak, és számos közintézményt ebből fognak fűteni, jelentős megtakarításokat érve el így.


Ahogy fentebb is írtam, az alternatív energiák nagyon is hozzáférhetőek, csak az ezirányú információk terjesztése, mint írtam, "fontos" érdekeket sért, így igyekeznek is annyira lekicsinyíteni a lehetőségeit, amennyire csak lehet. A fenti linket ajánlom neked is - egyebek mellett épp erről is esik szó benne, és ott is nagyon szépen bemutatják az alternatív energiák lehetőségeit.

2009. jan. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Unalomig ismert rizsaszöveg, húsz éve ezt hallgatjuk: nincs rá pénz. Állandóan azon nyavalyognak, hogy jajj, mert ez ilyen sokba meg olyan sokba kerül, de azt már nem teszik hozzá, hogy a beruházások átlagosan tíz-húsz év alatt megtérülnének kisfogyasztói szinten, és onnantól tiszta hawaii az élet, mert ingyen jön az energia a föld mélyéből. Sajnos ilyen a magyar ember: csak holnapig lát, és minden azonnal kell neki. Ha pedig azt látja, hogy most sokat kellene fizetni valamiért, amicsak évek múlva térül meg, akkor letojja magas ívben. Mert neki ugyebár csak az számít, hogy MA hogy élünk.
2009. jan. 8. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
az orosz gáztól való függőségünket csak akkor tudnánk csökkenteni, ha kifizettetnénk a fogyasztókkal a gáz valós, piaci árát - vagy majdnem annyit.
2009. jan. 8. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

Szerencsére van már élő példa arra, hogy a geotermikus energiát felhasználják. Remélem, minél több követője lesz!

[link]


-falcon-

2009. jan. 8. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

"és onnantól tiszta hawaii az élet, mert ingyen jön az energia a föld mélyéből."


na ez a parasztvakítás.


A geotermikus sem ingyen jön, hanem energia kell hozzá, mégpedig elektromos. kb. a negyede annak, mint amennyi hőre szükséged van.

Ha egy picit utánaszámolsz, a jelenlegi lakossági árakon az elektromos energi kb. 4x drágább, mint a gáz.

Magyarul a fűtési energia költséged gyakorlatilag ugyanannyi, arról nem is beszélve, hogy ha veszünk egy 24kW gázkazánt és ki akarjuk váltani hőszivattyúval, akkor kell nekünk kb. 5-6kW elektromos teljesítmény, ami ugyan nem tűnik soknak, de ha picit számolgat az ember, akkor kiderül, hogy a normál 16A biztosítékkal védett villanyóra ennyit bőven nem tud...


Így is eléggé szar a helyzet nyaranta, amikor megy a sok légkondi, még az kell, hogy télen meg a hőszivattyúk kapcsolgassanak összevissza... vagy szerettek sötétben és hidegben ücsörögni??? Mert az lesz, ha nem gondolkodtok kicsit.

2009. jan. 9. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Lenne más megoldás is, mint a geotermikus energia.

Ha a lakosság áttérne a passzív házak építésére a normál helyett (kb. 10-20%-al kerül többe), akkor kb. 5-10 év után megtérülne a befektetése. A fűtési költségét kb. 1/10-edére tudná csökkenteni. Meg a hűtésit is (légkondi helyett). Ha meg kicsit erőltetné a napenergia hasznosítását, még a melegvíz sem kerülne harmadannyiba sem. Ha a svédeknél, osztrákoknál működik, akkor nálunk, a napfényes alföldön sem lehetetlen.

Persze nem ártana erre némi állami támogatás sem, hogy könnyebb legyen, meg némi reklám. (Fentebb már vázolták, hogy ez miért nem megy most.) De anélkül is lehetséges. Hosszabb távon megérné. Csakhát a magyar ember... ezt is írták már előttem. :S

2009. jan. 9. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Tehát úgy néz ki,(néhány válaszoló szerint) kis hazánkban nem éri meg ezt a lehetőségünk kihasználni! Kanadában miért éri meg (olyan területeken ahol nincs termálvíz) a földbe 1-2km mély kutakat fúrni? Pontosabban 3 kutat egymástól meghatározott távolságra, a két szélsőn préselik be a vizet, a középsőn a felmelegedett vizet termelik ki! Ezzel fűtenek lakásokat! Nekem úgy tünik, itthon nem látunk az orrunknál tovább! Drága, kölcséges a beruházás? A föld feletti gáztárolók mennyibe kerültek? Csővezetékek mennyibe kerültek? A gáz vásárlása menyibe kerül az országnak? Az EU komoly támogatásokat ad a geotermikus energia kiaknázására. Nem kellene ilyen lehetőségekkel élnünk? Más országokban minden ilyen és ehhez hasonló dolog megéri, itthon pedig semmi sem!!! Nem gondoljátok végre itt lenne az idő, hogy az ilyen jellegű beruházásokat elkezdjük? Miért lesz jobb a gáz függőséget fent tartani? Esetleg ha nem lesz elég gáz úgy kell járnunk mint Szerbiának?
2009. jan. 9. 19:39
 10/19 anonim ***** válasza:
100%
Félreértesz... Én legalábbis egész biztosan nem mondtam, hogy nem éri meg. Nagyon is megérné. Csak akiken múlik a dolog, azok nem lépnek - viszont hogy miért nem teszik, azt már jól látod. (nem látnak az orruknál tovább)
2009. jan. 9. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!