Nálunk miért nincs társadalmi igény arra, hogy erős szakszervezetek működjenek?
Egy jó szakszervezethez erős közösség kell.
Sajnos ebben az országban az erős elszigetelődés és a közösségben gondolkodás teljes hiánya jellemző. Mindenkit legfeljebb az érdekel hogy az ő és szűk környezete boldoguljon.
ja, hogy ez is az orbán dolga lenne, hogy szakszervezetet építsen
hihetetlenek ezek a turbótiszások
a szakszervezetek akkor alakult aki, amikor egy városnak egy darab munkahelye volt és nem ritkán egy darab boltja amit ugyanez a vállalat üzemeltetett
a szakszervezetek létrejöttének oka a kényszer volt
most viszont oda mész dolgozni ahova akarsz és ott vásárolsz ahol akarsz
minek neked szakszervezet?
ráadásul mindenhol nagyon méltatlanul elárulták a munkásosztályt, szakszervezeti nyugdíjalapokat nyúltak le, gyárak bezárásához asszisztáltak stb
ezek a nagy múltú szakszervezetek angliában, németországban, franciaországban
nálunk természetesen a párt irányította a szakszervezeteket, és a rendszerváltás után egyébként a horn gyula vette el a vagyonukat
Nincs igazán igény rá, az okát már előttem többen leírták.
Egyfelől a munka szempontjából nincs rá szükség, ma már egyéni bérek vannak, amikor elmész dolgozni, gyakorlatilag tárgyalsz a munkaadóval hogy milyen juttatásokat kapsz cserébe, ami eltérhet a veled azonos munkát végző más személyektől. Ha fizetésemelést akarsz, szintén tudod a saját érdekeidet képviselni, ahogy a téged ért jogsértéseket is egyedül be tudod jelenteni, el tudod vinni a hatóságokhoz. Nincs szükség egy helyi szervezetre ami képviseli az érdekeidet, mert mindenki képviseli a sajátját. Ha mégis akarsz egy nagyobb sztrájkot, azt pedig szakszervezet nélkül is meg lehet szervezni. Egyszerűen nincs rá igény gyakorlati okok miatt.
Másfelől a magyar nép társadalmi berendezkedése sem teszi indokolttá. Itt a kommunizmusban kialakult egy olyan elképzelés, hogy a párt ad minent, a párt oszt el mindent és a párt megmondja mit kell csinálni. Az átlag ember a mai napig ebben él, saját szüleimnek is ilyen a felfogásuk a munkában is. Nincs igényük szakszervezetre, mert nincs igényük semmilyen változásra. Az van, amit a cég akar, és rettegnek attól hogy ha valamiért felszólalnak, ki lesznek rúgva. Ha valakit mégis meghurcolnak, a többiek nem állnak ki érte. Ezért nem működnek szakszervezetek sem, az embereknek sem igényük, sem bátorságuk a változáshoz vagy egymás támogatásához. Mindenki elvan magának, fizetik az adót, megcsinálják a munká és nekik úgy jó. Amíg nem történik generációváltás, nem is fog eltűnni ez a szemlélet, és Orbánék még éppen ez a generáció. A mai 20 évesek már talán máshogy gondolkoznak, de ebben sem vagyok már annyira biztos.
Nem minden helyen, de néhány iparágnál igenis lenne igény szakszervezetekre.
Azért nincsenek, mert egyrészt sok, főleg közigazgatásban lévő szakszervezet csúfosan felsült, ilyenek voltak a tanároké, vagy egészségügyi dolgozóké.
Másrészt pedig nem kedvezőek rá a jogi körülmények sem, nemcsak azért, mert a fidesz a munkáltatókat preferálva írja a törvényeket, hanem mert csiga lassú az egész bírósági rendszer, ha épp nem tudnak azon kívül megegyezni a felek. Idetartozik a jogvédelmi esetek is, a Suzuki például rendszeresen eljátsza, hogy kirúgja a szakszervezeteseket és nem úgy hírlik, hogy bármi hátrányt szenvedtek volna ettől.
"Ezért nem működnek szakszervezetek sem, az embereknek sem igényük, sem bátorságuk a változáshoz vagy egymás támogatásához."
Én inkább úgy fogalmaznék, hogyha elégszer eltapossák azokat az alkalmakat, mikor volt bátorságuk az embereknek a változáshoz és egymás támogatásához, inkább nem próbálkoznak tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!