A legtöbb közgazdász 0.4%os fejlődést tart reálisnak.
Főleg hogy a Fidesz antidemokráciája miatt nincs és nem is lesz eu forrás.
Tehát -0.7+0.4=a Max ami elérhető lesz 25ben az a
-0.3as GDP.
Forint temetők!?
Te azt a kérdést, hogy a Fitch döntése nyomán újra eléri-e a euró árfolyama a 370 Ft-os szintet. Én roppant mód örülnék neki – hiszen alkalomadtán vásárolok külföldről, vagy belföldről, de import cikket –, de a világ működése nem ahhoz idomul, hogy nekem mi tetszik és mi nem. Arra a kérdésre, hogy az ember tud-e repülni, arra sem az alapján kell válaszolni, hogy szeretném-e, örülnék-e annak, ha tudna, hanem olyan objektív szempontok alapján, hogy az embernek van-e szárnya stb…
A euro/forint árfolyamot – ahogy minden másnak az árát is – a kereslet-kínálat határozza meg. Jól teljesít a gazdaság? Akkor szívesen jönnek ide beruházni – nyilván a profit reményében – és mivel ehhez forintra van szükség, megnő a kereslet rá, ami erősíti a forintot. (Adnám én drágábban is, megvenném drágábban is alapon.) Visszavágnak beruházásokat? Az addigi potenciális beruházó visszakozik, eladja a forintot, ami gyengíti azt. Kamatot emel a jegybank? Akkor itt nagyobb hozamot lehet elérni, mint máshol, de ehhez megint forintot kell venni, ami megint erősíti az árfolyamot. (Ezt viszont azért nem lehet korlátlanul csinálni, mert nekünk itt Magyarországon meg is kell termelni azt az értéket, ami a hozam fedezete lesz).
Egy felminősítés korlátozott mértékben növelheti a befektetési kedvet, előre vetíti a forint potenciális erősödését, ami meg a spekulánsokat is vonzza, ami pluszban erősíti a forintot. De ez nem egy óriási fejlemény. A piaci szereplők ezer más szempont alapján már beárazták, illetve folyamatosan árazzák újra a forintot, az árfolyamot elsősorban ez fogja befolyásolni.
Megvannak a tőzsde maga szabályai. Ha van egy sáv, amiben egy árfolyam mozog, mikor megközelíti az árfolyam ennek a sávnak az alját, akkor mindenki azon kezd el tűnődni, hogy nem fog-e visszapattanni onnan az árfolyam, és inkább kezd mindenki a forint gyengülésére fogadni, így eladni, ami ténylegesen – kvázi önmegvalósító próféciaként – a forint gyengülését vonja maga után. Márpedig az a sáv, amiben a forint mozog vagy öt éve legalább, annak az alja jelenleg valahol 385 Ft/€ körül van, ha megközelíti az árfolyam ezt, akkor – hacsak nem dolgozik valami nagyon erősen az ellenkező irányba – mindenki elkezdi eladni a forintot. De ez ma van 385 FT körül, áprilisban már 390 Ft körül lesz, hiszen egy folyamatos gyengülő tendencia van, aminek megvannak a reálgazdasági okai (nagyon egyszerűen az eurórégió gazdasága erősebb, jobban növekszik, mint a magyar gazdaság).
Amúgy a mostani erősödésen részben az is az oka, hogy bár az áfolyamsávnak eléggé homályos a teteje – 5 éves időtávlatban voltak itt rendkívüli események, rendkívüli árfolyamgörbéket okozva, ami a kivétel és nem a minta –, de sokan gondolják úgy, hogy arrafele járunk, így sokan most akarnak profitot realizálni abból, ha esetleg a forint gyengülésére fogadtak.
Szóval erősödik a forint? Remek. Vissza fog erősödni 400 Ft/€ alá? Jó lenne. Vissza fog erősödni 390-re? Van még rá matematikai esély. Vissza fog erősödni 370-re? Hogy szokták mondani? Megtörténhet, de az ötöslottó esélyesebb. Ahhoz valami olyan dolognak kellene történnie, amit senki nem látott jönni, vagy a magyar gazdaságnak kellene valami adu ászt bedobnia, vagy az eurórégióban kell valami olyan nagyon speciális törés, ami a magyar gazdaságot valahogy mégsem rántja magával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!