Mi a véleményed a fogyasztói kapitalizmusról?
A kommunizmus valójában államkapitalizmus....
Már az ókorban bemutattuk Andalúziától az Indus völgyéig, hogyan kell sivatagot csinálni az édenkertből. Manapság meg a turbófokozata az úgynevezett megélhetési gondoknak, hogy telefonról írok, meg van frissnek tűnő paradicsom az asztalon decembeben.
#9 ez a megállapítás, miszerint véges erőforrásokkal nem lehet végtelen növekedés ott bukik meg, hogy a fejlett gazdaságú országokban a gdp igen-igen nagy részét a szolgáltatások adják és nem fizikai termelés, mezőgazdaság vagy építőipar.
Na már most, a szolgáltatási szektor, szellemi tulajdon stb szinte korlátlan növekedésre képes.
A másik, hogy bár a vadkapitalizmussal lennének komoly bajok, de ezek szinte mindegyike szabályozható állami vagy magasabb szinten. Ezért ma már sehol nincs totális vadkapitalizmus, még az USA-ban sem.
Az állami előírásokkal, törvényekkel szabályozott kapitalizmusnál pedig egyelőre nem találtunk ki jobbat.
15
Van, de lényegesen kevesebb, mint a gyártásnak.
Most gondolj bele, szerinted egy autógyártó vagy egy videójáték fejlesztő cég használ több anyagot és energiát?
#15 Belegondoltam, hogy egy biokertészet vagy egy légitársaság használ-e fel több anyagot és energiát, és azt látom, hogy a szolgáltató cég.
Persze az összehasonlítás értelmetlen minden esetben, mert nincs mit összehasonlítani. Ugyanakkor mégis beszédes mérőszám a karbon lábnyom nagysága, és az bizony a szolgáltatásokkal bőven ellátott társadalmakban toronymagasan vezet.
17
Ok, akkor véletlenül se értsd meg, hogy miről beszélünk. :D
#15 természetesen van valamennyi. De egy leforgatott vagy leanimált film dollár százmilliókat jelent, viszont hasonló értékben autót vagy házakat előállítani sokkal, sokkal több alapanyag felhasználást jelent.
Egy masszás vagy hajvágás szintén nem nulla, de egy azonos értékű temuról rendelt egyszer (se) használatos vacaknál azért jóval kevesebbet. Egy e-könyv formátumban terjesztett irodalmi mű meg tényleg elhanyagolható.
Nem, nem azt mondom, hogy tényleg teljesen végtelen a növekedési potenciálja a szolgáltatási szektornak, de azt sokkal inkább korlátozza be a potenciális fogyasztók száma, mint az alapanyagok végessége, amire hivatkozva fenntarthatatlannak szokták mondani a kapitalista gazdaság növekedését.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!