Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez egy újabb ellenzéki tévképz...

Ez egy újabb ellenzéki tévképzet, hogy Magyar Péteren nem fog a lejáratás?

Figyelt kérdés

2022-ben 1,94 millió szavazatot kapott az óellenzék. Medián utolsó felmérése szerint a teljes népességben 32%-on álltak, ami 2,56 millió lett volna. (végül 75,8%-os aktivitás lett)

Ugyanezen Medián felmérés szerint a Fidesz 40%-on állt ami 3,2 millió, amiből 2,8 milliót vitt el az urnák elé. (ez 87,5%-os aktivitás)


A 21 kutatóközpont felmérése szerint a teljes népességben 26%-on áll a Tisza, ez 2,08 millió szimpatizánst jelent.

Óellenzék 8%-on, ez 600 ezer szimpatizánst.

2022-ben az Összefogás végül 1,94 millió szavazatot kapott egy 75,8%-os aktivizálás mellett.


Az ellenzéki szavazókat sikerült aktivizálni (legalábbis saját bevallásuk szerint) de nem igazán lettek többen, mint 2022-ben voltak, mert amennyivel több ez a 2,1+0,6 millió szimpatizáns az kb. megegyezik azzal amiennyit a teljes népességben az MKKP gyengült.


Ugyanezen 21 kutatóközpont vezetője a Partizános beszélgetésében azt mondta, hogy: "a Fideszből a Tiszába 2022 óta átáramlott szavazók aránya mindössze 3 százalék, a tavaszi európai parlamenti és önkormányzati voksolás óta pedig ez az arány nem éri el az egy százalékot sem."

Feltételezhető, hogy 2022-ben se volt a Fidesznek elkötelezett 3 millió szavazója, inkább a bizonytalanok, ingadozók egy része állt át hozzájuk.


Szóval most ezekből az adatokból nem pont az látszik, hogy nem igazán sikerült Fideszeseket, bizonytalanokat nagy számban megszólítania a Tiszának és csak az ellenzéki oldalon lett egy átrendeződés?


Vagy ti mivel magyarázzátok, hogy itt az új potens vezető képe és valahogy mégse akarnak rá a Fideszesek, bizonytalanok leszavazni ha nem amiatt, mert működik a lejáratása?



ma 11:50
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
10. A folyamatos növekedés szerinted nincs ellentétben azzal, hogy fog rajta a propaganda?
ma 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

9. Az értékét mások rajongásából származtatják. Ez nagyon szép elmélet arra, hogy megmagyarázza azt, hogy miért lett ennyi támogatója miközben semmi mást nem nyújt, nincs igazi értéke DE ez miben cáfolja azt az állításom, hogy ezzel csak az ellenzéki szimpatizánsok között hódít csak?

Mert a cikk sehol nem állítja ennek az ellenkezőjét.

A konkrét számok meg azt mutatják, hogy az ellenzék támogatottsága pont annyi, mint 22-ben vagy bármikor előtte, mert csak átrendeződés volt és nem megerősödés.

ma 13:40
 13/15 anonim ***** válasza:
12. Átrendeződés van, ez tény, én nem tagadom. Ellenben a kérdés arról szól hogy fogja e a propaganda, amit meg elég meredek állítani, úgy hogy folyamatosan nő a támogatottsága.
ma 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

11

Szerinted a "propagandának" mi a célja? Hogy a DK, Momentum, ... szimpatizánsok ne szavazzanak MP-re vagy az, hogy a még simán legyőzhető ellenzéki tábor (2,5 millió) ne nőjön tovább?


Mi MP ígérete? Hogy majd ő lesz az új ellenzék vagy az, hogy leváltja a Fideszt? Mert az elsőhöz elég ez, hogy növekszik a régi ellenzéki pártok kárára, a másodikhoz meg valami más kéne.

ma 13:46
 15/15 anonim ***** válasza:

"" Az ellenzéki megosztottságot fenntartsa " ha ez lenne a céljuk akkor 2022-ben miért emelték meg azt, hogy hány egyéni körzetben kell induljon egy párt ahhoz, hogy lehessen országos listája? Azzal a törvénymódosításukkal pont, hogy egybekényszerítették az ellenzéket."


Értem a meglátást, de az ellenzéki megosztottságot nemcsak formailag kell érteni (azaz, hogy hány párt és frakció van), hanem a szavazati hajlandóságot és az ellenzék belső koordinációját is. Amikor az ellenzéki összefogásnál eldőlt, hogy formailag együtt fognak állni az ellenzéki pártok, a fidesz statégiai döntés elé lett állítva, hogy enged-e az ellenzékieknek elég mozgásteret, hogy koordinálással 2 frakciót alapítsanak, vagy csak 1-et. És az utóbbit választották, mert így mindenki összegyurcsányozható és az ellenzékben újfent megosztottsági vita alakul ki, hogy hogyan osszák el a mandátumokat maguk közt.


"Szerinted reális az, hogy 2026-ban nem fog a DK, Momentum, Jobbik indulni? Mert lehet hogy nem fogják elérni a küszöböt de lényegesen több régi ellenzéki szavazatot fognak elvinni az MKKP-vel közösen, mint amennyit 2022-ben az MKKP magában el tudott vinni."

Lesz ebben némi veszteség persze, de akkor már inkább a DK oldaláról. A Momentum és Jobbik úgy érzem olyannyira megszűntek létezni, hogy az ő szavazveszteségük szignifikancián kívül áll. Az MKKP pedig protens szavazatokat gyűjt, szóval az minden forgatókönyvben veszteség, sokat nem lehet vele kezdeni.


"Ez nekem nagyon úgy tűnik, hogy az ellenzéki oldal pont akkora mint régen volt, ergo nem igazán sikerült olyanokat megszólítani akik anno nem szimpatizáltak az ellenzékkel."

Oké, de a két összehasonlított közvéleménykutatásnak más a kontextusa. Közvetlenül a választások előtt, magas intenzitással, háborús riadalomban lett mérve az egyik, míg a mostani az választások előtt másfél évvel, mindenféle hisztéria nélkül. Szerintem a bizonytalanok aktivizálódását nem most lehet kimutatni, mégha hajlok is rá, hogy igazad legyen. Illetve ahogy a főkérdésedben levezetted, van még tartalék ellenzéki oldalon az aktivizálódás tekintetében. Egy kormányváltásra nem mernék nagy tételben fogadni, de jelen állás szerint egy kétharmad elvesztését teljesen reálisnak látom, mert az mindig csak 1-2 mandátumon múlik a fidesznek.

ma 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!