Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Sokak számára miért probléma,h...

Sokak számára miért probléma,hogy a kormány korlátozta a sztrájkjogot az állami területeken?

Figyelt kérdés

A versenyszférában nincs változás.

Az,hogy egy autógyárban vagy mosógépgyárban,hogy sztrájkol valaki, senkit sem érdekel és senki sem akadályozza.Az elmúlt 10 évben többször is történt ilyen.


Viszont, aki úgy döntött,hogy a "közt" szolgálja, azaz közszolgáltatásban dolgozik, ne sztrájkolgasson.

Meg, egy tanárnak ne 30 napos felmondási ideje legyen.Épp elég baj,hogy felvizezték az eredeti javaslatot és lecsökkentették 3 hónapra.


Az iskola, óvoda nem a tanároknak van, nem a tanárokért van.Nem azért van,hogy betudjanak ülni melegedni, hanem a gyerekekért van.Az ő érdekeik az elsődlegesek.



Én is dolgoztam húzós munkahelyen.Termelési IT üzemeltető voltam.Éjszakai készenlét, hétvégi készenlét, ünnepnapi készenlét...stb

Ha felhívtak hajnali 3-kor vasárnap,hogy csináljak valamit, akkor meg kellett csinálni itthonról.

De, én ezt vállaltam, úgymond alárendeltem magamat a termelésnek.


Egy közalkalmazottól is elvárható,hogy rendelje magát alá a köznek.A tanár a diákoknak, a vasutas az utasoknak.A kormányablaki ügyintéző meg az ügyfeleknek.


ma 13:05
1 2
 11/12 2*Sü ***** válasza:
100%

Az adott intézmény – mondjuk egy okmányiroda – lehet, hogy a közt szolgálja, de attól még a munkaviszony egy szerződés, amiben az egyik munkavállaló az idejét, energiáját, tudását adja el, megfelelő fizetségért cserébe. A sztrájk, mint nyomásgyakorlási eszköz a munkaadó és munkavállaló között miért tartozna más megítélés alá egy okmányiroda és egy könyvesbolt esetén?


> Az iskola, óvoda nem a tanároknak van, nem a tanárokért van.


De, értük is. Nyilván az iskola az oktatásért, az oktatás alanyaiért, azaz a diákokért van. De ehhez kellenek tanárok. A tanár meg ha idejét, energiáját tudását adja, azért joggal várhatja el a megfelelő fizetést, a munkavégzéshez szükséges eszközök biztosítását stb…


~ ~ ~


Pl. tulajdonképpen a fodrász is közfeladatot lát el. A különbség pl. az oktatáshoz képest az, hogy az előbbiek működnek piaci alapon, az emberek hajlandóak pénzt adni a hajvágásért, és amennyi pénzt adni érte, amennyiért a fodrász hajlandó elvégezni ezt a feladatot. Nincs túl nagy indokolatlan hátránya annak, akinek kevesebből kell kigazdálkodnia ennek az árát vagy nem veszi igénybe ezt a szolgáltatást. Ez működik piaci alapon, így itt nincs szükség az államra.


Az oktatás viszont az, ami a társadalom érdekében áll, hogy legyen, viszont a társadalom tagjai nem feltétlenül hajlandók annyi pénzt fizetni ezért, mint amennyibe kerül. Meg itt van egy egyenlőtlenség, mert lehet, hogy Béla bácsinak nincs gyereke, így nem is akarna fizetni más gyerekek oktatásáért, holott Béla bácsi is profitál abból, hogy az autószerelő nyugdíjba vonulása után lesz egy tanult ember, aki átveszi a boltot, így Béla bácsi továbbra is meg tudja javíttatni az autóját. Az oktatás nem, vagy nagyon sok negatívummal és aránytalansággal működne piaci alapon, ezért kell itt az államnak előlépnie, ami rákényszeríti a társadalmat – adók formájában –, hogy erre a célra pénzt áldozzon.


De ettől még a munkáltató és a munkavállaló között nem másabb a viszony.


~ ~ ~


> De, én ezt vállaltam, úgymond alárendeltem magamat a termelésnek.


Hát de nem önként és dalolva, hanem megfelelő fizetésért cserébe. Ha meg nem kapsz elég fizetést, vagy mondjuk elvárják, hogy gondoskodj arról, hogy egy adott szolgáltatás gond nélkül fusson iPad-en, de nem adnak eszközt ennek a tesztelésére, akkor nyilván tiltakozni, reklamálni fogsz a munkaadónál. Ha ez nem vezet célra, akkor meg keresel más munkahelyet.


Egy tanárban viszont lehet, hogy van elhivatottság, bár tudna, de nem akar más szektorban dolgozni, így sokkal inkább indokolható, hogy a munkáltatóra való nyomásgyakorlás eszközével él a felmondás helyett. Ez viszont nem olyan dolog, ami indokolhatóvá teszi azt, hogy ezt bárki kihasználja, bárki visszaéljen vele.


> Egy közalkalmazottól is elvárható,hogy rendelje magát alá a köznek.


Nem értek egyet. Az *embertől* nem elvárható, hogy rendelje magát alá a köznek a saját kárára. Dicséretes, ha valaki – a „dolgozni muszáj”-on túl – mégis a közjót igyekszik szolgálni és közalkalmazott lesz. De nem a közalkalmazottságból következik a közjónak való alávetés, hanem fordítva. Amúgy ha valaki pusztán a saját anyagi szempontjait nézi, és csak úgy mellékesen találja meg ezt egy olyan állásban, ami történetesen közfeladatot ellátó cégnél van, az is teljesen elfogadható. Akkor „csak” olyan munkavállaló, mint te vagy én.

ma 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

"Én is dolgoztam húzós munkahelyen.Termelési IT üzemeltető voltam"


Igen, és mennyit kerestél? Nem érdekel a szám, nem tartozik rám, teljesen mindegy, de gondolom nem minimálbéres kategória. Tudod, hogy miért kapsz annyit, amennyit? Mert a területen dolgozó többi ember nem adja ennél lejjebb. Bizony. A sok, alárendelődni nem akaró "lázadónak" köszönheted azt, hogy mondjuk nem mininálbért viszel haza azért a tudásért, amit megszereztél. Ha minden IT-s beérné a minimálbérrel, befogná a száját, bizony neked sem fizetnének többet. Legyél hálás ezekért a törekvésekért, mert nagyobb időtávon ezek az emberek vívják ki a megbecsülést a munkaadójuk részéről, hogy neked már csak elég legyen egy CV-t felmutatni és ne bruttó 200-ról kelljen felfelé alkudnod. Jaja.

ma 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!