A volt MNB igazgató szerint a 10-11%-os januári minimálbér emelés azonnal meg fog jelenni infláció formájában, és újra el kell kezdeni kamatokat emelni. Mi értelme akkor?
https://www.youtube.com/watch?v=Y1ct6cd7NTk
Mi értelme bért emelni, amikor egyértelmű hogy nincs mögötte gazdasági teljesítmény? Tehát numerikusan megemelik a minimálbért 10-11%-ot ígérnek, de ez azonnal látszani fog az árakon, már holnap amint bemész a boltba. Ezen kívül a forint újra instabil lesz, újra meglódulhat az infláció és hogy ezt megfékezzék, majd újra fel kell emelni a kamatokat, ami még tovább rontja a beruházási kedvet, még tovább nehezíti a gazdaság beindítását, hiszen magas kamat környezet az kedvezőtlen a gazdasági aktivitásnak.
"ez azonnal látszani fog az árakon, már holnap amint bemész a boltba." Ez baromság, nem így lesz, ekkora marhaságot még Bod Péter sem mondott.
A béremelés meg azért jó, mert többet keresnek az emberek.
Az intézkedés értelme több lépcsőben:
1) a kormány elmondhatja, hogy emelte a minimálbért. Átlagjóska pedig látja, hogy igen emelkedett a fizetése pár ezer/tízezer forinttal. Tehát nő a kormány ázsiója. (Közben a magasabban pozicionált fizetések is nőnek, mert "ha a minimálbéres bére közelebb került az enyémhez, legalább ugyanannyival nőjön az én fizetésem".)
2) a boltokban hirtelen többet tud elkölteni Átlagjóska, mert az infláció nem azonnal követi le a minimálbér emelésből származó többletkeresletet. Tehát lesz 1-2 hónapja mikor a kínálatból többet tud fogyasztani. Ez megint a kormány ázsióját növeli: segített többet költeni.
3) Ezután a 1-2 hónap után pedig körbeér a spirál és ez a minimálbéremelés beépül az árakba (mivel az emelés mögött nincs valós gazdasági fellendülés, mint azt a kérdésben jól megfogalmaztad). Itt jön majd a gonosz kereskedők, akik árat emelnek, de majd a kormány megvég kommunikáció. Továbbra is ők a jók, miközben nőtt az ÁFA-bevétel.
4: Nem.
- Minden országban, ahol minimálbért emelnek, szemmel látható gazdasági és termelési növekedés nélkül, azok inflációt növelnek.
- Minden országban, ahol van gazdasági és termelési növekedés és a minimálbért ennek hatására emeli, az nem csinál inflációt. (Mert köznyelviesen: "van mibű emelni").
Mert nem az infláció a lényeg, hanem a gazdasági növekedés, ahhoz kell arányaiban jól tartani az emelést.
Tavalyra a németeket -0,3%-os csökkenésre emeltek 3,4%. Mi pedig -0,9%-re 15%-ot. A németeknél ez volt az a határ, hogy idén az infláció értelmes keretek közé került (2,0%), a miénk továbbra is EU-s szinten a 4. legrosszabb (3,4%) Idén pedig újra 10-11%-ot akarunk emelni, úgy, hogy talán lesz 1%-os növekedésünk...
Igen, ez kb olyan, mintha pénzt nyomtatnánk. Amögött se lenne lenne több teljesítmény, emögött sincs.
Szerintem meg van növekedés, nem is kicsi. A baj az, hogy ez a bérek terén nem realizálódik, ezért is lettünk fogyasztás tekintetében az EU legszegényebb országa. Tehát a béremelést kell a cégeken kikényszeríteni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!