Lehet erről tudni? Háborús vészhelyzet, járványügyi vészhelyzet: Évek óta tartó rendeleti kormányzás útján Orbán visszaélt ezzel és olyan rendeleteket alkotott a kormány, ami simán a parlament feladata törvényhozás útján?
VAN rendeleti kormányzás. És aki szerint az országgyűlés szokásos ügymenet szerint működik, az azt sem tudja, hogy mi lenne a szokásos ügymenet. A rendeleti kormányzás az országgyűlés működését is befolyásolja. Nem kell beterjeszteni a jogszabályokat a házbizottságnak, nem kell társadalmi egyeztetésre küldeni azokat, egyből mehetnek a szavazás helyszínére. Erre legemlékezetesebb példa a KATA szabályozása, amit egy este leforgása alatt csináltak. De ugyanígy ez a rendkívüli jogrend ad lehetőséget arra is, hogy a hetente átírt költségvetési törvény ne akadjon fenn az alaptörvényi előírásokon. A veszélyhezetre hivatkozva, számszerint több mint 1000 alkalommal hoztak rendkívüli hatályú rendeleteket. Ezek fölött nincs alkotmánybírósági normakontroll, de még azt is megspórolják vele, hogy indokolniuk kellene a szabályozást, holott szokványos jogszabálybeterjesztésnél ezek kötelező tartalmi és formai szempontok.
Szóval még úgy is, hogy a fidesznek kétharmada van és bármit megtudnak szavazni, továbbra is hasznos nekik a rendeleti kormányzást, mert időt spórolnak vele, indoklást és egyéb jogi lépéseket spórolnak meg vele és egyszerűen átugorhatják vele az országgyűlési munka (és fórum) nagyrészét. Aki azt hiszi, hogy szokásos ügymenet zajlik, annak fingja sincs arról, hogy miről beszél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!