Az mennyire igaz, hogy a Kádár-rendszerben egy gyárigazgató ugyan úgy egy panel lakásban lakott, mint egy munkás, és nem élt nagyságrendekkel jobban?
Én ismerek kádár-renszeri gyárigazgatót aki akkor is és most is panelban lakik. Ráadásul az egyik legnagyobb magyarországi gyárnak volt az igazgatója. De voltak pénzéhes igazgatók pl. Győr vagongyár, ahol kilobbiztak hatalmas lakások építését maguknak.
És voltak a pártvezetők akiknek jutott a volga, csajka, EMW, Kádáréknak pedig mercedes is jutott.
Ritka lehetett, ha panelban lakott az igazgató. Inkább vagy városi kertesházban, vagy sorházban. Már a mérnököket és vezető beosztásúakat is sokszor sorházba pakolták. Sorházak épültek panel technológiával is, ugyanolyan panelekből, mint a panel házak, ezért mondható, hogy voltak magasabb szinten is, akik panelban éltek és ennek ellenére mégis jobb körülmények között, több szintes sorházban ahol nem volt alsó vagy felső szomszéd és volt kert is.
Falun mivel nem volt panel, ezért ott máshol lehetett tetten érni a társadalmi különbségeket. A jómódúaknak nagy, téglából épült komfortos háza volt, amin látszott, hogy nem spóroltak az építésekor. Az átlag dolgozóknak komfort nélküli, vályog vagy szilikátból épült háza, ami a spórolás jegyében épült.
Nem tudom, ott hogy volt, de Romániában igaz volt, hogy a fejeseknek is legfennebb 3 szobás lakásuk lehetett.
Az mondjuk igaz, hogy ők laktak a 3 orbitális szobából álló zsidó meg német házakban, lakrészekre felosztott palotákban. Az már nem volt megírva, hogy nem lehet mind a három szoba akkora mint egy-egy panel-lakás.
De azért mégsem ez a pofátlan fényűzés volt és nem voltak ekkora társadalmi szakadékok.
A legnagyobb muftiknak még lehetett egy darab nyaralójuk esetleg pluszban, az se több három szobásnál. És pont.
Ma minden üdülőhelyen van egy házuk, minden második tavon egy jachtjuk, tengerparti villájuk és több városban lakásuk, a luxusvillájuk mellett, természetesen, ami a fő rezidenciájuk.
Egy fiatal pár pedig 70 éves koráig adósítja el magát egy két szobás panel lakásért, ha egyáltalán sikerül jó kölcsönt felvenniük...
#6 Ez baromsàg. Honnan lett volna nyugati autòja? Üzleti ügyek miatt kiutazhattak nyugatra, de amint àtlèptèk a hatàrt màris politikai veszèllyè vàltak, megfigyelték minden lépésüket.
Nem értem miért kell meghamisítani a történelmet.
Azért az hogy "gyárigazgató" nem sokat mond el egy olyan országról, ahol kényszerített iparosítás zajlott. A csúcson volt jó pár ezer gyár, biztos akadt hozzá sok tucat igazgató is, akinek panel szolgálati lakást utaltak ki.
Főleg az olyan helyeken ahol nagyon sebtiben nyitottak meg elszeparált üzemeket, mint Salgótarján, Tiszaújváros vagy Győr nem biztos, hogy ki tudott költözni a kirendelt igazgató egy kertes házas övezetbe. Vagy eleve nem is tervezett sokáig maradni, mert a gyárigazgatók közül is sokan felfelé törtek, a vidéki üzemvezetést pedig csak ugródeszkának tekintették, ahol pár évre több, mint megfelelőnek tűnt egy új összkomfortos panellakás.
Budapesten meg pláne lakáshiány volt, szóval ott duplán lehetséges volt ez.
Valójában Magyarországon még maga Kádár is szerényen élt, ezért a pártelit sem merte túllicitálni.
Romániában ez már csak a legfelsőbb szintig volt így (a maximum 3 szoba), de a Ceausescu családra már nem volt érvényes a szabály. Ők luxusvillában éltek, luxusnyaralókban nyaraltak, házuk volt minden városban, vadászházuk minden erdőben. Úgy éltek, mint egy királyi család.
De Kádár nimbuszt csinált abból, hogy ő nem nagyzol, élvezte, hogy a visszafogottságát dícsérik a szocialista országokban. Megtehette volna, de nem tette meg, mert a hiúságának jobban hízelgett, hogy a szerénységét dicséri a nép.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!