#2 Csakhogy az első 5-6 évben jóval infláció feletti volt S nyugdíja emelés, volt nyugdíjprémium, kapnak 13. havi nyugdíjat is.
A nyugdíjemelést meg a nyugdíjasokra vonatkozó áremeléseket figyelembe véve számítják ki. Nem az inflációval emelik, hanem reálértéken próbálják tartani.
#4 Nem. A nyugdíjak értékét a nyugdíjak reálértékével szokták mérni.
Viszonyíthatod az átlagbérhez, de az semmit nem mond el arról, hogy a nyugdíjas hogy tud megélni a nyugdíjából. Csak annyit mutat meg, hogy az átlagkeresőhöz képest hogy áll az átlag nyugdíjas. Még azt sem mutatja meg, hogy egyformán szarul élnek belőle vagy egyformán jól, csak hogy egyformán vagy eltérően.
ma 20:15
Persze, nem ezzel mérik, ezért van róla KSH-kimutatás :D
Épp azért mérik ezzel, mert a reálérték csak reálértékre jó, az átlagbér viszont jelzi, mennyire tartja a lépést az átlaggal vagy épp szakad le tőle.
#6 Kevered az almát a körtével.
Mindenre van kimutatás és mindent mindennel össze lehet hasonlítani, csak a CÉLJA nem ugyanaz.
Le is írtam. Ha a nyugdíjakat az átlagbérhez hasonlítod akkor azzal az átlagbérhez képesti mértékét tudod megmutatni. Azt, hogy a növekedésük egy ütemben történik-e, az arány nő vagy csökken. De ez nem mond semmit a nyugdíj értékéről.
Pont az általad belinkelt táblázatban lehet jól látni, hogy az "egy ellátottra jutó ellátmány a nettó nominális átlagkereset százalékában" 2008-ban volt a legmagasabb, 69%, miközben a reáljövedelem index már harmadik éve csökkent és sokkal alacsonyabb volt, mint 2014 óta bármelyik évben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!