Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Most ez hogyan működik a...

Árokpart kérdése:

Most ez hogyan működik a gyakorlatban? Egy település polgármestere gyakorlatilag bemondásra bárkit beoszthat polgári védelmi szervezetbe?

Figyelt kérdés
Olvastam erről egy tavalyi Ellenszél című újságban megjelent cikket azért fogalmazódott meg benenm a kérdés. Volt olyan aki kapott levelet csak úgy egy településen, hogy ekkor és ekkor jelenjen meg polgári védelmi gyakorlat céljából. Mi alapján választanak ki embereket , mik a kritériumok, mi a gyakorlat ezzel kapcsolatban? Teszem azt valakinek x napon egy hónapokkal már ezelőtt lefoglalt fontos dolga van azon a napon és ha csak úgy random hívják, akkor nem lehet más időpontban menni, elhalasztani mint pl. egy hatósági kihallgatást? Hogyan van ez tulajdonképpen?
aug. 31. 12:01
 1/9 anonim ***** válasza:
Ez ugyanaz, mint a polgárőrség? Mert nálunk 10+ éve a legnagyobbak tolvaj cigány klán férfi tagjai mind polgárőrök. Szabadul az egyik, a következő rendezvényen már rajta a polgárőr mellény. Gondolom itt is az van, hogy ha a polgi engedi, akárki lehet.
aug. 31. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom, pontosan mire gondoltál azzal, hogy „gyakorlatilag bemondásra bárkit beoszthat polgári védelmi szervezetbe”?

Ha a bemondás azt jelenti, hogy önként jelentkezik valaki, akkor ez az egyik lehetőség a polgári védelem szervezetébe kerülésnek. A polgármester vizsgálja, hogy nincs-e kizáró ok, azon túl mérlegeli, hogy elfogadja a jelentkezést, vagy nem. Az önkéntes jelentkezőnek annyi előnye van, hogy bizonyos dolgokat ő határozhat meg.

A másik bekerülési lehetőség, hogy a polgármester határozatban kötelez valakit írásban, vagy azonnali tevékenységet igénylő esetben akár szóban, de a szóbeli kötelezést 72 órán belül írásbeli határozattal kell megerősíteni.


Vannak kizáró okok, például kiskorú, öregségi nyugdíjkorhatárt elért személy, terhes nő a terhességének megállapításától kezdve, a gyermekét saját háztartásában nevelő anya a gyermek 6 éves koráig stb. Mivel a polgári védelmi kötelezettségét munkaköre ellátásával, közmegbízatása gyakorlásával teljesíti az országgyűlési képviselő és a nemzetiségi szószóló, az európai parlamenti képviselő, a szakmai felsővezető, a vezetői megbízású, valamint feladatköre szerint katasztrófavédelmi feladatot ellátó kormánytisztviselő, köztisztviselő és közalkalmazott, a jegyző, a bíró, az ügyész, a közjegyző, a bírósági végrehajtó stb., a polgármester őket sem kötelezheti polgári védelmi képzésre, szolgálatra.


A polgári védelmi szervezet tagja naptári évenként kiképzés céljából legfeljebb 40, gyakorlat esetében a 72 órára kötelezhető; a képzés idejére a munkahelyén távolléti díjazás illeti meg.


A védelmi szervezet tagja mind katasztrófavédelmi tevékenység, mind képzés esetén kérhet felmentést, vagy halasztást; a polgármester dönt, hogy eleget tesz a kérésnek, vagy sem.

aug. 31. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen arra gondoltam, hogy milyen szempont alapján kötelez valakit írásban . Gondol egyet és ez lehet bármelyik lakos a településen vagy a gyakorlatban hogyan működik ez? Teszem azt pl. gondol egyet és azt mondja, hogy na a Jóskával kiszúrok és behívom gyakorlatra vagy hogyan? Mik a kiválasztás szempontjai általában?
aug. 31. 14:42
 4/9 anonim ***** válasza:
A jogszabályok nem írnak elő szempontrendszert. A jogszabályban kizártakon kívül bárki kötelezhető.
aug. 31. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
4-es A gyakorlatban mégis kiket szoktak általában?
aug. 31. 21:27
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom. Olyan településen lakom, ahol a katasztrófavédelmi osztályba sorolása és a lakosságszám alapján 3 fő kell a polgári védelembe. Felvonulni, bemutatót tartani nem szoktak, fogalmam sincs kik vannak benne, és hogyan kerültek oda; kötelezés miatti háborgásról sem tudok. Lehet, hogy önként jelentkezőkből kitelt.
aug. 31. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
5-ös Köszi szépen. A kíváncsiság mellett azért is kérdeztem, mert a jövő hét utáni héten külföldre utazok 1 hétre. Teszem azt ha véletlenül előfordulna, hogy valamiképpen keresnének emiatt és pont azon a héten lenne pl. adatszolgáltatás vagy hasonló ,akkor lehet kérni mint általában más hivatalos eljársánál mivel, hogy szerencsére jelenleg nincsen katasztrófahelyzet, hogy mikor hazaérkeztem utána lehessen pótolni?
aug. 31. 22:08
 8/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy miért éppen akkor lenne ilyen, ha eddig nem volt? Ha van ilyenről tudomásod, akkor miért nem a polgármesterrel beszélsz?
aug. 31. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
8-as Szerencsére nincsen csak kérdeztem. Remélhetőleg az ügyvezető polgármester, polgármesterek már nem foglalkoznak ilyesmivel ebben a szűk 1 hónapban.
aug. 31. 23:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!