Magyarország miért nem lett török vazallus állam?
Leginkább azért, mert az erősebb kutya - ebben az esetben a nyugati hatalmak - alapít családot.
Az oszmán birodalomnak pedig valójában nem volt esélye túljutni Magyarországon, mert hosszú volt az ellátási útvonal, és behatárolt az éves hadakozásra fordítható időszak, mert a portának szerződése volt a janicsárokkal hogy meddig kötelesek rendelkezésre állni egy hadjáratnál.
#1es kamu.
Meg a magyargyűlölők jönnek ezzel a dumával, hogy nincsen ezért, meg azért tisztavérű magyar. Esetünkben, most a törökök. Részigazság, de csak azért, mert senki nemzet sem tiszta.
Az érvelési hiba itt neg a 150 év, ani valóhában több volt, ha meg a tényleges háborúkat, betöréseket nézzük, nem is merek számot mondani.
Viszont, tegyük fel hogy igaz, 150 év alatt mindenki le*rtak... Akkor szerényen kérdezem, mi a helyzet a Balkánnal? Érdekes mófon nem lettek törökök. - a Bosnyákok speckó eset. Ők a korabeli szektavallásuk miatt (bogumilok) vették fel az iszlámot.
A #2 válasza meg tulajdonképpen úgy igaz, hogy a korabeli magyar állam pont ennek az ellátási útvonalában esett. Hol erősebben, hol gyengébben.
Kétszer mégis megtámadták Bécset, és ha nincsennek a lengyelek, bizony beveszik. És tulajdonképpen a török kiűzése egy ellentámadásból induló offenzíva eredménye.
(#4 vagyok).
Ha azt meg megteszi valami őrült, hogy átengedi a törököket, vagy velük együtt behódol és követi őket, akkor ma nem lenne talán magyarság sem.
A törököt lényegében a haditechnikai és harcászati változások Európában való megváltozása, és megerősödése győzte le.
Kiszorították volna őket, és akkor jajj lett volna az árulóknak.
# 4
IDÉZLEK: "Kétszer mégis megtámadták Bécset, és ha nincsennek a lengyelek, bizony beveszik. És tulajdonképpen a török kiűzése egy ellentámadásból induló offenzíva eredménye."
Ez így nem egészen igaz.
1.) 1529-ben Bécset sikeresen megvédte a török ostromtól a helyőrsége.
2.) 1532-ben V. Károly német-római császár és spanyol király 80 000 fős serege elől egyszerűen elmenekült Nagy Szulejmán, de a 20 000 fős török utóvédet Leobersdorfnál elvágták a császári csapatok és lemészárolták. Tehát az 1532-es török hadjárat csúfos kudarc lett.
3.) Nem csak a lengyelek mentették fel Bécset, hiszen a kahlenbergi csatában bevetett 74 000 fős keresztény felmentő seregből 24 000 fő volt a lengyel és 50 000 fő a német, azaz a lengyelek a felmentő sereg kevesebb, mint egyharmadát adták.
A keresztény felmentő sereg a kahlenbergi csatában:
Lengyel Királyság és Litván Nagyfejedelemségː 24 000 fő
Habsburg Monarchiaː 21 000 fő
Bajor Választófejedelemség: 10 500 fő
Szász Választófejedelemségː 9000 fő
Német-római Császárság kisebb fejedelemségeiː 9500 fő
Összlétszámː 74 000 fő
Kedves kérdező!
Nagy Szulejmántól az oszmánok stratégiai célja Bécs, a császárváros, a Habsburg Monarchia fővárosának elfoglalása volt.
Az 1529-es és az 1532-es Bécs elleni támadások kudarcai után Nagy Szulejmán rájött, hogy csak akkor tudja megfelelően biztosítani a Bécs elleni felvonulási utat a Duna völgyében, ha Magyarország középső részeit közvetlen török fennhatóság alá helyezi és katonailag megszállja. Ezért hozta létre 1541-től a török hódoltságot.
Tehát nem volt olyan alternatíva, hogy Magyarország oszmán vazallus állam legyen, mert a török legkésőbb 1532 után felismerte, hogy ez nem áll érdekében.
#4 vagyok.
Én nem mondtam, hogy csak és kizárólag lengyel csapatok vettek részt a védelemben. Vagyis az már támadás volt. Képzeld el, tudok a birodalmi csapatokról.
Bécs védői meg hősök voltak. Nem kicsinylem le az értéküket. De ha nem jönnek a felmentő erők, akkor elfoglalják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!