Mennyire jött az illiberális gazdagságpolitika?
2010-2023 között Magyarországban, Lettországban és Lengyelországban csökkent a "friss" csatlakozók között a GDP arányos államadósság, mindenhol máshol nőtt.
2004-2010 között nálunk nőtt a legkevesebbet a GDP a többi "friss" csatlakozó ország között.
2010-2023 között a 7.-ek vagyunk a 13 "friss" csatlakozó között.
Szóval ha nem is diadalmenet de legalább az átlagot hozzuk, ellenben ezt 2010 előtt nem igazán sikerült.
Magyarországon alapvetően még inkább liberális gazdaságpolitika van, szabad piac, szabad tőkemozgás, szabad munkaerő áramlás, ez az EU tagságunkból is adódik.
Ahol a kormány ezzel szembement, például az árstopokkal, hatósági árakkal, állami irányítással, ott problémák jelentkeztek, ezek nagy részét vissza is vonták (lásd üzemanyag árstop okozta válság). Már csak pár területen utasítják el a liberalizálást (pl. lakossági rezsi díjak, tömegközlekedés, oktatás, kórházak, bár ezek nagy szektorok a gazdaságban). Még a különadók is ide sorolhatók a bankszektorban, távközlésben, energiaiparban, építőanyag gyártóknál...
Hogy ezek mennyire károsak, az vitatott, sokan támogatják ezekben a kormányt és az ellenzék sem merne, tudna teljesen szembefordulni ezzel.
A magyarok alapvetően nem szeretik a gazdaságban a szabadságot, liberalizációt, privatizációt, még erősen él a szocialista mentalitás, hogy az államnak kell gondoskodni rólunk, neki kell irányítani a gazdaságot, piacokat, szolgáltatásokat és ne a kapitalisták akarjanak üzletelni, profitot termelni.
Egyáltalán nem jelentkeznek problémák az árstoppokkal, ez a gazdaságban világszerte egy bevett eszköz (lásd berlini albérletárstopp stb). Például a taxis tarifák is hatósági árasak, a budapesti taxitársaságok például a fővárosi városvezetéssel állapodnak meg időről időre az árakról. Teljesen bevett, és teljesen működik. A visszavonások inkább a kormány szemérmessége miatt történtek, mert egyáltalán nem illiberálisok, csak nagyon néhány árstoppot vezettek be, aztán azokat is szépen elengedték. Alibizés volt csak, alapvetően a liberális gazdaságpolitikát támogatják. A kritika inkább arról az oldalról jöhet, hogy nagyon kevés árplafont alkalmaztak, és azt is csak átmenetileg.
Emellett az egészségügy csendes privatizációja is végbemegy, az állami szolgáltatások leépítésével, az emberek magánklinikákba terelésével, ami mondanom sem kell, következetesen teljesen működésképtelen, a magánklinikák nem a tömeges fekvőbeteg-ellátásra vannak kitalálva, minden jóléti állam fenntart egy erős, díjmentes, állami egészségügyi rendszert. Nálunk pont az állami szolgáltatásokat építik le, pont hogy liberális gazdaságpolitikát folytatnak.
A "liberális" szót inkább a szabályozatlansággal azonosítanám, nem a "szabadsággal" - ez ebben az esetben nem nyelvészeti, hanem gazdaságpolitikai kérdés -, mivel az állami szolgáltatások leépítése pont hogy csorbít az emberek lehetőségein.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!