Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyar nép azért hagyja az...

A magyar nép azért hagyja az elnyomást, mert jobbágyak leszármazottjai?

Figyelt kérdés
Nagy részük persze és nem mind

aug. 7. 07:45
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
Ügyesen lavírozott? Ő hívta be az orosz erősítést, hogy hatalomra kerülhessen. A SZU simán hagyta volna Magyarországot, mert épp elég baja volt a szuezi válság meg a második indokínai háború miatt.
aug. 30. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 A kérdező kommentje:
Akkor a végen miért vonultak mégis be Magyarországra ha simán hagyták vna?
aug. 31. 13:30
 23/25 BécsiFehér ***** válasza:

#21: Nem hívta be, őt és Münich Ferencet kvázi "elrabolták" és Moszkvába vitték. Ott ultimátumot kaptak, hogy egyikük alakítson bábkormányt vagy visszaküldik Rákosit, aki ugrásra készen várt erre. (Valójában nem akarták visszaküldeni.) Mivel Münich már elég idős volt, Kádárt bízták meg a kormányalapítással. A katonai invázió akkorra már eldöntött dolog volt.

A Szuezi-válság csak abban jön képbe, hogy a SZU megegyezett a nyugattal, hogy nem avatkozik be az ottani dolgokba, ha ők sem Magyarországon.

Annyiban van igazad, hogy Hruscsov először valóban elfogadta volna a Nagy Imre kormány követeléseit, és hajlandó lett volna tárgyalni, de meggondolta magát, mert félt a szovjet kommunista párton belüli ellenzéktől.

Az ügyesen lavírozást én az 56 utáni évtizedekre gondoltam.

aug. 31. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

23: Igen, ez a hivatalos verzió, mert a Kádár-rendszerben ez volt az egyik legnagyobb tabutéma, amiről nem volt szabad beszélni, nyilván kellett egy olyan sztori, ahol Kádár a mártír, nem pedig az áruló.


A későbbi években meg igen, ügyesen lavírozott, hogy ő és az elvtársai rendszere fennmaradjon, pedig lett volna rá jó pár alkalom, amikor a drága kádáristák simán szembeköphették volna a SZU-t súlyosabb következmények nélkül:

-Prágai tavasz: össze lehetett volna fogni a csehekkel, talán még a lengyel támogatás is meglett volna hozzá (vagy legalább azt elérni, hogy a lengyelek se szálljanak bele a katonai akcióba), nem pedig segíteni leverni a cseheket. Ebben a műveletben is azért vettek részt Kádárék, mert a saját pozíciójukat féltették. Ha már három ország is szembeszáll, a szovjetek alaposan meggondolták volna, hogy bárhova katonailag beavatkozzanak.

-Nem visszavonni az 1968-as gazdasági reformokat: erre sem valószínű, hogy a szovjetek katonai csapással válaszoltak volna, max. megkíséreltek volna egy kis tisztogatást a párton belül, de lehet még azt sem.

-Afganisztáni háború: szintén a SZU gyengébb időszaka, a lengyeleknél már javában zajlott a Szolidaritás, már ott sem mertek a szovjetek beavatkozni, itthon még javában folyik a tövigbenyalás.

-80-as évek közepén, pl. Csernobil idején is már recsegett-ropogott a szovjet rendszer, valahogy az elvtársak annyira nem igyekeztek lerázni a szovjet befolyást, sőt még inkább ráerőltettek a hülyeségre (pl. Grósz Károly)

Gyakorlatilag a magyar kommunisták csak azért vonultak vissza, mert az akkor már csak ideológiai támogatást nyújtó SZU is szétesett. Ha az elvtársak annyira akarták volna, akár egy évtizeddel korábban otthagyhatták volna a keleti blokkot, vagy legalább a Moszkvától való függést lazábbra vehették volna, de a saját érdekeik miatt ezt annyira nem erőltették.

Igen, lehet azt mondani, hogy lehetett volna Kádárék rendszerénél sokkal rosszabb is, de bőven lehetett volna jobb is, Kádár rendszere max. gyenge elégségesre osztályozható.

szept. 1. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 BécsiFehér ***** válasza:

#24: Nem volt ilyen hivatalos verzió, nem emlékszem, hogy ez így részleteiben le lett volna írva az 56-tal foglalkozó könyvekben (amikből nem volt sok). Viszont, Gyurkó László - A bakancsos forradalom című könyvében, amit 2010-ben adtak ki, világosan le van írva olyan történelmi dokumentumok alapján is, amikhez csak a rendszerváltás után lehetett hozzáférni.


"A későbbi években meg igen, ügyesen lavírozott, hogy ő és az elvtársai rendszere fennmaradjon"

Azért lavírozott, hogy az adott történelmi kontextusban Magyarország ne legyen teljesen kiszolgáltatott a SZU-nak, 56 után cél volt az életszínvonal folyamatos emelkedése, rengeteg dolog épült, nem hiába mi voltunk a "legvidámabb barrak".


Prágai tavasz leverése: részt vettek ugyan, de Czinege elég jól szembement a szovjet katonai vezetéssel, azzal, hogy az elvártnál hamarabb kivonta a magyar csapatokat, és elérte, hogy a jövőben ne szovjet felettes döntsön magyar katonai műveletekről, hanem a hadseregtábornok.


"-Nem visszavonni az 1968-as gazdasági reformokat: erre sem valószínű, hogy a szovjetek katonai csapással válaszoltak volna, max. megkíséreltek volna egy kis tisztogatást a párton belül, de lehebet még azt sem."


Így is volt tisztogatás, Fehér, Nyers és Aczél azért lettek félreállítva. Vedd figyelembe, hogy Kádárnak az MSZMP-n belül volt egy belső ellenzéke keményvonalas kommunistákból, akik sokszor keresztbe próbáltak tenni neki, és Moszkvába szaladgáltak panaszkodni rá. Nem hiába voltak olyan hangok, hogy Vályi Péter (a gazdasági reformok egyik fő hangoztatója) halálát nem is baleset okozta a miskolci kohászatban.



" a lengyeleknél már javában zajlott a Szolidaritás, már ott sem mertek a szovjetek beavatkozni"

Zajlott, addig amíg Jaruzelski be nem vezette a hadiállapotot (később azt mondta, azért, hogy elkerülje a szovjet megszállást, bár Afganisztán után ezt kétszer is meggondolták volna). Jártam 1980-81-ben Lengyelországban, 80-ban pont Gdansk-ban, a legnagyobb hajógyári sztrájkok idején, nem kívántam volna magunknak azokat az állapotokat, amik ott voltak: katasztrofális árúhiány, szesztilalom (!), 81-ben már jegyrendszer is kenyérre, húsra, tisztálkodószerekre, stb. Azért az Kádáréktól is függött, hogy mi nem kerültünk ilyen szituációba, hogy már szinte kaja sincs.


Grósz Károly idején Kádárt már félreállították.

"Gyakorlatilag a magyar kommunisták csak azért vonultak vissza, mert az akkor már csak ideológiai támogatást nyújtó SZU is szétesett."

Nem csak a magyarok, az összes keleti blokkra elmondható ez.

"Ha az elvtársak annyira akarták volna, akár egy évtizeddel korábban otthagyhatták volna a keleti blokkot"

És hova mentek volna? A "nyugati" blokkhoz? Ez még 56-ban sem volt cél, nem akartak itt kapitalista restaurációt, szerintem nagyon helyesen.

"legalább a Moszkvától való függést lazábbra vehették volna"

Épp ezt akarták Nagy Imréék, de mint írtam, Hruscsov bekeményített, mert félt, hogy megtámadják a párton belül, valamint a többi szocialista blokk vezetője sem akarta (még a Jugoszlávok sem), mert attól tartottak, hogy akkor a dominó-elv szerint náluk is borulhat a rendszer. Hruscsov Gyurkó László könyve szerint ezzel megásta a SZU későbbi szétesését is, mert ha enged, a szocialista fejlődésű országok másképpen íródnak be a történelembe a világ előtt.

"lehet azt mondani, hogy lehetett volna Kádárék rendszerénél sokkal rosszabb is"

Ez a lényeg. Ha nem tiporják el 56-ot, lehettünk volna max. egy Jugoszlávia-szerű ország, bár ott is be volt a programozva a későbbi szétesés, de ott más okok miatt.

Kádárt majd a történelem osztályozza, de ahhoz, hogy előítéletmentesen tehessék, még el kell telni elég sok időnek.

szept. 1. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!