Van rá esély, hogy 2030-ra gazdaságilag utolérjük Romániát?
#10
"te tudod is hogy miről beszélsz vagy csak össze-vissza zagyvász?
a minimálbér ott majdnem a duplája"
Bizonyítsd.
Írd le, hogy Magyarországon és Észtországban mennyi a minimálbér.
#9
"A Fidesz kormányzások alatt végig folyamatosan zárkóztunk és zárkózunk fel Nyugat-Európához. Bár még messze vagyunk, a különbségből egyértelműen faragtunk le."
A termelékenységünk messzebb van az EU átlagtól, mint 2010-ben:
2005: 68.8%
2010: 74.3%
2023: 73.3%
Még Gyurcsányt is sikerült alulmúlni.
#12
"A termelékenységünk messzebb van az EU átlagtól, mint 2010-ben:
2005: 68.8%
2010: 74.3%
2023: 73.3%"
Ez egyetlen tényező, és ez is elenyésző mértékben rosszabb csak.
Oké, hogy hangyafasznyival termelékenyebbek a foglalkoztatottak, de mennyi is volt a foglalkoztatottak száma 2010-ben, és mennyi 2023-ban?
A bérek és a GDP hogyan alakult 2010 óta, arról tudnál mesélni?
"Oké, hogy hangyafasznyival termelékenyebbek a foglalkoztatottak, de mennyi is volt a foglalkoztatottak száma 2010-ben, és mennyi 2023-ban?"
Az óriási probléma ezzel az, hogy a gyakorlatilag teljes foglalkoztatottság miatt már nincs lehetőség további növekedésre, miközben a kormány továbbra is ebben látja a növekedés alapját (nem véletlen a tömeges gazdasági migráció támogatása). Ugyanakkor az alacsony hatékonyságú termelés azt jelenti, hogy versenytársainknál pazarlóbban bánunk a nyersanyaggal, az energiával, ami egy olyan ország esetében garantálja a további lemaradást, amelyik importálja a nyersanyagot és az energiát. Az ész nélkül bővített alacsony hatékonyságú termelés az ország tartalékainak felélése, a máshol szükséges infrastrukturális fejlesztések emiatti elmaradása a hosszútávú fejlődést is aláásta.
#14
A foglalkoztatottság maxon van mindenhol, az egész nyugati világban munkaerőhiány alakult ki, hála az elmúlt évtized világgazdasági konjunktúrájának. Tudom, hogy a fideszesek erre rá vannak pörögve, egymillió új munkahely, ésatöbbi, de értelemszerűen mindenhol több a foglalkoztatott most, mint 2010-ben amikor még tartott a gazdasági válság.
A vásárlóerő paritás alapján számolt GDP-ben 2010-ben Magyarország az EU átlag 65%-án volt, a következő országok voltak mögöttünk: Észtország (64), Lengyelország (63), Horvátország (61), Litvánia (57), Lettország (51), Románia (46), Bulgária (44).
2023-ban már csak öten voltak mögöttünk (ebből az egyik Görögország, akik mindenki mögé visszaestek, a 2010-es évek felét gyakorlatilag államcsődben töltötték), és a különbségek is jócskán csökkentek:
Bérek tekintetében még rosszabb a helyzet, már csak két ország van mögöttünk, Románia leelőzött.
#15
„Az óriási probléma ezzel az, hogy a gyakorlatilag teljes foglalkoztatottság miatt már nincs lehetőség további növekedésre, miközben a kormány továbbra is ebben látja a növekedés alapját (nem véletlen a tömeges gazdasági migráció támogatása).”
Pont ez az, hogy a gazdasági migráció miatt van lehetőség további növekedésre, hisz hiába majdnem teljes a foglalkoztatottság a magyarok körében, vendégmunkásokból lehet idehozni akármennyit. Nyugat-Európa gazdaságának is ez egy nagyon fontos alapja.
„Ugyanakkor az alacsony hatékonyságú termelés azt jelenti, hogy versenytársainknál pazarlóbban bánunk a nyersanyaggal, az energiával, ami egy olyan ország esetében garantálja a további lemaradást, amelyik importálja a nyersanyagot és az energiát.”
De nincs további lemaradás. Kevésbé vagyunk lemaradva Nyugat-Európától, mint 2010-ben.
„ Az ész nélkül bővített alacsony hatékonyságú termelés az ország tartalékainak felélése”
Miféle tartalékok felélése zajlik konkrétan?
#16
„A foglalkoztatottság maxon van mindenhol, az egész nyugati világban munkaerőhiány alakult ki, hála az elmúlt évtized világgazdasági konjunktúrájának.”
Teljesen mindegy mi miatt nőtt, a foglalkoztatottság egy nagyon is lényeges szempont, és ha 2010-hez képest ebben jelentős javulás ment végbe nálunk, akkor ez is azt a kijelentést erősíti, hogy 2010 óta egyre inkább felzárkóztunk Nyugat-Európához.
„A vásárlóerő paritás alapján számolt GDP-ben 2010-ben Magyarország az EU átlag 65%-án volt”
Jelenleg pedig az EU átlag 76%-án vagyunk. Tehát közeledtünk Nyugat-Európához, vagy sem?
„2023-ban már csak öten voltak mögöttünk”
Az, hogy bizonyos országok a régiónkban eredményesebbek voltak, és kevesebben vannak mögöttünk, nem fogja elvitatni a tényt, hogy közeledtünk nyugathoz.
„Bérek tekintetében még rosszabb a helyzet, már csak két ország van mögöttünk, Románia leelőzött.”
Lényegtelen ki előzött le minket, le előzhetnek minket 100-an is, attól még a tény tény marad: bérek tekintetében is kevésbé vagyunk lemaradva Nyugat-Európához képest.
Viszonyítsunk Németországhoz:
- 2010-es magyar nettó átlagkereset: 8.780 Euro/év
- 2010-es német nettó átlagkereset: 22.907 Euro/év
- 2023-as magyar nettó átlagkereset: 16.633 Euro/év
- 2023-as német nettó átlagkereset: 32.499 Euro/év
2010-ben a vásárlóerőparitáson vett német bér a magyar 2,6x-osa volt, most az 1,95x-öse.
#18
„Ott tévedsz óriásit, hogy lineárisnak gondolod a termelékenység növekedését, holott minél termelékenyebb valami, annál nehezebb még termelékenyebbé tenni. Persze hogy csökken a lemaradásunk a nyugathoz képest, de mi nagyon alacsony szintről indultunk, így látványosan tudott javulni a termelékenységünk.”
Nem gondolom lineárisnak, és eleve nem is hivatkoztam a termelékenységre úgy, mintha látványosan javultunk volna ezen a téren.
Nem gazdaságot akartál írni termelékenység helyett véletlen?
És hol van az óriási tévedés? Az, hogy közeledtünk a nyugathoz nem tévedés, hanem tény. Tévedés max abban lehet, ha én azt mondom, hogy ez csakis Orbán érdeme, de ilyen kijelentésem nem volt.
„Ugyanakkor nagyon nem mindegy, hogy a régió országai sorra előznek minket, mert ez azt jelzi, hogy ők sokkal eredményesebbek a felzárkózásban, azaz mi valamit nagyon rosszul csinálunk.”
Lehetséges, sőt valószínű, hogy így van. De éppenséggel nem mindenki eredményesebb a felzárkózásban, pl.: Szlovákia nem. A 2010 előtti időszakról viszont ez nem mondható el, akkor az összes szomszédunk jóval eredményesebben fejlődött hozzánk viszonyítva, a Balti-államok is, akik épp a Fidesz érában előztek le minket, de a hátrányuk nagy részét még az MSZP korszak alatt dolgozták le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!