Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szelektív hulladékgyűjtés...

A szelektív hulladékgyűjtés miatt a leadott műanyag palack, gyakorlatilag vissza kerül a polcokra, vagy mi lesz velük, hogy hasznosulnak újra ?

Figyelt kérdés

aug. 1. 12:27
 1/8 anonim ***** válasza:
83%
Igen, vissza, de nem úgy, ahogy gondolod, ledarálják és a zúzalékból készülnek újabb palackok meg akármi.
aug. 1. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De ha ez nem történik meg akkor kevesebb palack lenne, erre gyártanak rá még műanyag palackokat. Ezért van egyre több és több palack, ha a palack gyártás leálna, akkor csak szimplán újrahasznosítás lenne
aug. 1. 12:43
 3/8 anonim ***** válasza:
29%
Sehogy. A műanyag nem újrahasznosítható.
aug. 1. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
40%

palackot biztosan nem gyártanak belőle, mert az újrahasznosított műanyag minőségileg (mechanikai tulajdonságok, tisztaság stb.), árilag (jóval drágább, mint az "originál") nem alkalmas rá. (a műanyagok újrahasznosítása pár diszkrét esetet leszámítva alapvetően kamu)


a begyűjtött palackok egy részét kapásból elégetik, egy kis részét újrahasznosítják és a maradék megy a távolkeletre hajóval (ezért van tele az óceán műanyag hulladékkal, nem azért, mert az emberek elhajigálják őket, na meg a halászhálók miatt), ahol még megéri őket újrahasznosítani részben a lényegesen olcsóbb munkaerő, részben az ottani alapanyaghiány miatt (azért törékeny, gagyi az onnan származó eszközök burkolata, mert újrahasznosított műanyagból készül).


Kína egyébként már vagy 10 éve nem fogad ilyen hulladékot és lassan a többiek sem, úgyhogy a jövő az az elégetés lesz várhatóan.

aug. 1. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

A kupakot újra tudják hasznosítani, a többit elégetik.

Egyébként annyi haszna van hogy nem mindenhol üres Hell és Aranyfácán dobozok lesznek eldobálva.


Egyébként én arra lennék kíváncsi hogy kié lesz az a pénz a flakonokból amit soha nem váltanak vissza...


Ha a flakonok 5%-át nem visszik vissza az nagyon sok pénz.

aug. 1. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
84%

Nem biztos,hogy elégetik.


Ledarálják és műanyagtáskát csinálnak belőle vagy esőkabátot, hasonlókat.

aug. 1. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6 Nagyon régóta létezik már működő technológia ara, hogy a palackból újra palackokat állítsanak elő és csinálják is. Ahogy sok egyéb termékhez, műszálak előállításához si fel lehet használni.

A gond ott van, hogy ez költségesebb, energiaigényesebb és néha szennyezőbb eljárás annál, mint új terméket előállítani. Így nem éri meg annak aki megveszi a palackot a maga italához amit el akar adni, ezért nem is ezt használják széles körben.

A betétdíj arra szolgál, hogy a palackokat valóban visszagyűjtsék, annak mennyisége pontosan ismert legyen és a végső vásárlót, aki fizet érte valójában, azt rávegyék, hogy NE a műanyag palackos termékeket vásárolja, hanem amivel kevesebb a macera.

Mivel a betétdíjat elvileg visszakapja a vásárló, ebből haszna nem lesz annak akik a palack visszaváltását csinálja. abból van haszna ha nem viszik vissza, de ez nem mérhető össze azzal a költséggel, amibe a rendszer kiépítése és működtetése kerül, meg hogy mellé olyan kötelezettségei is vannak ami a visszagyűjtött palackok felhasználásához kapcsolódik.

Állami pénz nélkül - nagyon durván sok állami pénz nélkül nem megoldható hogy ez a rendszer működjön ÉS még fel is dolgozzák, valóban újrahasznosítsák ezeket a műanyagokat.

Viszont itt valóban van értelme adót beletenni, mert ez már olyan mennyiségű szemét ami valóban drasztikusan befolyásolja az életünket. Nem a műanyag szatyrok meg a szívószálak vagy a benzines autók azok amik ellen kell küzdeni, hanem a műanyag palackok eldobása, tömeges gyártása ellen. Mivel ezeknek van alternatívája is sok esetben, lehet használni fém dobozt, papír dobozt is vagy pl. az ásványvizek helyett lehetne csapvizet inni, otthon szódát készíteni vagy épp a buborékos vizet nagyobb tételben vásárolni nem eldobhatós, hanem cserélhető ballonokban.

A műanyag újrahasznosítása - ami valódi eljárás és nem bohóckodás, mint amit a gyerekeknek mutogatnak az iskolában, az nagyon költséges. Műanyag palacknál, papírnál egyaránt. De hosszú távon megérné ezekkel foglalkozni, mert a szemét hegy nő az alapanyagok meg fogynak. Ha ilyesmire használjuk el a kőolajat, akkor arra nem lesz amit meg mással nem tudunk megcsinálni, mint a kompozit műanyagok, a +D nyomtatóba szükséges különböző műanyagok, a vízzáró rétegek képező, stabil műanyagok, festékek és hasonlók.

[link]

aug. 1. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
38%
Elégetéssel energia állítható elő.
aug. 1. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!