Kinek van érdeke a szelektív hulladékgyűjtés blöffben?
A szelektíven gyűjtött műanyagok kb. fele ugyanúgy a lerakóba/égetőbe kerül, csak kerülőúton viszik oda (ami szén-dioxid kibocsátással jár). Az volt a 2000-es évek közepén az állítás, hogy idővel nőni fog az újrahasznosított műanyagok aránya. Ha betiltanák a PET palackokat, akkor az újrahasznosított műanyagok aránya kb. 0 százalékra csökkenne le (mert most szinte csak azok vannak újrahasznosítva).
Mióta házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés van, azóta egy ember másfélszer annyi szemetet termelhet, mint előtte. Ezt sokan ki is használják arra, hogy belerakják a zöldhulladékot a kukába, mert elfér benne.
Arról se igazán tudni, hogy mi történik az újrahasznosított szeméttel. Én nagyon ritkán vásárolok olyan terméket, amire rá lenne írva, hogy újrahasznosított műanyagból készült.
"A szelektíven gyűjtött műanyagok kb. fele ugyanúgy a lerakóba/égetőbe kerül, csak kerülőúton viszik oda"
Persze, mivel a kedves szelektíven szemetelő megeszi a joghurtot, és a dobozt úgy ahogy van, maradékkal együtt bedobja a szelektívbe. Az újrahasznosítóban meg nem fogják elmosni egyesével, kénytelenek a kommunális hulladékba dobni.
#2
Nem, hanem azért, mert a tiszta joghurtos poharat se hasznosítják újra. A polipropilén habár újrahasznosítható, Magyarországon mégsem hasznosítják újra. Van egy olyan érzésem, hogy a joghurtospohár elmosásának és a műanyag kukába való dobásának kb. 1 liter kifolyatott víz a haszna.
A napokban például 200 liter fáradt olajat sikerült hasznosításra átadni egy cégnek,díjmentesen,csere hordót adták!
Kérdeztem mit csinálnak vele.
Megy az aszfaltba.
Valami legalább elkezdődött.
#7
Pedig mint látod így van. Ti is gondosan mossátok a tejfölöspoharakat, az FKF is pontosan tudja, hogy az ország fele mossa a tejfölöspoharakat, és nemhogy felhívná a figyelmet ennek feleslegességére, hanem egyenesen biztatja is az embereket, hogy mossák el, majd dobják a műanyagba.
"nem újrahasznosítandó anyagok aránya 40-50 százalék"
Rá a válasz:
"részben az az oka, hogy sokan a műanyagos kukába dobnak oda nem való anyagokat"
"részben az az oka"
Igen, részben át tudják a lakosokra tolni a felelősséget, de nagyobb részben nem a lakosokban kéne keresni a hibát.
A 40-50 százalék egyébként is a fémmel együtt érvényes, vagyis az újrahsznosított műanyag önmagában az 50 százalékot sem éri el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!