A budapesti egyetemeken a ponthatárok beszakadása (a könnyű érettségi ellenére is) magyarázható azzal, hogy a magyar családoknak anyagi gondjaik vannak?
A BME-n például sokkal alacsonyabbak lettek a ponthatárok mint voltak, már egy félnótás is felvételt nyer olyan szakokra, mint mérnök informatikus, villamosmérnök, ahova korábban, arra az egyetemre nehéz volt bekerülni.
Ez magyarázható azzal, hogy egyre több magyar család küzd anyagi nehézségekkel és egyre több embernek le kell mondania a továbbtanulásról, főleg ha Budapestről van szó?
Mert ugye, egy garzon albérlet már 180 ezer forinttól kezdődik, csak a bérleti díj. Oké, tegyük fel egy diák nem lakik egyedül egy garzonban, hanem csak szobát bérel. Viszont azok is már 120 ezer forint körül vannak, ha a rezsit meg a többi költséget is beleszámítjuk. Ezen kívül elszálltak az élelmiszerárak. Egy fél fogamra elég kaja mondjuk a KFC-ben már 3500 forint, és akkor még csak egyszer ettem egy nap, és csak egy átlag 74 kilós ember vagyok. Tehát nem vagyok testes, mégis elmegy nekem havonta 200 ezer csak kajára. És nem mindig étkezdében eszek, a drága éttermeket pedig messze elkerülöm.
Oké, tegyük fel egy diáknak még jobban kell spórolnia, legyen neki csak 140 ezer a kaja (annyi alatt már nem lehet kijönni), ha ezt összeadjuk, és feltételezzük, hogy szobában lakik, olcsó kaján él, tömegközlekedik, egyáltalán nem költ pénzt szórakozásra, és csak havi 1-2-szer utazik haza, már az is 300 ezer forint. Ennyi pénzzel kell minimálisan támogatniuk a magyar családoknak egy gyereküket ha továbbtanulni akarnak Pesten.
Ez jóval magasabb mint a diákhitel maximális összege, valamint semmilyen diákmunka nem fizet ennyit.
Egy alternatív magyarázat lehetne, hogy a diákok a gyorstalpaló képzéseket választják a hosszú egyetem helyett, de akkor nem ment volna épp nemrégiben csődbe 2 piacvezető gyorstalpaló programozó suli is. Tehát ebből lehet következtetni, hogy oda sem tolonganak.
Így hát két lehetőség maradt, vagy anyagi gondjaik vannak a magyar családoknak, vagy olyan szar a magyar oktatás hogy egyre kevesebben kérnek belőle. De hogyan lehetséges ez, hogyha családbarát kormányunk van?
A mérnökire mindig könnyű volt bejutni, na de bent maradni...
A kezdő létszám 50 százaleka kihullik a végére.A bent maradók fele meg csúszással végzi el.
1.
A rendes nyugatias felvételi rendszerben nincsen ám ilyen pontozgatás.
Kell érettségi, az a beugró.
Aztán motivációs elbeszélgetés és/vagy felvételi teszt a komolyabb szakoknál.
A legutóbbi változtatás óta (intézményi pontok), a felvételi egy lépéssel közelebb került a nyugatias felvételi rendszerhez.De még hosszú az út addig.
"A kezdő létszám 50 százaleka kihullik a végére"
Mikor én csináltam az első-másod évet BME-n, már akkor cirkusz volt abból, ha a bukási arány 30% felett volt, s pót-pót zh-t kellett tartani, tananyagot folyamatosan butították. Javítottam ZH-kat, házikat, az volt az irányelv, hogy boldog-boldogtalant át kell engedni. "Hirhedt" Szirmay meg Gajdos is a semmire adott csomó pontot, mikor azokat a tárgyakat végeztem, mert túl sokan buktak volna ha nem...
#6
Próbálj meg most megélni újság hordásból. Nem fog menni, 5 évvel ezelőtt viszont még elég volt, ami ilyen-olyan munkákkal összejött.
A válasz egyszerű. Az idei év ponthatárait nem lehet összevetni a korábbi év ponthatárival, mert teljesen megváltozott a pontszámítási rendszer. Persze, hogy "beszakadtak", hiszen a normál érettségik súlya csökkent, és az egyetemek teljesen máshogy osztogatják a pluszpontokat is.
Ne feledjük, hogy mostantól az egyetemeket egymáshoz sem lehet mérni, mert pl. ha X egyetem mindenre pluszpontokat szór a jelentkezőknek - arra is ha kék a szemük vagy nagy a fülük - akkor X egyetemen automatikusan felmegy a ponthatár, míg Y egyetem, ami a pluszpontokat sokkal szűkmarkúbban méri, látványosan alacsonyabbak lesznek. Vagyis pont a szigorúbb egyetemen lesz LÁTSZÓLAG könnyebb bejutni, hiszen alacsonyabb a ponthatár. Na igen, de azt az alacsonyabb ponthatárt sokkal nehezebb elérni, megugrani.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!