Alapjövedelem helyett támogatnátok a "Hasznos Polgár Program"-ot?
Vég nélküli viták alapja, hogy ha túlzott jólétben élnek az emberek, akkor vajon elvégzik-e a "muszáj munkákat", illetve nem-e adunk a sz..rnak egy pofont azzal, hogy az értelmét veszíti el az "ingyen" pénz és a gazdaság korrigálja az állami beavatkozást, tehát minden az alapjövedelem szintjéhez árazódik és mindenki ugyanoda kerül.
Probléma a lakhatási válság is, egészségügy helyzete (magán vs. állami) és az oktatás. Ahogy az elöregedő társadalmak miatt a felosztó-kirovó piramisjátékot is át kéne alakítani a legkisebb fájdalommal öngondoskodásra.
És itt van a nyakunkon az AI, robotizáció, egyre kevesebb emberi munkaerőre lesz szükség és már a mostani is sok esetben vagy felesleges vagy nem hatékony, nem csak termelési mennyiségben, skálázhatóságban sem (értsd: a robot leállítható és lehet, hogy csak heti 4 órán át gyárt, mert elég annyi a populációnak az adott termékből, emberrel ezt nem teheted meg, mert vagy ugyanúgy kell fizetést adnod neki, vagy macerás, hogy kifizeted neki a heti 4 óráját amiből kajára sem futja, nemhogy albérletre meg normális életre).
Sőt, mérnök, orvos meg informatikus sem lehet mindenki, minél több van, annál inkább csökkennek a reálkeresetek, mert annál többen állnak sorban és versengenek adott pozíciókért a munkáltató meg nem lesz hülye, ha Béla és Józsi azonos tudással rendelkezik és mindkettő 800 nettót követel, akkor amennyiben más különbség nincs a kettő között vagy több munkát lőcsölsz rájuk és amelyik elvállalja, azé a pozi, vagy azt mondod, hogy 700 és ennyi és amelyik rámondja az áment, mert a 0-tól több, azé a pozi.
A GDP pedig épp úgy nem jó mérőszám, mint a Bhutáni Boldogságindex.
Szóval lenne egy komplex mérőszám, hasonlóan, ahogy pl. Ncore-on is megoldották, hogy az arány helyett egy komplex mérőszám van, itt is így lenne.
Így lenne esélye a 8 általánost végzett nénikének is és a 3 diplomás agysebésznek is.
Lennének olyan szempontok, amikre mindenki képes, a betanított csimpánz is, csak a SZÁNDÉK a lényeg, az akarat és ezekért is lehetne pontokat szerezni.
Meg lennének olyasmik is, amiknél hasznossági százalék van. Pl. ugyanolyan hasznos az FKF-es csikkszedő munkás, mint az agysebész professzor, utóbbi tudna csikkeket szedni, de hasznosabb agysebészként, előbbi viszont nem lehet agysebész, mert mentális korlátai vannak.
Ugyanakkor ha az agysebész eldobja a csikket, azért pontlevonás jár, ahogy a gyerekei tetteiért is, amíg nem töltik be a 18-at, így nem csak arra lennél motivált, hogy te normális legyél, hanem ha már világra pottyantottál gyerekeket, azokat is meg kellene nevelned, hogy a társadalomban normálisan funkcionáljanak.
Mivel az egészség, mind mentálisan és fizikálisan is visszahat mindenre és végül az állami egészségügyi kiadásokra is, a napi internethasználat során is pontokat lehetne kapni és veszíteni.
Pl. Tanulom Magam csatorna, Duolingo és egyéb ismeretterjesztő vagy hasznos dolgokért plusz pontokat lehetne kapni (persze csak a vizsgázásokért és az önmagadhoz képest való fejlődésért, tehát ne gondold azt, hogy meghackeled a rendszert), az Insta, Tiktok és egyéb szemetek pörgetéséért pontlevonás járna.
Minél környezettudatosabb vagy, annál inkább tudnál itt is pontokat gyűjteni, minél jobban szennyezed, annál többet veszítenél.
Itt lenne egy társadalmi hatás szorzó is. Hiszen míg kisemberként csak a saját életedre vagy hatással, addig pl. a Coca Cola vezéreként egyes döntéseid sokkal nagyobb szorzóval tudnának akár negatív, akár pozitív értelemben szerepelni.
Minél "jobb" ember lennél ezen szempontok szerint, annál több exkluzív dologhoz férnél hozzá. Pl. örökpanorámás tengerparti villa bérleti joga, amíg bizonyos pont tartományon belül mozogsz, a média is abba az irányba menne, hogy ha magas a pontszámod, akkor sokkal menőbb vagy az ellenkező nem szemében.
És minél "rosszabb" lennél ezen szempontok szerint, annál inkább ilyen szögesdróttal körülvett táborokba szorulnál, de csak nagyon szélsőséges esetben, ha teljesen menthetetlen lennél, mert egy csomó pszichológus és mentálhigiénés szakember dolgozna azon, hogy még a legreménytelenebbnek tűnő esetek is visszaintegrálódjanak a társadalomban, hiszen ezentúl erőforrás sokkal több mindenre jutna, mert nem a Forbes lista és egy szűk kör gazdagodása lenne az emberi siker fokmérője, hanem az, hogy mennyire vagy hasznos társadalmilag.
Támogatnátok egy ilyen kezdeményezést?
Kérdező, akkor most feltalálod, hogy az emberek azért kapjanak pénzt mert hasznosak, vagyis elvégeznek feladatokat?
Most szerinted mi van ha nem ez?
A hasznos emberek kapnak pénzt, annak arányában mit és mennyit dolgoztak.
Nem akarok semmi olyat, ahol a hasznosságot pontozzák, hívhatod bárhogy, attól az még fasizmus, amikor a képességei szerint szelektáljuk az embereket.
Egy bizonyos vagyon felett újraelosztás kell, gátat kell szabni a profitéhségnek.
Ez a legnagyobb probléma, illetve a túlfogyasztás, pazarlás és hogy egyesek a semmivel milliárdok keresnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!