Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hány százalék érvénytelen...

Hány százalék érvénytelen szavazatnál kell megismételni egy választást? Vagy mi az eljárás ebben az esetben?

Figyelt kérdés
jún. 10. 10:49
 1/7 anonim ***** válasza:
37%
Ha több az érvénytelen szavazat mint a különbség , mindenféleképpen!
jún. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%
Ahogy én kivettem nincs semmi ilyen szabály, hogy ismételni kellene.
jún. 10. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
93%
A választást nem kell megismételni, mert egyfordulós volt.talán ha csalás merült volna fel akkor igen,de ilyen sem történt.
jún. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nincs ilyen szabály, nem kell.


"Ez azonban nem egészen így van. A magyar választási törvény nem rendelkezik arról, hogy bármilyen szoros eredmény esetén újra kellene számolni a leadott szavazatokat. Ha egy jelölt akár csak egyetlen egy szavazattal is nyert, akkor a választási bizottság kihirdeti az eredményt, nincs szükség újraszámlálásra.


Az eredmény ellen azonban lehet fellebbezni. Ahogy a TASZ összefoglalta:

újraszámlálásra csak akkor kerülhet sor - akkor viszont kötelező - ha a fellebbezés elbírálása a szavazatok újraszámlálása nélkül nem lehetséges."

[link]

jún. 10. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Csak mert vannak kistelepülések ahol 20+ százalék az érvénytelen szavazat. Ahol fideszes indult egyedül például.
jún. 10. 10:59
 6/7 anonim ***** válasza:
91%

6! (10:59)

Ez nem függ jelölő szervezettől; független jelölteknél is van ilyen, ha egyetlen jelöltként indulnak. Akik nem szeretnék őt, mivel nem tudnak másra szavazni, érvénytelenül szavaznak.

jún. 10. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 2*Sü ***** válasza:

2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról

/ [link] /


~ ~ ~ ~ ~ idézet ~ ~ ~ ~ ~

105. A választás eredménye elleni jogorvoslat

241. § (1) A szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntése ellen csak a választási bizottságnak a választási eredményt megállapító döntése elleni fellebbezéssel együtt van helye.

(2) A választási bizottságnak a választás eredményét megállapító döntése ellen

a) a szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntésének törvénysértő voltára, vagy

b) a szavazóköri eredmények összesítésére és a választási eredmény megállapítására vonatkozó szabályok megsértésére

hivatkozással lehet fellebbezést benyújtani.

(3) Ha a (2) bekezdés a) pontja alapján benyújtott fellebbezés elbírálása csak a szavazatok újraszámlálása útján lehetséges, a fellebbezést elbíráló választási bizottság, illetve a bírósági felülvizsgálati kérelmet elbíráló bíróság köteles a szavazatokat újraszámlálni. A szavazatok újraszámlálása esetén a fellebbezés, illetve a bírósági felülvizsgálati kérelem elbírálására rendelkezésre álló határidő hat napra nő, és a választási bizottság vagy a bíróság a választási irodák tagjainak közreműködését igénybe veheti.

~ ~ ~ ~ ~ idézet vége ~ ~ ~ ~ ~


Magyarán az érvénytelen szavazatok magas száma önmagában nem ok az újraszámlálásra. Amúgy az érvénytelen szavazatok magas aránya nem túl meglepő, ha egy párt amúgy érvénytelen szavazásra szólít fel (mint pl. ahogy ha jól emlékszem a MKKP tette a 2022-es népszavazásnál), vagy ilyesmit sugall (pl. mikor Magyar Péter kijelentette, hogy a főpolgármester választáson érvénytelen szavazatot fog leadni).


Az érvénytelen szavazatok maximum akkor adnak okot újraszámlálásra, ha az vélelmezhetően valamilyen konkrét választási szabály megsértéséből fakad.


~ ~ ~


> Csak mert vannak kistelepülések ahol 20+ százalék az érvénytelen szavazat.


Akkor annyi. Ez önmagában nem ok az újrszámlálásra.


> Ahol fideszes indult egyedül például.


Ott jobb híján egy ellenzéki, ha el is megy szavazni, maximum érvénytelen szavazattal tudja jelezni, hogy amúgy érdekli a politika, van hajlandósága választani, de nincs a szavazólapon olyan jelölt, akire szívesen adná a voksát. Ez érthető persze. Ahogy az is érthető lenne, ha egy kormánypárti szavazó szavazna érvénytelenül ott, ahol csak ellenzéki jelöltek vannak. De ez még nem ok az újraszámlálásra, mert ha nincs szabálysértésre utaló nyom, akkor nagy valószínűséggel az újraszámlálás után is kb. ugyanaz az eredmény jönne ki.


Ha amúgy egy jelölt van, akkor értelme sincs sok az újraszámlálásnak, hiszen nincs érvényességi küszöb. Ha egy 100 000 fős településen indul egy főpolgármester jelölt, és 1 szavazat érkezik rá, a többi 99 999 érvénytelen vagy 99 999 ember nem megy el szavazni – vagy valahol a kettő között van az eredmény –, akkor is a legtöbb szavazatot kapott jelölt nyer, jelen esetben, mivel nincs másik jelölt, az egyetlen jelölt akár egyetlen szavazattal is.


(Azt nem tudom, hogy mi van akkor, ha az egyetlen jelölt 0 szavazatot kapna, de az eléggé abszurd lenne, hiszen a jelölt maga is szavaz, ehhez az kellene, hogy ő saját maga sem szavaz önmagára.)

jún. 10. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!