Magyarországon hagyományos értelemben véve ki tekinthető baloldalinak és ki jobboldalinak?
A baloldal lényege, hogy a munkavállaló érdekeit képviselik a tőkével szemben, nagyobb mértékű állami szerepvállalás, szigorúbb szabályozások, magasabb adók, cserébe színvonalas közszolgáltatások, jóléti társadalmat akarnak, ahol bárki tanulhat, bárkit ellát az egészségügy az anyagi helyzetétől függetlenül.
A jobboldal a tőkét képviseli, kisebb állami szerepvállalásban, éjjeliőr államban hisz, alacsony adók, viszont a közszolgáltatások hiánya, fizetős oktatás és egészségügy, erősebb kutya .... elv.
Puzsérék szerint Magyarországon nincs baloldal, mert a baloldalhoz sorolt pártok, MSZP, DK is a tőke érdekeit képviselik.
Magyarországon nincs jobb és baloldal. Van a Fidesz és van az ellenzék.
Amúgy az sem igaz, hogy ezek a pártok a tőke érdekeit képviselik. A legtöbb politikus magyarországon jelenleg csak a saját érdekeit képviseli:)
Puzsér próbál egy akadémikusabb definíciót használni, ami önmagában nem lenne baj, de a közbeszédben teljesen mást jelent a jobb-bal.
Ennyi erővel mondhatom azt is, hogy a "baloldal" az kifejezetten az anti-kapitalistákat jellemzi, hisz aki kapitalista, az mindenképpen a tőke érdekeit képviseli. De semmi értelme ilyen definíciókat használni, ha az átlagember szerint hülyeségeket beszélek.
Ez egy etimológiai és politikai-filozófiai kérdés, amit nagyon nehéz definitíven megválaszolni.
Van aki szerint a progresszív-konzervatív ellentétet jelöli , mások szerint a kapitalizmus-anti kapitalizmus ellentétet, megint mások szerint az állam-privatizáció ellentétet.
Az eredeti jelentése sem kőbe vésett, a francia forradalom alatt alakult ki. Annó kb a monarchia vs liberalizmus ellentétét jelölte. Liberalizmus alatt a klasszikus laissez-faire rendszert értve.
Igen, van. Hogy tudjam, melyik pártot érdemes támogatni.
A szociáldemokratákat, kapitalizmust kritizáló pártokat, a szakszervezeteket és a munkavállalókat támogató pártokat tekintik hagyományosan baloldalinak.
>Igen, van. Hogy tudjam, melyik pártot érdemes támogatni.
Akkor figyeld a programjaikat. Azok mindent elmondanak, amit tudnod kell. Egyébként nem feltétlenül érdemes ideológiai vonalon szavazni. Ha így tettem volna, a Momentum kapja az EP szavazatom, ami elveszik a semmibe, hisz elég messze voltak az 5%-tól.
Vannak érvek és ellenérvek, ezt neked kell eldönteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!