Egyetértesz Magyar Péter kijelentésével, hogy a hazai zöldség és gyümölcs ÁFÁját 5% vagy az alá kell csökkenteni a 27%-ról?
Egyetértesz Magyar Péter kijelentésével, hogy a hazai zöldség és gyümölcs ÁFÁját 5% vagy az alá kell csökkenteni a 27%-ról?
-A magyar zöldség és gyümölcstermesztés volumene évről- évre csökken. Ez bemutató annak, hogy a termelők a magas Áfafizetést már nem bírják haszonnal kínozni a termékükből. A magas áfa még jobban ösztönzi át adócsaló importőröket a behozatala.
-Több külföldi termék pl. Lengyel alma, lengyel/francia burgonya a magyar területcsökkenést idézi elő. 10 év alatt több mint a fele termelőt/termésterületez kirekesztve a magyar piacokra.
- Sokak szerint az áfacsökkentést a kereskedők benyelnék, nem lenne látszata. Pedig termelői piacon igen is lenne látszata.
Sőt pl. Lengyelországban is olcsóbbak a kisebb áfájú zöldség-gyümölcs termékek.
a legjobb az lenne ha mindennek levinnék az ÁFA-ját 5%-ra.
Csak akkor meg máshol kell befizetned adóban azt a pénzt amit így elengenek az államkasszából.
Azért maradt meg a 27%-os ÁFA, mert mellette a jövedelemadó meg csak 15%. A jövedelmét könnyen el tudja titkolni aki akarja, de az ÁFA-t eleve levonják a boltban amikor vásárol.
Nem az a baj ha az adók magasak. A svédeknél extrém magasan adóztatják a jövedelmeket is és még az ÁFA is 25%. Mégis ott volt évtizedeken át a legmagasabb az emberek elégedettsége, mert cserébe az állam nekik megfelelő szolgáltatásokat nyújtott és éppen elég maradt a zsebükben a jövedelmükből így is.
Az ÁFA csökkentését a piac gyorsan bedarálja és pár hónap után pont annyit fizetsz mint az ÁFA csökkentés előtt. Az csak a gazdaság fehérítésére és a magyar gazdaság előnybe helyezésére jó egyes ágazatokban. Sajnos a zöldséget, gyümölcsöt többnyire feldolgozatlanul hozzák be az országba és adják el, szemben a tejtermékekkel, húsokkal, így az ÁFA csökkentésével is azok járnának jobban akik kintről hozzák be. A húsoknál előnyt jelent a magyar termelőknek az alacsonyabb ÁFA a nyers húson, mert a feldolgozóiparban a szállítási költség alacsonyabb belföldről venni, az árban meg versenyképesek lettek. A gyümölcsöknél kisebb a feldolgozóipar.
De persze lehet róla beszélni és idővel ezt a két csoportot is be lehet az 5%-os körbe tenni.
2. Jó de most nem az 5% zöldség meg a gyümölcs miatt kéne emelni 15%-ról feljebb a jövedelemadót.
Ne keverjük ide a mindennek 5%-ot, nem is az volt a kérdés és elferdíti azt.
Mint alapvető társadalmi jog is lehetne az olcsóbb élelmiszerhez való jog. Nem inkább tegyük rá európa legmagasabb adóját, arra az élelmiszerre, amihez a szegények is viszonylag olcsón hozzájuthatnának.
És mi van, ha a piac nem darálná be? Termelői piacon igenis lenne látszata.
Sőt a későbbiekbe is lenne pozitív hozadéka. Nagyobb termelési kedv. Kis adó miatt lehet többet termelni, többet eladni. Ergó biztosítottuk a hazai ellátást. A termelőt és a fogyasztót nem nyomtuk agyon Áfaterhekkel.
Hát nem ez lenne egy igazi Nemzeti kormány célja?!
3. A lengyel, német 5%-os versenyelőnnyel lennénk csak egy szintben még így is.
Csak, hogy lásd a zöldségekre és gyümölcsökre vonatkozó áfa mértéke egyes EU országokban:
#6 Szóval nem sikerült megértened amit leírtam.
A költségvetés bevétele most X forint. Ha egy adót csökkentesz - olyat ami ilyen sok bevételt jelent, mint ez - akkor az X forintból ennyivel kevesebb lesz a költségvetésben. Az hiányozni fog és kell a pénz máshonnan. Ha nem ÁFA-ból, akkor más adóból kell beszedni PÉLDÁUL a jövedelemadót kell emelni.
"Mint alapvető társadalmi jog is lehetne az olcsóbb élelmiszerhez való jog."
Nincs ilyen társadalmi jog, nem kommunizmusban élsz. Ráadásul - ahogy ezt is leírtam - az ÁFA csökkentése nem hoz alacsonyabb árakat. Láthattad ezt 2010 előtt is amikor gyurcsányék csökkentették az ÁFA-t, 2010 után is amikor Orbánék tettek egy rakat élelmiszert az 5%-os csoportba. Fél évvel később már majdnem ugyanannyiba kerültek, mint előtte, csak a költségvetésbe ment belőle kevesebb adó. Az ÁFA csökkentéstől nem lesznek alacsonyabbak az árak - ez tapasztalat.
A németek is csökkentették nemrég egy időre az üzemanyagok adóját a magas árak miatt, aztán pár hét után már az újságjaik is megírták, hogy az árakat ez nem zavarta, már magasabb volt az üzemanyag ára, mint az adócsökkentés előtt.
"Az árkedvezmény a német Szabaddemokrata Párt (FDP) ötlete volt válaszként az energiaárak hirtelen, radikális növekedésére. A literenként 35 centig terjedő adókedvezmény azonban nem jutott el a fogyasztókhoz, ugyanis az olajipari vállalatok lenyelték az állami pénzt − írta meg a Spiegel. "
"Nem kell versenyelőnyt adni a hazai termékeknek, ez nem a probléma megoldása"
Szerintem ez sokkal inkabb a jelenlegi hatrany kompenzalasa lenne, mintsem versenyelony biztositasa. Sok kulfoldi orszagban az allam tamogatja a kulonbozo szereploket kulonbozo mertekben, mikor mire van nagyobb szuksege az orszagnak. Gyakran olyan kulfoldrol erkezo portekat talalsz a magyar piacon, amelyek jelentos allami tamogatasban reszesultek a termelo orszagban, ezert olcsobbak. Ezt kompenzalhatna az afa csokkentese ezen termekeken.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!