Kádár Jánosnak (és rendszerének) egykori és mai hívei tudták/tudják, hogy az akkori magas életszínvonal jórészt a külföldről felvett tömeges hiteleknek volt köszönhető?
nem és nem is igaz.
egyrészt azokat a hiteleket már réges-régen visszafizettük, másrészt azért vettünk fel tömeges hiteleket, mert nekünk adtak, a többieknek meg nem nagyon, így mi vettük fel nekik. harmadrészt az akkori jólét elsősorban a Kádár rendszernek köszönhető, pl. a 86-o reformoknak.
Kádárék alapvetően jól csinálták a dolgot, simán elketyegett volna még 20-30 évig a rendszer és jórészt ennek köszönhetők a mai problémák.
Nem, mert nem volt magas életszinvonal, csak a nyugati csillogást láttuk, egyesek a szovjet szegénységet is (erről kusshadni kellett).
Felvett (1974-től ment KELETRE) SZÓVAL BELSŐ HITELT ÉLTÜK FEL, ezt nem is tufjuk pótólni MA SE.
#2: "egyrészt azokat a hiteleket már réges-régen visszafizettük"
Igen, aztán Antall magyarkodott egyet és visszautasította az államadósság elengedést és a Marshall segélyt, mert abból nem lehetett volna olyan könnyedén lopni, mint később az EU-s pénzekből.
Utána Horn alatt volt minden dínom-dánom, 65 év felett ingyen utazás (egyetlen országként az EU-ban, hiszen nekünk jól megy) meg osztogatás, aztán akkora deficitbe került az ország, hogy Bokros Lajosnak kellett rendet tenni, volt is taxis blokád meg tüntetések és bukott is a kormány. De addigra ami szerződés megköttetett, az megköttetett, rengeteg magyar cég (Tungsram, Salgglas stb.) el lett herdálva fillérekért külföldnek.
Valóban versenyképtelenek voltak (hiszen 40 év tervgazdasága jó nagy lemaradást eredményezett) és valóban olyan pénzeket kellett volna rájuk költeni, ami még hitelből se volt megoldható, de a szerződések átjátszották a ravaszabb, trükkösebb nyugati befektetők kezére ezeket. Utána már késő bánat volt.
Orbán első kormányzása alatt elszámította magát, meg is lett az eredménye, a nép memóriája rövid volt, újra az osztogatásra és az ingyen pénzre szavaztak Medgyessyvel.
98 és 2002 között valamelyest konszolidálódott a költségvetés, ezért Medgyessy 100 napos programja alatt államcsőd nem lett, de párton belül le kellett őt cserélni, jött Gyurcsány. Ő valójában nem csinált igazán semmit, egy súlytalan senki lett volna, csak ne jött volna a 2008-as válság. Akkor ott álltunk letolt gatyával és Bajnainak meg az IMF-nek kellett rendet tenni, hogy elkerüljük az államcsődöt.
Mivel a megszorításokat nem szereti a nép, ez a kormány is bukott, jött vissza Orbán, ő viszont tanult a múltból. Gyorsan behúzta az akkor a válság miatt csődközelben lévő Manyup pénzeket és konszolidálta a költségvetést, utána pedig a kétharmaddal körülbástyázta a rendszert.
Nem kormányoztak tökéletesen, de az sem mondható, hogy feltétlenül rosszul csinálnák. Osztogatnak, rengeteg a jóléti kiadás, ez tartja életben a rendszert, ez tüzeli a szavazók kétharmadát, hogy újra és újra szavazzanak.
Pedig válságokat mi is megéltünk, jött a covid, amihez fogható nem nagyon volt a spanyol nátha óta, 1,5 év teljes lezárás, repülőgépstop, stb.
Alig lábaltunk ki belőle, jött egy háború a szomszédban, ami valójában nagyhatalmak (USA-Oroszország, illetve nyugat és kelet) proxyháborúja, csak éppen rossz helyen vagyunk a térképen, így a szankciók és a kiesett termelés minket elég keményen sújtanak.
Ahelyett, hogy megoldódott volna, folyamatosan megy az olaj a tűzre, kívülállóként mindenki nagyon okos, hogy kinek mit kéne meg hogyan kéne, megy a propaganda MINDKÉT OLDALRÓL.
És erre jött még a Közel-Kelet vs. Izrael konfliktus is. Meg ott van küszöbön a két Korea közötti feszültség és a Kína-Tajvan tengely, de másfelé is vannak zavargások.
Azt kéne megérteni, hogy van egy természeti törvény, hogy "erősebb kutya..." nem kéne beleszólni a nagyok dolgába. Sem úgy összességében MÁSOK dolgába, mert hiába vagy erősebb a csivavától, ha a harapása elfertőződik és meghalsz végül te is, vagy kevésbé tudsz harcolni, amikor minden erődre szükséged lenne.
Tolnánk a pénzt és a haditechnikát olyanoknak, akik még csak nem is hozzánk tartoznak sem papíron, de kulturálisan meg pláne. Őszintén önmagunknak ne hazudjunk, a háború kirobbanása a zászlózgatósdi előtt ha sétált vagy ült mellettünk két ember és beszélgettek vagy vodkáztak, 10-ből 9 embernek fogalma sem volt arról, hogy oroszul vagy ukránul karattyolnak, ahogy az említett egymás lövöldözését leszámítva messze nincs olyan éles ellentét a CIVIL LAKOSSÁG körében egymás között, mint pl.
- a négerek és az amerikaiak/franciák között
- a cigányok és a magyarok között
- a muszlim bevándorlók és a bármely európai helyi lakosság között
Ezeket mégis évtizedek óta erőszakkal is próbáljuk közelíteni egymáshoz, míg a kb. eltérő dialektust kivéve nagyjából egy nyelvet beszélő orosz meg ukrán lakosságot, akiket a Föld bolygó 190 akárhány országából legalább 150 meg se tudna különböztetni egymástól zászlócska nélkül meg úgy tüzeljük, mintha valami emberiség egészét érintő jelentőségű lenne az ügy, hogy most milyen közigazgatási határok vannak.
Eközben Ausztrália partjainál lévő (tehát tök közel van végül is Franciaországhoz) Új-Kaledónia, akinek melanéz lakossága van (szőkehajú négerek, keressetek rá nyugodtan) követeli a függetlenségét, merthogy FRANCIA GYARMAT.
Franciaország mégsem engedi és minden eszközzel megnehezíti, hogy önállóak és függetlenek lehessenek.
Itt valahogy mégsem látom azt a társadalmi egységet, azt a felvonulást, amit az orosz-ukrán konfliktus esetén. Vagy akár az izraeli-palesztin konfliktus esetén (hogy ne lehessen arra fogni, hogy azért, mert itt van a szomszédban).
De alapvetően a kérdésre visszatérve jelenleg olyan geopolitikai konfliktusok vannak, amit MINDEN Európai ország megérez a bőrén.
Csak az nem mindegy, hogy mekkora mértékről zuhansz le.
Mert ha el kell halasztanod egy év múlva a Rolls Royce lecserélését, kevésbé fáj, mintha azok az élelmiszerek drágulnak 50%-ot, amikre eddig is a fizetésed 30%-a elment, most meg már emelések ellenére is a fele arra megy.
De ezért pont az a réteg a hibás, aki úgy gondolja, hogy MÉG EZ IS KEVÉS AMIT JELENLEG VISSZAOSZT A KORMÁNY (persze adót ne emeljen, mert az is sok már).
NINCS PÉNZTERMŐ FA!!! NINCS!!!
Na, ezek a posztkádári emberek teszik ki a DK és az Összefogás szavazóinak nagy részét, akik még Orbánnal is elégedetlenek.
És nem az a baj, ha valaki elégedetlen vele vagy nem szimpatikus neki. A baj az, amikor OLYASMI MIATT BÍRÁLJÁK, hogy miért nem adott MÉG TÖBBET illetve miért nem támogat MÉG TÖBB TÁRSADALMI CSOPORTOT.
Mert így még több lenne az államháztartási deficit. Szóval amíg ez a nézet uralkodik, addig azt kell mondanom, ez a kisebbik rossz. Egy kormányváltás államcsőd közeli helyzetbe hozná az országot.
A szorult anyagi helyzet meg olyasmikre is ráveszi az embert, amire nem akarja, az EU és az USA tőkéje készen állna, hogy megmentsen minket... "valamiért cserébe".
Így kezdődött az első és a második világháború is, amikbe belesodródtunk.
8:
Antallnak nem ajánlották fel az államadósság elengedését, ez csak egy urban legend, "Marshall segélyről" szó sem volt, EU belépés meg akkor még nagyon messze volt.
A Bokros csomag 1995-ben volt, nem csináltak előtte Hornék dínom-dánomot, hanem már eleve rossz költségvetési helyzetben vették át a kormányzást, ami hibát elkövettek, hogy a megszorításokba nem kezdtek az önkormányzati választások előtt, így közel 1 évet csúszott. Nem költekeztek túl, a 65 éven felüliek ingyenes utazását (sajnos történelmi hiba volt, amit azóta se mer senki visszavonni) pedig 97-ben vezették be.
A taxisblokád meg nem a Horn kormány alatt volt, hanem az Antall kormány alatt. Azok a szocialista vállalatok pedig fenntarthatatlanul működtek, ezért privatizálták őket, nyilván rengeteg visszásság volt, de jó megoldás 40 évig hatékonytalanul épített szocialita gazdaság után nem volt jó megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!