A szakértői kormányzás, amely során a döntéshozatalt és a kormányzati irányítást szakértőkre, technokratákra bízzák, számos vitás pontot és problémát vet fel:
1. Demokratikus Legitimitás Hiánya: A szakértői kormányok általában nem választott testületek, így hiányozhat belőlük a közvetlen demokratikus legitimáció. Ez felveti a kérdést, hogy mennyire képviselik a nép akaratát és érdekeit.
2. Szűkített Perspektíva: A szakértők gyakran specifikus szakterületek mély ismeretével rendelkeznek, de hiányozhat belőlük a szélesebb politikai, társadalmi vagy kulturális perspektíva. Ez korlátozhatja a döntéshozatal holisztikus megközelítését.
3. Elitizmus és Távolság a Közvéleménytől: A szakértők gyakran az elit részét képezik, ami távolságot teremthet köztük és az átlagpolgárok között. Ez a távolság nehezítheti, hogy a szakértők valóban megértsék és figyelembe vegyék a közvélemény aggályait és igényeit.
4. Transzparencia és Számonkérhetőség Hiánya: Szakértői kormányok esetében előfordulhat, hogy a döntéshozatal folyamata kevésbé átlátható, és a döntéshozók kevésbé vonhatók felelősségre, mint a választott politikusok.
5. Politikai és Gazdasági Érdekek Befolyása: Mivel a szakértők is emberek, ők is hajlamosak lehetnek különböző politikai, gazdasági vagy egyéni érdekek befolyására, ami torzíthatja a döntéshozatalt.
6. Innováció és Adaptáció Korlátozottsága: A szakértők hajlamosak lehetnek a már bevált módszerek alkalmazására, és kevésbé nyitottak az innovációra vagy az új megközelítésekre, ami lassíthatja a változásokhoz való alkalmazkodást.
Bár a szakértői kormányzás biztosíthatja a magas szintű szakmai hozzáértést, ezek a potenciális hátrányok megnehezítik, hogy teljes mértékben helyettesítse a demokratikus rendszert, ahol a népképviselet és a közvetlen választások játszanak kulcsszerepet.
Nézd meg a Bajnai időszakot: rendbetett/fenntartotta az országot abban a nehéz időszakban.
És ezért kell hallgatnia állandóan, hogy a "libás": Nem sok logika van ebben.
Mert nem értik, amit egy szakértő mond. Viszont vannak pártok, akik nagyon szívesen leszállítják az üzeneteket az átlag vagy az alatti szintre, lsd. Soros, Brüsszel, Gyurcsány.
Ma az átlagemberek jó része, nem tudná értelmezni, hogy mondjuk két szakmai álláspont között melyik a jobb és miért.
egyrészt a szakértői kormány autoriter.
gondolj bele. "deklaráltan én vagyok a szakértő, én tudom, mit kell csinálni és mivel kormány tagja vagyok azt kell csinálni, amit én mondok" mi lehet ennél autoriterebb?
másrészt a szakértői kormány emlegetése (itt Magyarországon mindenképpen, de egyébként is) populizmus.
mit jelent a populizmus? azt mondod az embereknek, amit hallani akarnak.
mit mondasz azzal, hogy szakértői kormány? azt mondod, hogy legyenek olyan emberek, akik értenek hozzá, majd ők megoldják a problémákat. a nagy és okos kormány megoldja fogja oldani a problémáidat. ezt akarják hallani az emberek? itt mindenképpen, de egyébként máshol is. ez populizmus.
harmadrészt van egy nagyon lényeges technikai probléma is.
mit tud egy szakértő?
a szakértő azt tudja, hogy elmondod neki a problémádat és ő kínál egy megoldást. ha igazán jó szakértő, akkor több megoldást is kínál és el tudja mondani, hogy az egyes megoldásoknak milyen előnyei és hátrányai vannak. aztán te döntesz, hogy melyiket választod.
de egy szakértői kormány esetében ki dönti el, hogy egyáltalán mik a problémák, hogy ezek közül melyik mennyire fontos, hogy a lehetséges megoldások közül melyiket válasszuk? a szakértő? milyen szakértő az, aki erre képes? csak nem egy politikus? akkor milyen szakértői kormányról beszélgetünk?
#6
"mit jelent a populizmus? azt mondod az embereknek, amit hallani akarnak."
Mondjuk ez pont nem igaz egy szakértői kormány esetén. Leegyszerűsítve, egy szakértői kormány azt teszi, ami az ország érdeke és nem azt, amit az emberek jónak gondolnak, így a kormány nézetei ütköznek a választók nézeteivel, ami miatt nem populizmus.
Most ez nyilván nem politikai példa, de jól szemlélteti, hogy miről van szó. Az emberek jelentős része nézte a Mónika-show-t és élvezte, viszont egy szakértői kormány nem ezt adná a tv-ben, akármekkora igény van rá, mivel kulturálisan lealacsonyítja az embereket, aminek hosszútávon elég komoly hatásai vannak.
"Mondjuk ez pont nem igaz egy szakértői kormány esetén."
de igaz. Magyarországon mindenképpen, mert idehaza arra van igény, hogy a nagy és jóságos, mindentudó állambácsi majd jó megoldja a problémákat.
ezzel nyert anno a Fidesz, azóta is ezt csinálják és a teljes ellenzéki előválasztás erről szólt.
"Leegyszerűsítve, egy szakértői kormány azt teszi, ami az ország érdeke és nem azt, amit az emberek jónak gondolnak, így a kormány nézetei ütköznek a választók nézeteivel, ami miatt nem populizmus."
emiatt autoriter. köszönöm, hogy egyetértesz velem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!