Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Beváltak-e a magyaraországi...

Beváltak-e a magyaraországi választási szabályok? Ha 100% listás szavazás lenne (mint az EU választáson, vagy mint Szlovákiában), akkor az eredmény arányos lenne a népszerűséggel. Stb.

Figyelt kérdés

#népképviselet #választási_rendszer #országgyűlési_választások
2024. ápr. 6. 22:09
A kérdező szavazást indított:
Igen, szerintem jók a jelenlegi szabályok.
Jobb lenne a jelenlegi szabályokon módosítani.
6 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
75%
Tökmindegy a NER után úgyis új alkotmány kell.
2024. ápr. 6. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A körzetek használata mellett érvelő szerint némi aránytalanság jót tesz a kormányzóképességnek, mert ha a koalíciókényszer miatt kompromisszumokat kötnek a pártok, akkor a szükséges de népszerűtlen intézkedésekre nem kerül sor. Én úgy látom, hogy ezekre nem került sor így sem (pl. MANYUP-ok megszüntetése jól jött a költségvetés rendbehozatalához, de nem találtak ki helyette semmit). A másik érv, hogy így a választókörzet problémáit az Országgyűlés elé tudják hozni. Úgy látom, hogy mondjuk az akkumulátorgyárak ügyében csak a polgármesterek mernek egy picit nemtetszést nyilvánítani, az országgyűlési képviselőket köti a frakciófegyelem, mintha nem is volna körzetük.


A választás egyfordulósítása meg ugyan anyagileg kedvezőbb, de nincs mód a másodlagos preferencia kifejezésére. Egyfordulósban is meg lehetne azt csinálni, hogy mindenkinek másfél szavazata lenne, de a felet nem adhatja ugyanarra, mint az egészet.


A "parlamenti küszöböt" pedig szerintem a természetesnél (mármint egy egész képviselőnek össze kell jönni) fejlebb vinni a pártstruktúra megmerevedését eredményezi, ami a mostani pártoknak jó, az prszágnak már nem biztos.

2024. ápr. 6. 22:24
 3/5 A kérdező kommentje:

Az arányos rendszer elleni érv pedig a mostani rendszer, ahol nincsenek fékek és ellensúlyok, ügyészség, média, alkotmánybíróság, egyetemi kuratóriumok, gazdasági elit mind fideszes. Sokan ezt a Fidesz romlottságával magyarázzák, de nincsen rá semmi garancia, hogy ha átbillen a dolog, akkor a második 2/3 után ne létezhetne ugyanez a kontrollnélküliség más párt színeiben.

Az ideális pedig az lenne, ha a rendszer nem csak makulátlan lelkű, "a hős, ki csak népének élt" típusú emberekkel működne jól, hanem közönséges önző és haszonleső politikusokkal, akik a riválisaikat folyton lebuktatva biztosítanák, hogy azért alapvetően jól működjenek a dolgok.

2024. ápr. 7. 00:11
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező, mindegy milyen lenne a választási rendszer, azzal a szavazataránnyal mindenképpen fidesz kormány lenne.

A választási rendszerek minden demokratikus országban eltérnek. Éppen úgy teljesen demokratikus a brit egyéni mandátumos rendszer, mint a két fordulós francia rendszer, ahol szintén csak egyéni jelöltek vannak.

A 2018-as hiszti után ezt már mások mis megnézték, itt elolvashatod:

[link]

Most is vannak fékek és egyensúlyok, most is működik minden - csak neked nem tetszik az eredménye, mert nem tudod megemészteni, hogy a választók többsége a fidesz-kdnp-t juttatta kormányra megint.

És nem, a nem szavazókat meg azokat akik nem az ellenzéki összefogásra szavaztak, azokat nem adhatod hozzá az ő szavazataikhoz, mintha mind a fidesz ellen szavaztak volna, mert a választás nem erről szól.

Ha ezt megtehetnéd akkor éppen így hozzá lehetne őket adni a fideszre szavazókhoz is és mondani, hogy az ellenzéki összefogás vagy korábban annak külön induló tagjaira még többen nem szavaztak, mint a fideszre.

Van egy olyan vegyes választási rendszerünk 34 éve, amiben az egyéni mandátumok döntenek, a pártlistás szavazás ennek kompenzációjára van. Ebben némi változás volt az egy fordulóra való átállás és hogy kevesebb a parlamenti képviselő, de a lényeg ugyanaz maradt. Az 1994-es mszp-szdsz 2/3-os többségéhez sem kellett a szavazatok 2/3-a, ahogy egy korábbi kormánynál sem kellett a szavazatok 50%-a.

Szerintem ideje lenne kifogások keresése helyett a választásra koncentrálni és több szavazót szerezni!

2024. ápr. 7. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

>Most is vannak fékek és egyensúlyok, most is működik minden

-Ez ugye csak vicc? Amikor az ellenzék a KÖZmédiában kap negyedórát, a kormánypárt meg négy évet? Amikor a korrupcióért elítélt polgármesternek nem kell börtönbe vonulnia, mert Áder kegyelemben részesíti (nem, nem rákos vagy ilyesmi, egyszerűen megesett rajta a szíve...)? Amikor csont nélkül adják az állami vagyont magánkézbe - pl. egyetemek modellváltása. Amikor a lehallgatási jegyzőkönyv kiszivárog, és nyilvánvalóvá válik, hogy "Tóni" legalább áttételesen érintett a dologban, akkor erre az a megoldás, hogy Rogán Tóni átveszi Pintértől a titkosszolgálatok felügyeletét. (Végül is az "akkor meghosszabbítjuk Bicskéig" elv már tesztelve lett, amikor az Ezüsthajós adócsaló Simicskát kinevezték az APEH elnökének :)


Ha néha fel lehet fedezni függetlenségre utaló nyomokat, pl. Matolcsy ellenvéleménye gazdasági ügyekben, akkor sem arról van szó, hogy Matolcsy egy konszenzuszos jelölt lett volna, és amiatt ellensúly. Hanem kinevezése után rájött, hogy a fiából multimilliomost tud csinálni, és kell neki valami különvélemény, hogy ha az "elvesztette közpénz jellegét" ügyek miatt bántani merik, akkor tudon azzal vádaskodni, hogy valójában a különvéleménye miatt bántják.


>csak neked nem tetszik az eredménye, mert nem tudod megemészteni, hogy a választók többsége a fidesz-kdnp-t juttatta kormányra megint.

-Nem, önmagában ezzel simán ki tudnék békülni, ha a választóknak lenne esélye okosodni, de hát nincs. A választók szinte egyhangú többsége Kádárt is hatalomban tartotta mindvégig. OK, többnyire csak egy jelölt volt, de lehetett volna érvénytelenül szavazni, kifejezni a rendszer elleni nemtetszést. Csak hát ilyen nem volt, szerettük Kádárt, jól működött a propaganda: [link]


Most is jól működik. Ha az embereknek lenne propagandától független szilárd akarata, akkor nem kéne Szuverenitásvédelmi Hivatal, mert hát "gyün a Soros, tolja a genderpropagandát, magyar embernek meg egyik fülén be, a másikon ki, tudja hová kell tenni az X-et, nem inog meg". De hát nem ez a helyzet. Az emberek egy része nagyon tudatlan - Ursula asszonyról például nem tudják, hogy többgyerekes kereszténydemokrata politikus, azt gondolják, hogy Soros híve, ráadásul Sorosnak is olyan véleményeket tulajdonítanak, amit ő sosem mondott csak a fidesz propaganda adta a szájába. Szóval sok ember erősen torzult valóságérzékelés mellett szavazott a fideszre, ez a torzult valóságérzékelés a propagandától van, és a közmédia-monopólium (+nemzeti konzultációk, óriásplakátok) elég arra, hogy meglegyen a kb. 50%-os támogatottság, ami 2/3-os "alkotmányozó" többséget eredményez.


Még egyszer: a propaganda nem csak a fidesz eszköze, ha fordulna a kocka, és a "Nyugati Fény"-hez hasonló DK-s propagandával menne a hülyítés, és így jönne létre kétszer kétharmad, és lenne DK-s minden, annak pont ennyire nem örülnék.

2024. ápr. 7. 22:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!