Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Anno 1989-90 ben az MszMP...

Anno 1989-90 ben az MszMP miért adta át önként a hatalmat ha övé volt az összes hatalmi ág és a média ? Nem tudták volna szimplán leverni az ellenzéket,börtönbe zárni őket?

Figyelt kérdés

Egy monopol helyzetben lévő párt és rendszer miért adta át az irányítást békés úton?

Hogy mehetett békésen át ez a folyamat?



márc. 27. 10:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
59%
Mert akkoriban még szabadság volt. Érvényesülhetett a népakarat. Ma már ilyesmi nem fordulhatna elő.
márc. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
60%
Az egyessel egyetértek. Ma már orbán reszket a hatalomért bunkósbottal sem lehet kiverni a székéből.
márc. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Kádár rendszer meg mindig erősebben irányított mint most a fidesz .

A gazdaság is állami volt plusz voltak erőszak szervezetek és nem volt eu .


De mégis valahogy békés úton engedték a szabad választást,nem verték le erőszakosan mikor erre lehetőségük is lett volna .

De miért?

márc. 27. 11:05
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

"Anno 1989-90 ben az MszMP miért adta át önként a hatalmat ha övé volt az összes hatalmi ág és a média ? Nem tudták volna szimplán leverni az ellenzéket,börtönbe zárni őket?"


Akkoriban a nép rendszerváltást akart ezt az akkori vezetés megengedte, azóta már sokan megbánták, azt hitték hogy Kádár Jánosnál nincs rosszabb vezető, aztán rádöbbentek hogy bizony van sokkal rosszab is mint amijen Kádár volt.

márc. 27. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
73%

"De miért?"


Azért mert az a kormány a nép akaratát tartotta szemelőtt.

márc. 27. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
83%
Mert még az MSZMP is demokratikusabb volt mint most a fidesz.
márc. 27. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Mai világban ezt nehéz elképzelni hogy békés úton egy diktatórikus ország csak úgy átadja a hatalmat katonai fenyegetés vagy polgári erőszak nélkül.

Miért is tenné?


De abban az időben békés úton meg lehetett oldani de érdekes hogy ezt hogyan.

márc. 27. 11:23
 8/11 hollófernyiges ***** válasza:
79%
Akkor már nyilvánvaló volt, hogy a szocialista rendszer megbukott és hogy meddig fajulhat el a helyzet, jól megmutatta Ceaucescu esete Romániában. Az MSZMP fejesei a lincselés és akasztás helyett inkább igyekeztek felszállni a vonatra és szociáldemokrata politikusokként megtartani a hatalmat. Először úgy tűnt hogy csúfosan megbuktak, az 1990-es választáson leszerepeltek, de hosszú távon kiderült hogy jól taktikáztak.
márc. 27. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
52%

Úristen! Ennyi hülyeséget!


Ha fogalamatok sincs a témáról, akkor ne válaszoljatok! Ne terjesszetek hülyeségeket!


Röviden:

A teljes szocialista blokk gazdaságilag becsődölt. Évtizeden át hitelből volt működtetve, de valódi gazdaság nélkül esély sem volt, hogy ezeket a hiteleket visszafizessük, visszafizessék.

Ezt fokozta a hidegháborúhoz kapcsolódó fegyverkezési verseny, ami szintén vitte a pénzt. Gorbacsov, a Szovjetúnió vezetője (a Szovjet Kommunista Párt vezetője, mivel akkoriban egypárt rendszer volt) rájött, hogy a korábbi kemény diktatúra nem tartható fent, mert el fogja őket sodorni a népharag.

Gorbacsov két reformja peresztrojka és glasznoszty néven futott. Előbbi gazdasági reform volt, ami nem igazán jött össze, utóbbi pedig egy kommunikációs reform volt.

Ezt követték nálunk is. Akik kapcsoltak és látták, hogy omladozik a rendszer, ők lettek a reformkommunisták és létrehozták az MSZMP-ből az MSZP-t. Nyílvánvaló volt, hogy a ruszkik nem fognak újabb 56-ot csinálni, de az is nyivánvaló volt, hogy ha pl. nálunk történik valami, akkor a cseheknél és lengyenelnél is azonnal ki fog robbanni. Sőt, valószínűleg átterjedt volna a Szovjetúnióra is. Éppen ezért nem akarák a ruszkik, hogy a szocialista blokkban forradalom legyen.


56-ben is kellett a ruszkik segítsége, hogy hatalomban maradhassanak. 1990-ben 9%-ot szereztek, a többi párt akkor mind rendszerváltó volt. (Legalább is annak hirdették magukat.) Tehát az emberek 91%-a változást akart. Ha ilyen elutasítottság mellett forradolom tör ki, azt nem tudták volna leverni. Hiába volt övék minden hatalmi ág, ha be kell vetni a hadsereg, akkor ilyen helyzetben nagy az esélye, hogy az ellenük fordul. Nem véletlen, hogy 1989. márcuis 15-én is hagyták aszázerzres tüntetést. 1986-ban még csak kb. 500 ember mert kimenni, őket pedig a rendőrök egy kis gumibotos hátmasszázzsal kényeztették.

márc. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Gál Gábor 2024 ***** válasza:

Egyfelől igazad van kérdező, egyáltalán nem lehettünk benne biztosak, hogy nem jönnek a szovjet tankok. Utólag könnyű okosnak lenni, de simán benne volt, hogy az ellenzékiek tarkónlövéssel egy árokban végzik. Ezért sem szép dolog, amikor lefitymálják a rendszerváltást.


Másfelől előző írta jól, annak volt köszönhető az átmenet, hogy az MSZMP megosztott volt és a reformkommunisták kerültek túlsúlyba a régi keményvonalasokkal szemben.

márc. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!