A fidesz kormány politikájának mely elemei miatt fejlődik lassabban az ország?
Innen vannak az adatok: [link]
Próbáltam egy kicsit jobban értelmezhető diagramot készíteni belőle:
A narancs színű vonal Magyarország, a vékony szaggatott vonalak a környező és hasonló történelmű országok, melyek korábban kb hasonló fejlettségűek is voltak. A kék vonal ez utóbbi országok átlaga. A 100 a mindenkori EU átlag a háztartások végső fogyasztásáról, vásárlóerőparitáson. Vagyis nagyjából az látható, hogy mennyire közelítik az egyes országok az EU életszínvonal átlagát.
Azért nem vagy csak lassan fejlődik az ország, mert "dicső nemzeti" kormányunk ugyanúgy a külföldnek szolgáltatja ki a gazdaságunkat, mint elődei 1990-től kezdve.
Kínaiak, németek, stb. fontosabbak neki, mint a régi jó hazai vállalatok (Ikarus, Orion, Videoton, Tungsram, Ganz, Csepel, stb.) megléte és fejlődése. Pedig ez utóbbiak azok, amelyeknél annakidején szívesen dolgozott a hazai munkaerő, ellátták a belső piacot, világszerte vitték hazánk jó hírnevét és valódi hasznot termeltek.
Ezeket meg kellett volna őrizni stratégiai jelentőségű vállalatokként, akár állami kézben, hogy megmaradjanak és továbbfejlődhessenek.
Mi jelenti a magyar gazdaságot ma? A MOL meg az OTP? Mit termelnek ezek?
Vagy az infláció mértéke? Netán Ping-pong bácsiék sarki kínai üzlete?
Röhej...
#11
Ja kb. akkor találták fel a "Magyarországon világhírű" kategóriát.
"Azt gondolod, csak Orbán a felelős egyszemélyben mindenért?"
A jómadarakat ki nevezte ki?
A fejlődés gátja az, hogy minden egyes közbeszerzést korlátozott számú és korlátozott kapacitású NER cégek nyernek el a piaci ár töbsszöröséért. Ezért nemcsak kevesebb beruházás, de lassabban és rosszabb minőségben is valósul meg mint a piaci alapon versenyeztetéssel történő kiválasztásnál. Az sem segít, hogy bizonyos beruházásokat eleve az adott NER cégre írnak ki, és ekkor valósulnak meg olyan projektek amelyeknek semmilyen haszna nincs például erdőmentes lombkoronasétány, vagy fél méteres kilátó, stb. Közben meg nem jut pénz olyan fejlesztésekre ami szükséges lenne, vagy azért nem valósul valami, mert nincs rá kapacitás a NER-en belül. Ezekre a visszásságokra már mindenki csak legyint, pedig lényegében mindenki találkozhat velük helyi szinten is és még a fideszen belül is tisztában vannak ennek az urambátyám rendszernek a hátrányaival, amikor egy önkormányzat azzal szembesül, hogy piaci résztvevő töredék árú és magasabb szintú ajánlatát kell visszautasítani a NER cég sokkal rosszabb ajánlatával szemben, mert leszólt valaki a pártközpontból.
Mondok egy példát is, a debeceni BMW gyár körüli infrastruktúra fejlesztése jó 5 éve tart NER cégek által, (Lölö és Garancsi), és még mindig nincs kész. A gyárhoz vezető meglévő vasútvonalat 5 év alatt se sikerült átépítenie Lölöéknek, fittyet hányva az utazóközönségre is. A BMW viszont egy török nagyvállalattal építteti fel a gyárát piaci alapon, ami pár év alatt fel fog épülni, már most majdnem kész van, és még ebben az évben megkezdik a próbaüzemet, pedig nagyságrendekkel nagyobb munkálatokról van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!