Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit csinált másképp a Fidesz,...

Mit csinált másképp a Fidesz, hogy le tudták törni a munkanélküliséget, amivel az MSZP nem tudott kezdeni semmit?

Figyelt kérdés

2024. márc. 3. 09:43
1 2 3 4 5
 11/45 anonim ***** válasza:
86%
Mármint a hivatalos munkanélkülíséget? Három hónapra csökkentette az időtartamát és be kell járni a központba, így nem sokan látszódnak a statisztikában.
2024. márc. 3. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/45 anonim ***** válasza:

#11

Ez egy hoax. Benne vannak a statisztikában a 3 hónaptól régebb óta munkanélküliek is.

[link]

2024. márc. 3. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/45 anonim ***** válasza:
25%

#9

"Ez azt jelenti, hogy rengetegen mennek nyugdíjba, tehát sok állás felszabadul, amelyre kevés fiatal érkezik"

Ez nem magyarázza meg, hogy 2010 környékén csupán 3,8 millió munkahely volt, jelenleg meg 4,6 millió. A nyugdíjba vonuló öregek fejenként két, vagy három munkahelyet hagytak maguk után?

2024. márc. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/45 anonim ***** válasza:
83%
Más a statisztika, például az sem munkanélküli, aki 1-2 alkalommal kap 4 órás helyettesítő munkát. Közmunka, meg hasonló trükkök, hogy lám mindenki dolgozik aki akar. Természetesen vannak az országnak olyan területei, ahol lehet találni munkát. Járok olyan helyeken, ahol esélytelen.
2024. márc. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/45 anonim ***** válasza:
13%

Például nem voltak tévképzeteik, mint az előttem írogatóknak, hanem a valóságot nézték.

A ballibek gazdaságfilozófiája a régi: szedj be minél több adót a kisemberektől, add el ami állami tulajdon és osztogass segélyeket, hogy rád szavazzanak, majd tegyél zsebre minél többet, mert a következő ciklusban úgy sem te leszel kormányon. Vegyél fel hitelt és vedd vissza amit korábban osztogattál ha mégis nyersz, mert egyébként csődbe megy az ország.

A fideszes gazdaságpolitika a beruházásokról szól. Legyen több munkahely, legyen több cég az országban és fektessünk pénzt abba ahol az emberek a pénzüket el tudják majd költeni.

Ha megnézed az 1994-1998 és 1998-2002 közötti 4-4 évet, egyértelműen látszik, hogy ez volt a Bokros csomag meg az utána következők lényege. 1998 után elkezdtek támogatásokat adni a vállalkozásoknak, embereknek, hogy beindulhasson először az építőipar, ami húzóágazat (fürdők építése országosan, útépítések, saját lakásépítésekhez adott támogatások, alacsony kamatú hitel). Amikor megindul a gazdaság, többen dolgoznak, akkor több az adóbevétel. Ebből béremelések vannak és az állam akkor durván emelte a minimálbért, az meg vitte a többit. A magasabb bérből több az adó, több a járulék és többet tudnak költeni - pörög a gazdaság.

1998-ig 4 év alatt nőtt a minimálbér 10500Ft-ról 19500Ft-ra, 85%-kal, miközben az infláció 20-30% volt évente. 1998-2002 között nőtt 50000Ft-ra, vagyis 4 év alatt 150%-t emeltek rajta, az infláció évente 10% alatt volt.A jövedelem növekedése miatt többet tudtak vásárolni, többet költöttek szórakozásra, ez munkahelyeket teremtett, az béreket jelentett és újabb elkölthető pénzeket, újabb adóbevételeket.

A fideszes gazdaságpolitika akkor is meg most is az, hogy fel kell pörgetni a gazdaságot először állami beruházásokkal (2010 után stadionépítések, kórházépítés, útépítések, ismét lakásépítések), több munkahely kell (2010 óta közel 1 millióval többen dolgoznak legálisan) és így több lesz az adóbevétel is amiből lehet folytatni.

Mivel tapasztalat, hogy nálunk a jövedelmeket eltitkolják, más országba viszik ha adózni kell belőle jelentősen, ezért a jövedelemadókat, a vállalkozások adóját lecsökkentették, az ÁFA viszont maradt magas, vagyis az alacsony adójú jövedelemből amikor vásárolunk, akkor fizetünk több adót. Az eredménye meg is van, ma az SZJA egykulcsos és ez alacsonyabb mint korábban a legalacsonyabb kulcs volt, mégis több belőle az adóbevétel. Ugyanakkor az ÁFA magas, 27%, kivéve az alapvető élelmiszereket, gyógyszereket és pár szolgáltatást amire a legszegényebbek a legtöbbet költik, meg alacsony a rezsiköltsége a háztartásoknak - így az emberek életszínvonala jelentősen tudott emelkedni.

Közben a támogatásoknál is változtattak, nem az kap támogatást aki keveset keres, hanem aki másokat is eltart a jövedelméből = családi adózás.

1998 óta vannak mindenféle kedvező pénzügyi lehetőségek a vállalkozásoknak, Széchenyi programtól a sok pályázati lehetőségen át, így olcsóbban tudnak pénzhez jutni a beruházásaikhoz, a működésük költségeinek folyamatos fedezetéhez.

Akik ilyen butaságokkal jönnek, mint az első pár kommentelő azoknak fogalma sincsen arról mi történt, csak nem értik, kitalálnak hozzá valamit ami tőlük telik. A statisztikákat az Eurostat alapján készítik, már az első Orbán kormány alatt ez az európai statisztikai hivatal szabta meg a szabályokat, hisz így összehasonlíthatóak az országok. Ha itt nem jó a statisztika akkor más országokban sem amikre hivatkoznának hogy bezzeg... A közmunka program pedig nem fideszes találmány, az volt korábban is, csak megváltoztatták 2010 után a rendszerét. Eleinte nagyon sok közmunkás volt, hiszen kevés volt a munkahely, de pár év alatt ez visszaállt a korábbi szintre és ma már alig van közmunkás, el tudtak helyezkedni a rendes munkaerő piacon.

2024. márc. 3. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/45 anonim ***** válasza:
26%
#14 Pontosan ugyanígy számított munkanélkülinek 25 éve is valaki mint most.
2024. márc. 3. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/45 anonim ***** válasza:
16%

#14

"Más a statisztika, például az sem munkanélküli, aki 1-2 alkalommal kap 4 órás helyettesítő munkát."

Miből gondolod, hogy ez az MSZP idején nem volt így?

2024. márc. 3. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 anonim ***** válasza:
67%

Leszögezem, hogy az azelőtti időszakokhoz képest kétségtelenül jobb a mostani, de szerintem eléggé felemás ez a siker. Ilyen tényezők játszottak szerepet ebben:

-Közmunka. Eleinte nagyon sok közmunkás volt, ma már nem annyira sok. Az igaz, hogy a statisztikákban jól mutat annak ellenére, hogy nem igazi munka, de én ennek ellenére is nagyon jó programnak tartom.

-Multik beözönlése az országba, rengeteg gyár felépülése. Rövid távon sok betanított munkásra volt szükség, és rengeteg munkaerőt felszívott. Viszont egyrészt nem csak azért importálnak ennyi vendégmunkást, mert nincs elég magyar betanított munkás, hanem ki is rúgják a magyart, ha a vendégmunkás kevesebb bérrel is megelégszik. Másrészt évről évre robotizáltabban működnek, mert hosszú távon a robot még olcsóbb, mint a munkás. Ezen kívül ismerve, hogy Magyarországon olyan "magyarosan" működnek a dolgok, környezetvédelmi aggályaim is vannak. Tudom, hogy a zöld politika baloldali hívószó, és mindenkinek Greta Thunberg hisztije jut róla eszébe. De akkor mondjuk azt, hogy "a magyar föld és víz megvédése" miatt aggódom.

-A magyar gazdaság egyik alappillére a kormányzati támogatás. Rengeteg pénz ment az építőiparba, kezdve a csoktól a kormányzati megaberuházásokig. Főleg az építőiparban volt látható a közelmúltig, hogy a legkóklerebb, legalkoholistább mekkmester is el volt látva munkával.

-Európai Unióban nincs senki se ide kötve. A 40 alatti korosztályban aligha van olyan, aki két kezén össze tudná számolni azon ismerőseit, akik jelenleg külföldön élnek. Nem igaz az a fideszes hülyeség, hogy csak az megy külföldre, aki mosogatáson kívül máshoz nem ért, és miután rájön, hogy ott sincs kolbászból a kerítés, meg megerőszakolták a nemátalakító migránsok, akkor sírva kullog majd haza. De az a baloldali közhely is hülyeség, hogy az elvándorlás Orbán hibája. Romániában is óriási probléma, hogy több millió román él külföldön, ott dolgozik, ott fizet adót. Ami énszerintem probléma, az az alábbi: Románia a rendszerváltáskor kb. Fekete-Afrika szintjén állt, mi meg a legfejlettebb, legvidámabb barakk voltunk. És nézzük meg ők mennyit fejlődtek, és mi mennyit. Csehekről, lengyelekről, észtekről, nem is beszélve! Vagy más nem posztszoci országokról, akik régen csórók voltak, mint Portugália vagy Finnország.

-Európa gazdasága: 2008-ban gazdasági világválság volt, Gyurcsánytól függetlenül. 2012-től nagyon jól ment az európai gazdaságnak, Orbántól függetlenül. Majd 2020-ban jött a covid és minden tönkrement, szintén Orbántól függetlenül. A hazai közönség mindig elfelejti, hogy nem mi vagyunk a világ közepe, és a globális folyamatokat nem Orbán meg Gyurcsány irányítja, akármennyire is szeretnék. Ami a magyar politikán múlik, hogy válságot hogyan kezel, és hogy amikor jól megy, akkor hogyan készül fel a válságra. Ez volt szerintem a legsúlyosabb hibája az Orbán-kormányoknak, hogy 2012 és 2020 között, amikor nagyon jól ment a szekér, semennyire nem készültünk arra, hogy ennek egyszer vége lesz. Pár kormányközeli család nagyon meggazdagodott, volt egy rakat látványberuházás, volt egy csomó pénzosztás, meg úgy nagyjából mindenkinek jól ment, aztán az utóbbi 1-2 évben a háztartások többsége is felélte a megtakarításait, és magasabb szinteken is hiány van, ezért állítottak le egy csomó folyamatban lévő beruházást és zártak be vasútvonalakat.

2024. márc. 3. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 anonim ***** válasza:

#6

KSH, foglalkoztatottság számítása, módszertan...

Foglalkoztatott, aki az adott héten legalább 1 órányi, jövedelmet biztosító munkát végzett, vagy rendelkezett munkával, de abban átmenetileg (pl. betegség, szabadság, ideértve a szülési szabadságot is) nem dolgozott"

Az emberek többsége nem éppen erre gondol, ha arról beszélünk, hogy nőtt a munkavállalók száma.

Ebben a "növekedésben" nem a 8 órás állásban lévő emberek vannak beleszámítva, hanem az adott statisztikai szempontból vizsgált időszak alatt azok is ugyanúgy egynek szakítanak, akik egyetlen órányi munkát végeztek bejelentve.

Vagyis én, aki dolgozom teljes munkaidőben, elmegyek egy próbanapra egy napi bejelentéssel, már kettő embernek számít. A kolléganőm szülési szabadságon ugyanolyan munkavállaló, mint az a kollégám, aki másodállásban újságot hord ki heti egy alkalommal, szintén kettőt ér. Vagyis itt vagyunk ketten aktív dolgozók, mégis ötnek vagyunk számolva. Emelkedett? Nem is kicsit. Ugyanakkor teljesítmény szempontjából ez számottevő eredmény?

Rengeteg ilyen furcsaság van, ami ha egy kicsit is tájékozódna az ember, akkor megdöbbentené.

Ugyanígy az átlagbér is azért lepi meg az emberek többségét, mert a módszertan szerint persze, korrekt az eredmény. De ez az egész sokkal inkább hasonlít arra a vicces hasonlatra, hogy nekem megy a hasam két hétig, neked szorulásod van két hétig. Átlagoljunk... Két hétig mindkettőnknek rendben volt minden.

2024. márc. 3. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/45 anonim ***** válasza:
40%

#19

"Foglalkoztatott, aki az adott héten legalább 1 órányi, jövedelmet biztosító munkát végzett, vagy rendelkezett munkával, de abban átmenetileg (pl. betegség, szabadság, ideértve a szülési szabadságot is) nem dolgozott"

"A kolléganőm szülési szabadságon ugyanolyan munkavállaló, mint az a kollégám, aki másodállásban újságot hord ki heti egy alkalommal, szintén kettőt ér. Vagyis itt vagyunk ketten aktív dolgozók, mégis ötnek vagyunk számolva. Emelkedett? Nem is kicsit. Ugyanakkor teljesítmény szempontjából ez számottevő eredmény?"

"Rengeteg ilyen furcsaság van, ami ha egy kicsit is tájékozódna az ember, akkor megdöbbentené."


De ezek a furcsaságok jelen voltam már 2010 előtt is. Ugyanúgy beleszámított volna a kolléganőd, meg az újságos srác 2010 előtt is, nem a Fidesz óta van így. Nem ezek miatt a furcsaságok miatt lett több a munkavállalók száma, hisz ezek már a 2010-es 3,7 milliós foglalkoztatottak számában is benne voltak.

2024. márc. 3. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!