Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Horthy-korszakban a vallás...

A Horthy-korszakban a vallás mennyire volt része a mindennapoknak?

Figyelt kérdés
Korabeli beszámolók alapján kötelező volt a hittan oktatás és az osztálytermekben is volt kereszt. Meg maga a nagyon támogatott cserkész mozgalom is alapvetően egyház által felügyelt intézmény volt. Nagy szerepet kaptak az egyházi ünnepek és az augusztus 20-i Szent Jobb-körmenetnek is mekkora kultusza volt. Gondolom azért volt különbség főváros és vidék közt vallásosság terén.

febr. 25. 11:09
 1/6 anonim ***** válasza:
78%
Hogy ne lett volna már, azért is lovagolt be 1919-be fehér lovon mert a Budapest is kezdte el hagyni vallásosságát.Vidéken mivel zárt közösségek voltak erős volt a hitélet.
febr. 25. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
86%

A Horty-korszakban a 20-as évek elején a hadseregben vezették vissza a katonai- és tábori lelkészetet, mivel féltek a vallástalanság és a marxizmus terjedésétől a hadseregben, a Monarchia hagyományait követve kötelezték a katonák istentiszteletre járást.


Oktatásban hatalmas befolyása volt az egyházaknak, 1925-ben: A mai általános iskoláknak megfelelő elemi iskolák 72,3% volt egyházi tulajdonban, míg 27,7%-a állami tulajdonban volt.


Ez az arány 1938-ra változott: Az elemi iskolák 67,3%-a volt egyházi tulajdonban, míg 32,7% állami tulajdonban volt.


A Horthy kormányzat a marxizmus, és más ideológiák terjedésétől félt, ezért a hitoktatást erősebben intenzívebben támogatta.


A kórházak és szociális gondozó intézmények döntő többsége is egyházi tulajdonban volt, ezáltal az egészségügy és szociális gondozás Horthy időszakában nem az állam feladata, hanem az egyház feladata volt.

febr. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Kötelezöen.
febr. 25. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Az identitás része volt.


A cserkészetet nem felügyelte az egyház, de a cserkészet vallásos.


Ma is része a mindennapoknak, csak a komolyan vétele kérdéses...

febr. 25. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
70%

Úgy szoktuk mondani, hogy népegyház volt, azaz gyakorlatilag átszőtte az adott vallás/felekezet a mindennapi életet, az ünnepeket, stb. Persze, hogy ki mennyire élte meg az változó.

De rengeteg egyházi csoport működött életkor, nemek, foglalkozás szerint: Kalot, Kalász, Oltáregyletek, Szívgárda, stb.


"Korabeli beszámolók alapján kötelező volt a hittan oktatás és az osztálytermekben is volt kereszt."

Órarendben volt a hit-és erkölcstan, felekezetnek megfelelően. Hozzáteszem érdekességképpen: nagyapám bencés gimnáziumba járt és volt zsidó osztálytársa, akinek külön zsidó hittan volt, nem velük volt a katolikus hittanon.

febr. 25. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 x0 ***** válasza:

Nyilván mindenkinek a saját vallása szerinti hittanra kellett járnia. Mi volt ha gyerek azt mondta hogy neki nincs vallása? Mi van ha kifejezetten ateistának, vallásgyűlölőnek vallotta magát? Akár kommunistának, marxistának?

Ha beosztották valahova, ott is azt mondta nincs Isten, dolgozatnál, felelésnél mindig úgy mondta hogy a biblia azt hazudja, megkérdezték ki Isten, azt mondta kitalált terrorista, ha azt kérdezték ki Szent István, arra is azt mondta terrorista király. Mit kezdtek ezzel?

márc. 8. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!