A magyar emberek miért nem kényszerítik ki a politikától, hogy az állami egészségügyben a fekvőbeteg ellátás minőségi legyen mint pl. Ausztriában?
Nem komplikált, törvényes és egyszerű módja a "kedves beteg" kirablásának!
-Mint említettem, egyszerűen átemelték a paraszolvenciát a "magánrendelés" szintjére! Akinek nem futja erre, azért meg - az állam szerint - nem kár, - pusztuljon bele! Kicsit olyan ez, mint a közös költség: "saját" tulajdonú lakásban is fizetsz gyakorlatilag "lakbért"...
#16
Itt nem büntetőjogi felelősségről van szó, hanem anyagiról. Egy magánpraxisban bármennyire is felkészültek az orvosok, akik nagy többsége az állami kórházban is dolgozik, előadhatja magát az a helyzet, hogy nincs meg az esetenként akár milliárdos eszközpark, hogy sikeresen befejezze a páciens ellátását, vagy egyszerűen a fellépő komplikációk miatt túlnő a feladat rajtuk. Nem feltételezem még egy magánorvosról sem, bármennyire is szereti a pénzt, hogy azért küldi át komplikált esetet az államiba mert gonosz, lehet mérlegeli a helyzetet, belátja hogy elcseszte, és ezután a betegnek is jobb ha odaszállíttatja. Ezzel akár tényleg megelőzhet egy komolyabb műhibát, tartós egészségkárosodást, akár halált. Tehát nem arról van szó, hogy bemegy valaki egy vesekő eltávolításra, és közben kiderül hogy van egy előrehaladott rákja az illetőnek, és majd az onkológiai kezelést visszahátékázzák a magándokira, hanem a fenti esetben mondjuk szétdurrantják a beteg hólyagját az ultrahanggal és azonnal kellene egy komplikált műtét, amire szépen átviszik a beteget az állami kórházba. Ezt azért teheti meg, mert a magánpraxisban nem kötelező az ellátás, míg az államiban igen. Az államiban végig kell vinni a kezelést, egészen addig, míg a páciens meg nem hal, vagy fel nem gyógyul, ami akár évekbe is telhet. A magánklinikák jellemzően azokat a beavatkozásokat vállalják, ami nem jár nagy macerával, gyorsan megvan, és sok lóvét lehet elkérni érte. Ezzel még nincs is probléma, mert alapvetően ez egy üzleti vállalkozás, és mint ilyen profitorientált, de akkor ha valamit elcsesznek, vállalják is az anyagi felelősséget. Én mint építőipari vállalkozó-kivitelező, ha elvállalok egy munkát, és bármilyen okból, késlekedve teljesítek, alap esetben kötbér jár, ha elcseszek valamit, vagyis hibás teljesítést végzek, akkor első körben köteleznek a hiba kijavítására, ha ezt nem teszem meg, akkor elállás történik a megrendelő részéről, a megrendelő mással kijavíttatja a hibát, befejezteti a munkát, és az elszámolásnál levonja tőlem a javítás költségeit, na meg persze a ketyegő kötbéren kívül az összes egyéb járulékos költséget is. Ugyan így, bár valószínű nincs minden magánellátásnál szerződés aláíratva, de ez akkor is jogilag egy szerződéses viszony a magándoki, és a páciens közt, van megbízó, és megbízott, az elvégzett munkáért ellenszolgáltatás jár, ha a magánklinika végül hibásan teljesít, és a hibáját más javítja ki, akkor természetesnek kéne lenni hogy kifizesse a helyrehozás költségeit. Ez az üzleti életben mindenhol alap hogy így van, persze, a klinikák most prüszkölnek, mert az eddigi gyakorlat marha kényelmes, és főleg jövedelmező volt a számukra, minimális felelősséggel.
Tehát azt feltételezed, hogy magánpraxisban rosszabb, felkészületlenebb orvosok dolgoznak? Elrontanak dolgokat és majd az állami oldja meg?
Ezt én nem gondolnám. Már kifejtettem, miért.
Magánpraxisban is van anyagi felelősség. Van felelősségbiztosításuk az orvosoknak. Ha rosszul végezte el a munkáját, akkor nem fizeted ki. Ha az ő hibájából költségesebb kezelésre van szükség, arra van az orvosi felelősségbiztosítás. Találsz olyan helyet, ahol garanciát vállalnak. Szerződést is most már mindenhol íratnak, ha új vagy egy orvosnál, ezzel kezdődik. Magánpraxisban ugyanolyan vállalkozók, mint te is. Van választék. Van választási lehetőséged.
#28
Ezek szerint, akkor tök feleslegesen dumálunk, és a törvény is csak időpocséklás, mert sosem lesz rá szükség, ugyanis magánpraxisban soha, de soha ezek után nem fognak hibázni, ahogy szerinted eddig se hibáztak, ugyanis ha valami magán, akkor az garancia tökéletesre. Természetesen most is megvan az útvonal, hogy bevasaljanak egy műhibából eredő kár kifizetését, csak éppen ez életszerütlen hogy meg is történjék. Most az a séma, hogyha megtörtént a baj, a magándoki elcseszte, és a kórházban hozzák rendbe a pácienst, természetesen ez fikció, mert szerinted ilyen egyszerűen elképzelhetetlen, de mondjuk mégis megtörtént, akkor az ellátó dokinak jelentenie kell az esetet az intézmény igazgatójának, aki feljelentést tesz, egyben gondoskodik a kezelés költségeinek polgári peres úton történő behajtására. Aki tudja milyen egy polgári per, akkor mindjárt befigyel hogy szakértői vélemény nélkül esélytelen bármit is megnyerni, mert a perbe fogott magánklinika ügyvédje az istent is le fogja tagadni, csak hogy ne kelljen fizetni. Egy sürgősségi ellátásnál még peren kívül, egyből előrángatni egy szakértőt, csakis úgy lehet, hogy az illetékes közjegyzőnél kérni kell peren kívüli szakértő kirendelését. Most vegyük, hogy ez mennyi macera, költség, rohangálás, ügyvéd, szakértői díj megelőlegezése, és még mindig ott van a buktató, hogy a jövőbeni perben nem fogja az alperes elfogadni a szakértő véleményt, új szakértő kirendelését kéri, és évekig húzódik a per. Beláthatod, hogy eddig egyetlen orvos, vagy kórház sem vállalta be ezt, bármennyire is felháborító esettel találkoztak. Most annyi fog történni, hogy lesz egy rendelet, amiben azért pontosan leírják a kritériumokat, meg az eljárást menetét, és a fenti esetben kiszámlázzák a kezelés költségét a magánklinikának, amit ha nem fizet meg, akkor behajtják rajta. Ha nem fogadja el a klinika a felelősségét, vagy vitatja az összeget, vagy bármit, akkor neki kell szakértőzgetni, pert kezdeményezni, neki kell a pénze után rohanni, de nyilvánvaló, a fentiek miatt jó eséllyel hagyni fogja az egészet a csudába, főleg ha a felelősségbiztosítása fizeti.
Mert szerinted az állami rendelésen elkövetett műhibák miatt nem voltak már elhúzódó perek? A műhibával gyanúsított állami alkalmazásban álló orvos nem igyekszik magát védeni? Ha kell, nem fizet meg olyan ügyvédet, aki esetleg jobban érti a dolgát, mint a tiéd? Dehogynem. Pont ugyanúgy. Szerinted nem volt már meg eddig is a szabályozás az ilyen esetekre? Dehogynem, eddig is megvolt.
Tudod mit kellene inkább szabályozni? Az építőipart. Amennyi rossz szakember, kontár építési vállalkozó van, ráférne. Úgy jön ez ide, hogy amíg egy magánpraxisban is csak szakorvos dolgozhat, addig az építőiparban az igazi szakembereken kívül bármilyen kontár, csaló is szabadon működhet. Az orvosoké az egyik legjobban, legszigorúbban szabályozott terület.
Egyáltalán, ha nem bízol a magánrendelésben, akkor miért nem az államiba mentél a fogaddal? Választhatsz? Igen, választhatsz. Mész az állami rendelésre. Probléma megoldva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!