Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az utolsó magyarországi...

Az utolsó magyarországi halálraitélt egy gyerekgyilkos(!)2018-ban újra lecsapott, ebből az ügyből miért nem lett nagy felháborodás, hogy mégis hogyan engedhették ki a börtönből?

Figyelt kérdés
K. Aladár 1988-ban egy kislányt meggyilkolt, amiért halálbüntetést kapott, de a rendszerváltás miatt nem hajtották végre, így börtönben kellt mennie, de 20 év után 2008-ban szabadon engedték. Majd 10 évvel később újra lecsapott és kirabolt Vas megyében egy trafikot. Ebből miért nem lett ekkora társadalmi botrány, hogy egy gyerekgyilkost újra szabadon engedtek és ráadásul újra lecsapott? Szerintem összehasonlítva a K. Endrés üggyel ez nagyobb súlyú dolog, mert itt kokrét gyerekgyilkosság történt és az illető még a szabadon bocsátása után is folytata a bűnöző életmdódot? Nem kéne A 2008-as igazságü miniszter felelősségét is feszegetni, hogy oylan személyt engedtek ki, aki veszélyes a társadalomra?

#gyremekgyilkos
febr. 12. 10:07
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
10)De volt életfogytiglani,megnézése a Wikipédián.De megegyszer nem a jogi részét kérdezem.A kérdésem az,hogy ebben az esetben miért nem volt közfelhàborodàs.Mert szerintem felháborító.
febr. 12. 10:36
 12/23 anonim ***** válasza:

A kegyelem jogon kívüli kategória, a büntető ítélet végrehajtása meg nem.


Értem én hogy néplélek lincselni akar, de akkor is így van. És egyebek mellett ezért a bíróság dolga az ítélkezés és nem a népléleké.

febr. 12. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
12)Pont ez a kérdésem.Hogy ebből az ügyből miért nem lett társadalmi botrány?
febr. 12. 10:39
 14/23 anonim ***** válasza:

Mi a felháborító benne?Letöltötte a kiszabott büntetését.Mi alapján tartották volna bent?Volt életfogytiglan,de az 20 évben volt maximálva a nyolcvanas években.20 év letelt kötelező volt kiengedni.

Ma az életfogytiglanra ítéltet nem kötelező kiengedni akkor sem ha letöltötte mondjuk a 30 évet. Csak felülvizsgálhatják az ügyét,de dönthetnek úgy,hogy marad.Rá a régi szabályok vonatkoztak.

febr. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
#3: De igen, Göncz Árpád adott kegyelmet a halálra ítélteknek.
febr. 12. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
14) nem a jogi részét kérdezem,hanem az erkölcsi részét.Ezen logika alapján mi lenne a K.Endre ügyben is felháborító? Jogilag megtehette a köztársasági elnök hogy kegyelmet ad.Éppugy ha jogilag 20 év után szabadul egy gyermekgyilkos,éppúgy lehet vitatni és felhàborodni rajta,mint a K.Endre kegyelmi ügyének.Egyebkent a tényleges életfogytiglan létezett a rendszerváltás után és előtt is,a 90-es években is,tehát azt is kaphatott volna és akkor nem rabolhatott volna újra trafokot
febr. 12. 10:53
 17/23 anonim ***** válasza:
77%

Kérdező, hetet-havat-hülyeséget összehordasz.


A fickót halálra ítélték. Az ítéletet nem hajtották végre. Ennek két oka lehetett:

a) Közben eltörölték a halálbüntetést.

b) Kegyelmet kapott.


Ha azért nem végezték ki, mert eltörölték a halálbüntetést, azt kérd számon az akkori Alkotmánybíróságon, leginkább annak akkori elnökén, Sólyom Lászlón.

Ha kegyelmet kapott, akkor kérd számon az akkori államfőn. Ez a szocializmus idején az Elnöki Tanács elnöke volt, a köztársaság kikiáltása után a köztársasági elnök.

A jogerős ítélet 1989.febr.21-én született meg. Akkor az államfő Straub F. Brúnó volt (1989. okt. 23-ig), 1989.okt.23-1990.máj.1. között Szűrös Mátyás, 1990.máj.2-től Göncz Árpád.


Legvalószínűbb, hogy Straub F. Brúnó adott neki kegyelmet. Persze, mint most is, az igazságügyi min. ellenjegyzése kellett hozzá, aki akkor Kulcsár Kálmán volt (1990. máj.23-ig). Tehát szinte bizonyosan rajtuk múlott ez.


A kegyelem akkoriban azt jelentette, hogy életfogytiglani börtönbüntetést kapott helyette. Az életfogytiglan akkor azt jelentette, hogy 20 év után engedhető szabadon. Ha ő 20 évig bent normálisan viselkedett, akkor minden esélye megvolt arra, hogy szabadon engedjék. Végül is utána 10 évig valóban bűntelenül élt. Akkor egy fegyveres rablást követett el, de embert akkor sem ölt.

febr. 12. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:
17)Màr megint a jogi dolgokról ìrsz.De én nem azt kérdeztem.Hanem,mégha jogilag rendben is van,miért nem kísérte társadalmi felhàborodàs?
febr. 12. 11:14
 19/23 anonim ***** válasza:
100%

#18


Mert aki kitöltötte a büntetését az kitöltötte. Úgy is szokták moindani, hogy lerótta a tartozását a társadalom felé.


Szerinted minden szabaduló rabot tüntető tömegnek kellene várnia?

febr. 12. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

"miért nem kísérte társadalmi felhàborodàs?"

Szerintem ezt a társadalmon kérd számon. Esetleg egyes szociológusok tudhatnak neked ezzel kapcsolatban részletesebb információval szolgálni.

De szerintem az egyik fő oka az volt, hogy azok, akik tudtak erről az ügyről akkoriban, amikor lecsukták, azok már zömében vagy elfelejtették, vagy meghaltak a közben eltelt 20 év során.

febr. 12. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!