Hogy kell értelmezni ezt a bérstatisztikát?
Több kérdés is született az átlagbérrel kapcsolatban, gondoltam megnézem a jövedelmi tizedeket. Csak 2020-ig találtam adatokat:
2020-ban az átlagkereset Br. 449.400 Ft/hó, azaz 5.392.800 Ft/év volt.
Mikor ezt az átlagbért összenézem a statisztikával, jól értelmezem, hogy az a 10. jövedelmi tized fölött van, azaz az emberek kevesebb mint 10%-a keres csak ennyit? Vagy elnézek valamit?
Nem teljesen, jövedelem nem csak a munkabér lehet.
Benne van, aki mondjuk végig dolgozott túlórákkal, és az is, aki 11 vagy kevesebbet hónapot dolgozott, vagy más formában szerzett jövedelmet. De pont az a lényeg, hogy mindeki benne van, aki rendelkezett valamilyen jövedelemmel.
Viszont itt egy másik lista (szintén 2020-ig), ami tartalmazza a csak munkaviszonyból származó jövedelmet.
Köszönöm szépen #3-as!
Viszont a te statisztikáddal is nagyon hihetetlennek tűnik számomra, hogy az átlagbért csak a felső jövedelmi tized keresse meg. Úgy érzem itt valami nem stimmel, nem lehet ilyen nagy a társadalmi olló.
"nagyon hihetetlennek tűnik"
Pedig ez ennyi. Az átlagbér módszertani számítása jelentősen eltér. Csak a mintavételezés idején aktív munkaviszonnyal rendelkezőket számolja, és bizonyos csoportokat kihagynak a statisztikából.
Itt viszont a teljes népesség benne van. Akár napi bejelentéssel, szezonális munkával, betegszabadsággal. De összegezve ez az összes, amit az emberek egy év alatt keresnek. Bár a módszertan nem írja pontosan mit is ért "népesség" alatt, hogy a gyerekek, hajléktalanok, munkanélküliek benne vannak-e.
Csak egy példa: 500+ fős multinál dolgozunk, most volt az éves tájékoztató.
Tavaly elküdtek 80 főt a gyártó sorról, és felvettek 3 mérnököt. A béremelés párszáz forint. Ennek ellenére a cégnél az átlagbér jelentősen növekedett.
Ez a statisztika ugyanilyen. Szoktam vele viccelődni, hogy először csak 300 ezer volt az átlagbér, aztán hozzaadták a Lölöét is, így kijött a 600.
7:
Szerinted Mészáros Lőrinc munkabérként vesz ki a cégeiből pénzt és adózik utána 43%-ot, mikor osztalékként 15% adóval is megúszhatná? Ezt az érvelést sosem értettem. Egy beosztott vezető magas bérrel persze kereshet az átlagnál többet, de egy tulajdonos miért munkaviszonyként akarna meggazdagodni a vállalkozásából.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!