Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért volt olyan fontos az...

Miért volt olyan fontos az első világháború és annak elvesztése az OMM számára?

Figyelt kérdés
A központi hatalmak, főleg az OMM számára az sem volt világos, hogy egyáltalán miért tört ki a háború, mi az ellenfelek célja. Egyszer azt tanácsolták az ellenségnek, hogy üljenek össze, megtárgyalni, miért háborúznak... Nem tudták, mi lesz a büntetésük a veszteseknek. Az OMM és Magyarország is csak védekezett a háborúban a szláv expanzióval szemben, tehát nem lehetett bűnös a háborúért, nem ő indította. Az OMM-en belül Magyarországnál ez hatványozott volt, nem volt beleszólása sem az eseményekbe, tehát nem lehetett bűnös. Sőt, az ország végre felszabadulhatott az idegen uralom alól a háború után. A háború vége, tehát annak "elvesztése" is békét hozott. Miért volt mégis akkora tragédia ez, és miért féltek az OMM-nél, hogy megbüntetik őket, ha ők csak védekeztek a szlávok ellen, akik a trónörököst is megölték? Az elmúlt háborúkban pedig minimális büntetés járt a vesztesnek vagy az agresszornak.

2024. jan. 10. 13:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
43%
Lecsatolták ausztria nyakáról a koloncot így nem fogtuk vissza őket, látszik is a különbség.
2024. jan. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
56%

Te nem sokat tudsz a történelemről az már biztos. A Monarchia a nagy szlávok elleni "védekezés" közben bekebelezte Lengyelország déli részét, Ukrajna nyugati részét és Boszniát is. Ez aztán a védekezés... :D

Csehországban is gondolom védekezés folyt ahol 700 évig véresen elnyomták a cseheket a Habsburgok.

2024. jan. 10. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Mi ugyan nem kebeleztük be Lengyelországot és másokat... Az max. Ausztria volt. Egyszerűen nem értem, miért volt olyan fontos, hogy jaj, elvesztettük a háborút. Azt sem tudták, mi lesz azután. Sokakat meglepett, hogy ez lett a békediktátumokkal.
2024. jan. 10. 14:20
 4/11 anonim ***** válasza:
73%

Ez a szlávok elleni védekezés pont olyan védekezés volt, mint Oroszország védekezése az agresszív Ukrajna ellen. Egy szó: ürügy. A valódi cél annak eldöntése, ki uralkodik Európában.


Az volt az eredeti status quo, hogy van három erős hatalom Európában: Franciaország Nagy-Britannia és mondjuk a Habsburg birodalom. Ha az egyik erősödni kezdett, akkor a másik kettő mindig elég erős ellensúly volt féket tenni rá. Ez a felállás megborult azzal, hogy megjelent egy negyedik szereplő: az egységes Németország.


Egy omm-német szövetség, vagy akár egyesülés komoly veszélyt jelentett a brit és francia hatalmi pozíciókra nézve. Ez a versengés és félelem indított el egy hatalmi tömbösödést, ahogy egyre több ország állt be egyik vagy másik oldalra (pl a cári Oroszország az egyik, az oszmán török birodalom a másik oldalra).


A végeredmény pedig az lett, hogy a vesztes birodalmakat megszüntették birodalomnak lenni, helyette ún nemzetállamokat hoztak létre. Aminek persze mi, soknemzetű királyságként k.rva nagy vesztesei lettünk. Ráadásul mivel körülöttünk minden szomszéd ellenség volt, és koncot követelt magának, finoman szólva nem a nemzetiségi határok mentén osztották fel a Magyar Királyságot.


Az OMM számára azért volt annyira fontos szempont a vh elveszítése, mert ezzel a birodalom ahogyan volt, meg is szűnt létezni.

2024. jan. 10. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Az max. Ausztria volt."


Na ez egy érdekes kérdés. Nézőpont kérdése. Ha úgy nézed, hogy a Magyar Királyság egy alárendelt szereplője volt a Habsburg birodalomnak, akkor igen: valószínűleg nem a magyarok döntöttek úgy, hogy terjeszkednek.


Ugyanakkor van egy szempont, amit én is csak nemrég értettem meg: az a Magyar Királyság, amit mi siratunk, a mohácsi csatavesztéssel szűnt meg létezni, és abban a formában soha nem is létezett többé. Olyami lehetett, mint most Skócia a UK-ban. Ha mondjuk a UK elveszítene egy háborút, és felszámolnánk, mint országot, kötve hiszem, hogy bárki azt mondaná, hogy "jó, de itt az angolok voltak az urak", a skótokat hagyjuk.


Szóval a csatavesztés után a békediktátumok során nem a Magyar Királyságot osztották fel, mert olyan már nem létezett. Az Osztrák-Magyar Monarchiát osztották fel mindenféle nemzetállamokra - amik a környező országok követelései miatt nem is lettek nemzetállamok.

2024. jan. 10. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy ez olyan fontos, hogy kinek van nagyobb hatalma. Kb.tök mindegy, hogy kinek volt kicsit nagyobb hatalmas Európában. Az OMM-et ez amúgy sem érintette, nem volt igazi nagyhatalom.

A háború elvesztése pedig még nem jelent semmit. Lengyelország pl. megnyerte a 2. vh-t, mégis rosszul járt, Olaszország sem járt jól az 1. vh után.

2024. jan. 10. 16:54
 7/11 anonim ***** válasza:

5# A dualizmus kezdete után sajnos már nem lehetett a "mi is áldozatok voltunk" mantrával takarózni. A magyar elit aktív szerepet játszott az 1. VH kirobbantásában. A dualizmusban Magyarország belügyeit tekintve kb teljesen független volt, a külügyekbe is nagy beleszólása volt. A Monarchia külügyminisztere is magyar volt, Gróf Andrássy Gyula. Ő szervezte meg a Központi Hatalmakat, a magyar fél erőltette Bosznia annektálását, mert a török előtt Magyarországhoz tartozott. A magyar fél akarta a szerbeket folyton lázító Oroszországot megtámadni már a 19. század végén, ezt később az uralkodó leszavazta.


A magyar parlamentnek nem volt kevesebb beleszólása a Monarchia ügyeibe mint a bécsi parlamentnek. Sőt a begyepesedetten konzervatív Ferenc József sokkal inkább hajlott a szintén mély konzervatív magyar parlament és Tiszáék felé, mint a reformista, akkoriban progresszív osztrák parlament irányába. Ezt az osztrák tankönyvek nem győzik felemlegetni. A császár egy csomó kérdésben a magyarok mellett foglalt állást pl Bosznia megszállása, a trialista birodalmi koncepció elutasítása, hogy a magyar félnek kevesebbet kellett befizetni a közösbe, hogy a magyar fél teljesen szabad kezet kapott a nemzetiségek felett, a birodalmi reformista terveket is Tiszáék fúrták meg Ferenc József egyetértésével stb.


1918-ban nem véletlenül dobták ki a Habsburgokat az osztrákok úgy hogy a lábuk se érte a földet, még a magyarokban van egy jó adag pozitív nosztalgia a dualista kor iránt, na ez az osztrákokban nyomokban sincs meg a "magyarbérenc" Ferenc Józska miatt.


Ezen nem lehet mit relativizálni, az 1. VH kirobbantásának a fő felelősei a Habsburgok, aztán az osztrák és magyar elit egyenlő arányban.

2024. jan. 10. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Az első világháború során korábban nem látott veszteségeket szenvedtek a hadviselő felek. Egyrészt akkora méretű seregek felszerelése, ellátása, szállítása nem volt megoldható a gyáripar megjelenése előtt, másrészt a tűzerő sem volt olyan pusztító. A győztes antanthatalmak ezért is voltak keményebbek a békefeltételek meghatározásakor, mert óriási veszteségeket szenvedtek, amire korábban nem volt példa. Az OMM szempontjából ezt tetézte hogy a saját népessége is elért arra pontra, hogy nem akarta tovább a dualista állam keretei között élni.
2024. jan. 10. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Bizonyára magyarbarát volt Ferenc József, és mi tehetünk az egész vh-ról... LOL. Ausztria és Magyarország nem ugyanaz volt, teljesen más helyzetben voltak kisebbségek terén is, Ausztria csak megszállt egyes területeket. Kétlem, hogy Boszniát mi akartuk, nem is hozzánk került.
2024. jan. 10. 20:55
 10/11 anonim ***** válasza:

"Bizonyára magyarbarát volt Ferenc József, és mi tehetünk az egész vh-ról... LOL"


Miért nem olvasod el amit írtam? Nem mondtam hogy csak a magyarok felelőssége, azt sem hogy a magyarok a fő felelősök.


"Kétlem, hogy Boszniát mi akartuk, nem is hozzánk került."


Persze, mert azt már Ferenc József nem engedte, és nem is Ausztriához került, hanem egyfajta közös gyarmat volt.

2024. jan. 11. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!