Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a demokratikus ellenzék a...

Ha a demokratikus ellenzék a Fidesz önkényes és illegitim választási törvény módosítása óta 2014-től bojkottálta volna az általános választásokat, akkor elérte volna, hogy az EU nyomást gyakoroljon a demokrácia visszaállítására Magyarországon?

Figyelt kérdés

2023. dec. 29. 11:42
A kérdező szavazást indított:
Igen, tíz évig nincs demokratikus párt a parlamentben az komoly figyelmeztetés az EU-nak hogy itthon nincs demokrácia. Megvonták volna a támogatásokat
Nem, az EU-t ez nem érdekelte volna. autokráciában is részt kell venni a választáson mégha a rendszerrel nem is értesz egyet.
11 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
64%
Hát igen, az alkotmány szétbarmolásakor kellett volna kivonulni mindenkinek a parlamentből, aki tisztességes, erkölcsös ember.
2023. dec. 29. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
20%

Az EU-t ki is tessékelnénk az országból, ha beleszólna ilyen mértékben a belügybe.


Sőt, polgárháború is lenne.

2023. dec. 29. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
34%
Nem lett volna semmi eredménye. Még is meddig tartott volna a fidesznek összehozni 4-5 pártot, hogy meglegyen a demokrácia látszata.
2023. dec. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező

A választásokat 2010-ben nyerte meg - a korábbi választási törvény szerint - a fidesz-kdnp olyan többséggel, hogy a parlamentben meg volt a szükséges 2/3-os többségük mind az alkotmány megváltoztatásához, mind a választási törvény megváltoztatásához.

EZ a demokrácia, hogy a választáson kéred az emberek felhatalmazását, ők ezt megadják, többséget szerzel és élsz a parlamentben ezzel a többségeddel, új törvényeket hozol.

Az alkotmány is a fennálló törvények szerint lett megváltoztatva = legitim és a választási törvények is. A választási törvény szerint már volt 3 parlamenti választás, mindegyiknél ott voltak a nemzetközi megfigyelők is, a pártok képviselői is. Mindegyik választáson a parlamentbe bejutottak akkor ellenzéki pártok jelöltkjei is egyéni körzetből és listáról egyaránt. Vagyis lehet nyerni ellenzékiként is a választáson.

Hogy nem lett többségük a parlamentben az kizárólag a szavazókon múlt. Nincs olyan választási törvény ahol a szavazók 53%-os szavazatával ne a fidesz-kdnp alapíthatott volna kormányt. Nincs ilyen. Ezzel szemben rengeteg olyan választási törvény létezik amivel még nagyobb többsége lenne a kormánypártoknak a parlamentben mint a mostani.

Jelenleg 9 párt képviselője ül a parlamentben. Kilenc párté és nem 1 párté. Attól mert nem sikerül nektek többséget szereznetek nem lesz egypárt rendszer. Csak azt jelenti, hogy a jelöltjeitek nem kellenek az embereknek ennyi idő után sem.

Értelmes ember már rég levonta volna a tanulságot, hogy akkor más jelöltekkel kellene megpróbálni mert velük nem megy.

2023. dec. 29. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

4.

Nem volt a Fidesz választási programjában 2010-ben a demokratikus alkotmány és a választási törvény eltörlése. Ergo nem kaptak felhatalmazást rá a választóktól.

A demokratikus eltörölt alkotmány szellemében (Sólyom László értekezett erről) a parlamenti ellenzéki pártokat és társadalmi szervezeteket is be kell vonni az alkotmányozás és választási törvény módosítás eljárásrendjébe. És konszenzusos elemeket kell elfogadni benne.

Ez teljesen kimaradt.


Egy demokratikus rendszerben az alkotmányozó nemzetgyűlés feladata az új alkotmány megalkotása, valamint a népnek szentesíteni kell ezt a törvényt külön. Mindezek elmaradtak.


Így a fennálló Fidesz törvényeknek ugyan megfelelnek tehát legális, de illegitim a magyar alaptörvény és választási törvény, tehát a demokratikus intézmények alapja hiányzik, ergo nincs demokrácia. (lásd Török Gábor legitim vs. legális)

2023. dec. 29. 12:23
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

#5 Az alkotmány újraírása 1990. óta kötelezettsége lett volna az összes parlamenti ciklusnak. Már 1994. után volt tervezete rá az akkori mszp-szdsz 2/3-os többségének, az alapot meg is tárgyalták, csak aztán a két kormánypárt közötti belső viták miatt nem volt parlament elé víve, mert úgy se szavazták volna meg.

A fidesz szándéka volt 1998-2002. között is, megfelelő többsége nem volt hozzá. Az alkotmányozás folyt az ellenzéki időszakuk alatt is és a fidesz mindig is azt mondta, hogy megfelelő többség esetén lesz végre új alkotmány az ideiglenesnek szánt alkotmány helyett. Ehhez készen is állt a tervezet. A felhatalmazást megkapták a törvény megalkotásához.

"A demokratikus eltörölt alkotmány szellemében (Sólyom László értekezett erről) a parlamenti ellenzéki pártokat és társadalmi szervezeteket is be kell vonni az alkotmányozás és választási törvény módosítás eljárásrendjébe. És konszenzusos elemeket kell elfogadni benne."

Te nem érted a demokráciát.

A parlamenti választáson NEM azért kap felhatalmazást egy politikai szövetség, hogy utána azt csinálja amit nem az ő szavazói szeretnének hanem a kisebbségbe került ellenzéke. Azért van 2/3-os többséghez kötve az alkotmány módosítása, mert így lesz elegendő felhatalmazás a képviselők mögött akik erről döntenek. Nem számít, hogy az 1 pártból vagy 8 pártból jön össze, a választók számítanak akik a megválasztott képviselők mögött állnak.

Volt róla társadalmi vita, volt róla vita a parlamentben is a pártok között - az ellenzék egyes pártjai ezen szándékosan nem vettek részt. Ezzel nem a fidesz zárta ki őket a vitából, őket nem érdekelte hogy részt vegyenek benne.

Olyan meg nincsen, hogy "És konszenzusos elemeket kell elfogadni benne.". Nem kell. Bármi amit elfogadnak annak meg kell lennie a 2/3-os támogatottságának a parlamentben. Pont.

"Egy demokratikus rendszerben az alkotmányozó nemzetgyűlés feladata az új alkotmány megalkotása, valamint a népnek szentesíteni kell ezt a törvényt külön. Mindezek elmaradtak."

Nem, nem az. Ez lehet egy módja, de nem kell hogy az legyen és a magyar törvényekben semmi ilyen nem is szerepelt. Egyetlen kormányzati ciklusban sem gondolkodtak hasonlóban, holott megpróbálkoztak alkotmány írásával. Ha nem kellett alkotmányozó nemzetgyűlés hozzá 1994-1998 között akkor nem kellett 2010-2014 között sem.

2023. dec. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

6. Ja így gondolkodik egy fideszes a hatalomgyakorlásról. Igen ezt megtapasztaltuk 14 év alatt.

Sok dolguk lesz még a demokratikus ellenzéki erőknek a fideszes "szörnyű szavazókkal".

2023. dec. 29. 14:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!